Pytanie:
Przyjaciel chce mojej rekomendacji, ale nie chcę jej jej dawać
Bino
2019-03-18 17:36:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Spotkałem swojego przyjaciela na pierwszym roku studiów (informatyka), więc mogę powiedzieć, że wiem, jak dobrze on pracuje i jaką wiedzę ma.

Jest dobrym przyjacielem, czasami rozmawiamy , spotykał się czasami na kawę i właśnie powiedział mi, że został wyrzucony ze swojej firmy. Z tego, co mi powiedział, nie dali mu tak dużo pracy i zarzucili mu złe wyniki, zbieg okoliczności lub nie, że nie podobało mu się to, co robi i sama firma. Powiedział mi również, że nie dogadywał się z żadnym ze swoich współpracowników i przegapił każde wydarzenie, które firma zorganizowała, na przykład własny start, budowanie zespołu i nie tylko, po prostu dlatego, że nie chce iść. Myślę, że te wydarzenia są bardzo ważne, aby zaistnieć i poznać ludzi.

Ponieważ wysyła teraz kilka CV, powiedział mi kilka razy, że jeśli jest zdesperowany, liczy na mnie wysłać jego CV do mojej obecnej firmy, chociaż tak naprawdę nie chcę tego robić. Wiem, że nie jest zbyt dobry z technicznego punktu widzenia i ma pewne problemy z dogadywaniem się z nowymi ludźmi. Nie chcę być okropnym przyjacielem, ale nie chcę być odpowiedzialny, jeśli dostanie pracę w mojej firmie i zawiedzie, ponieważ mój kierownik prawdopodobnie obwiniłby mnie i zagroziłby mojej pozycji tutaj.

Jak mam zareagować, aby nie skrzywdzić swojej pracy lub przyjaźni?

Moja firma ma obecnie otwartą witrynę internetową, na której znajdują się aktualne oferty pracy. Większość kandydatów może go użyć do wysłania swojego CV, ale mój znajomy chce, żebym wysłał go bezpośrednio.

Czy Twoja firma ma aktualne oferty pracy?Czy możesz skierować go do publicznego portalu, jeśli Twoja firma go posiada?
@SouravGhosh, tak, mamy stronę internetową, na której możesz aplikować na otwarte oferty.
@Bino Bardzo dobrze, dodałem odpowiedź na podstawie Twojego komentarza.Masz ochotę [edytować] pytanie i dodać tę informację o dostępności publicznej witryny dla kandydatów do pracy jako część samego pytania?
Co powstrzymuje go przed wysłaniem własnego CV do Twojej firmy?
Jeśli zdecydujesz się NIE polecać go (co sugeruję), możesz zapytać na https://interpersonal.stackexchange.com/, jak najlepiej powiedzieć to swojemu przyjacielowi.
Dodano @SouravGhosh :)
Czy kiedykolwiek polecałeś innych znajomych?Czy ten znajomy o tym wie, czy może się dowie?
czy można powiedzieć, że wiesz, jak „dobry” jest ktoś, ponieważ znasz jego pracę w college'u?Może w ich ostatniej pracy znaleźli niesamowitego starszego programistę / mentora.Może konieczność zarabiania pieniędzy i bycia profesjonalistą kopnęła ich w tyłek i teraz pracują nad rozwojem swoich umiejętności.College! = Rzeczywistość
Powiązane: https://workplace.stackexchange.com/questions/18484/how-do-you-tell-a-friend-they-are-not-qualified-when-asked-to-recommend-them-for?rq=1
@jpmc26 Myślę, że wie, że raz poleciłem znajomego.Około rok temu.
Piętnaście odpowiedzi:
#1
+72
Aganju
2019-03-18 18:01:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Byłem w takiej sytuacji i nie tylko raz jest to zdecydowanie brzydka decyzja.
Postanowiłem być otwarty z przyjacielem i powiedzieć mu, że nie mam ochoty go polecać, ponieważ ja poleciłby tylko osoby, które uważam za ponadprzeciętne i przepraszam, nie ma go w moich oczach.
Nie trzeba mówić, że generalnie nie jest powyżej średniej (nawet jeśli tak myślisz), możesz powiedz „dla określonej roli / stanowiska, o które chodzi”. Ponadto, jeśli rola / stanowisko jest zupełnie inne niż Twoje (lub jeszcze nieokreślone), możesz powiedzieć, że nie poleciłbyś nikomu tej roli / stanowiska, ponieważ jesteś nie ma kwalifikacji do oceniania ludzi pod kątem takich ról / stanowisk , a menedżer ds. rekrutacji postrzegałby Twoją rekomendację jako właśnie to - znajomego polecającego przyjaciela, bez prawdziwego przekonania o jego cechach.

Ponadto, można przesłać CV „w celu uzyskania informacji” kierownikowi ds. rekrutacji z informacją, że nie można ocenić osoby. Jeśli powiesz to dobrze, nie będzie to również negatywna rekomendacja - wystarczy, że nie wiesz, jaki jest dobry .

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (https://chat.stackexchange.com/rooms/91239/discussion-on-answer-by-aganju-friend-wants-my-recommendation-but-i-dont-want-t).
Zdecydowanie nie zgodziłbym się tutaj z drugim zdaniem, chociaż reszta odpowiedzi jest dobra.Nigdy nie powiedziałbym znajomemu, że nie uważam ich za ponadprzeciętnych.Wiem, że to nie jest witryna poświęcona umiejętnościom interpersonalnym, ale tego rodzaju stwierdzenie nie jest czymś, co powiedziałbyś znajomemu.
#2
+53
Twyxz
2019-03-18 17:45:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie chcę być odpowiedzialny, jeśli dostanie pracę w mojej firmie i zawiedzie, ponieważ mój kierownik prawdopodobnie obwiniłby mnie i zagroziłby mojemu stanowisku tutaj.

Jeśli dostanie pracę, nie będzie to zależeć od twojej rekomendacji. Zalecane osoby nadal muszą przechodzić rozmowy kwalifikacyjne, testy itp. Jeśli przejdzie przez wszystkie te elementy, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że kierownik ds. Rekrutacji widzi coś, czego ty najwyraźniej nie widzisz. Nie mogą cię winić, gdy zatrudniają kogoś, kogo poleciłeś.

To tak, jakby powiedzieć, że ten facet jest świetny, że zasługuje na pracę za 60 000 funtów + rocznie, a ta osoba dostaje pracę, tak nie działa.

Biorąc to pod uwagę:

Jak mam zareagować, aby nie zaszkodzić swojej pracy lub przyjaźni?

Po prostu powiedz że Twoja firma nie udziela rekomendacji i musisz aplikować na stanowiska w miarę ich publikowania. W ten sposób upewniasz się, że przeszedł przez cały proces lub zatrudnienie i nie może się z tym kłócić, ponieważ tak robi to po prostu firma.

I zawsze warto podkreślić różnicę między * rekomendacją * a * poleceniem *.Rekomendacja oznacza, że uważasz, że ta osoba jest wykwalifikowana i dobrze nadaje się do pracy.Skierowanie oznacza po prostu, że przekazujesz ich podanie / CV, ale przyznajesz, że nie możesz mówić o ich umiejętnościach lub nie.
_Polecane osoby nadal muszą przechodzić rozmowy kwalifikacyjne, testy itp ._ Zależy od firmy.W mojej starej firmie poczta pantoflowa była postrzegana jako wystarczająca na niektóre stanowiska, programista byłby jednym z nich.Zgadzam się, że generalnie to powinno działać, ale nie zawsze.
@Magisch, w mojej obecnej firmie mamy taki scenariusz.Poczta pantoflowa jest bardzo mocna i nie ma potrzeby przeprowadzania testów. Dzięki za komentarz Twyxz!
* „powiedz mu, że Twoja firma nie rekomenduje” * może prowadzić do scenariusza, w którym znajomy dostałby pracę „normalnymi” środkami, a następnie dowiedział się, że w rzeczywistości zatrudnia na podstawie rekomendacji.W takim przypadku znajomy będzie wiedział, że OP po prostu nie chciał go polecać.
_ "` `Jeśli dostanie pracę, nie będzie to zależało od twojej rekomendacji." _ To niekoniecznie jest prawdą.W mojej firmie, gdybym miał polecić kogoś na stanowisko dewelopera, przeszedłby bardzo minimalny wywiad i prawdopodobnie zostałby zatrudniony.
@Clonkex Ktoś już o tym wspomniał
@Twyxz True.Przejrzałem tylko komentarze, aby sprawdzić, czy ktoś inny nie zacytował tego, co zamierzałem zacytować.Brakowało mi komentarza Magischa, ponieważ zacytował inną część.
„* Nie mogą cię winić, gdy zatrudnią kogoś, kogo poleciłeś *„ Zdecydowanie * mogą * i myślę, że wielu by to zrobiło.Z pewnością nie przynosi ci to żadnych korzyści.
#3
+45
Sourav Ghosh
2019-03-18 19:22:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak wyjaśniłeś w komentarzu, Twoja firma ma publiczny portal dla podań o pracę.

Wspomnij znajomego:

Mamy ten portal z ofertami pracy i zachęcamy do poinformowania każdego potencjalnego pracownika o sprawdzeniu wolnych miejsc i złożeniu wniosku online. W ten sposób proces jest płynniejszy i bezstronny. Wyślę Ci link, daj mi znać, jeśli będziesz potrzebować pomocy / wyjaśnień w dostępie do tej witryny .

W ten sposób jest to korzystne dla obu stron,

 • Nie musisz łączyć się z aplikacją ani procesem rekrutacji, więc cokolwiek stanie się z kandydatem (zatrudnionym lub nie), nie zostanie do Ciebie odesłane.
 • Twój przyjaciel też będzie szczęśliwy.

Pomyśl o tym w ten sposób: czy ci się to podoba, czy nie, twój przyjaciel może nadal ubiegać się o pracę w Twojej organizacji, korzystając z tego samego portal. w tym scenariuszu tylko Ty „podajesz” mu informacje ( które on / ona mógłby znaleźć, gdyby sprawdzili witrynę firmy, może ), więc nadal w „dobrej książce”.

Jeśli Twój proces rekrutacji przebiega tak samo jak w mojej firmie, istnieje możliwość * po * znalezieniu pracy, aby wymienić pracownika, który poinformował Cię o stanowisku, aby otrzymać premię za polecenie.Jeśli tak jest, to działa jeszcze lepiej: jeśli nie zostaną zatrudnieni, nikt nie wie, że byłeś zaangażowany, ale jeśli tak, to dostaniesz uznanie.
Moim zdaniem to jest prawidłowa odpowiedź.W takiej sytuacji poproś znajomego o samodzielne przesłanie CV.Mogą nawet wspomnieć, że w którymś momencie Cię znają, jeśli zechcą.Jeśli pracodawca zapyta Cię o przyjaciela, możesz porozmawiać o jego cechach osobistych, ale po prostu powiedz, że nie pracowałeś z nim wystarczająco, aby ocenić jego umiejętności zawodowe.
A jeśli przyjaciel upiera się przy nepotyzmie?
w komentarzach wskazano również, że poczta pantoflowa jest wysoko ceniona w procesie rekrutacji.Jeśli znajomy zostanie zatrudniony przez portal i zda sobie z tego sprawę, będzie dla niego jasne, że „wypełnij formularz” jest równoznaczne z „Nie chciałem Cię polecać”.
@AlexandreAubrey Nie sądzę, aby ktokolwiek szukał tego procesu po zatrudnieniu (byłby _ szczęśliwy_).Jeśli nie są zatrudnieni, nie poznają „kultury” organizacji.Nie ma więc znaczenia, do czego to się sprowadza.
#4
+24
Paolo
2019-03-18 20:20:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po przeczytaniu pytania nie jest dla mnie jasne, czy chodzi o list polecający, czy zwykłe CV.

Jeśli to drugie, nie jest to niezwykłe i menedżerowie ds. rekrutacji powinni być do tego przyzwyczajeni.

Możesz wziąć CV i powiedzieć na przykład:

Cześć [kierownik ds. rekrutacji], oto CV znajomego na stanowisko [stanowisko]. Nie traktuj tego jako zachęty, to tylko przyjaciel, który poprosił mnie o przekazanie swojego CV.

Zdarzyło mi się to kilka razy; nie wiem, czy to istotne, ale moja lokalizacja to Europa Zachodnia

Lub nie musisz nawet dostarczać CV kierownikowi ds. Rekrutacji.Weź CV, wyrzuć je i powiedz facetowi: „Wręczyłem je kierownikowi ds. Rekrutacji, ale ze względu na liczbę CV, które otrzymają, mogą nie oddzwonić”.Trochę białego kłamstwa, ale pomaga oddzielić przyjaźń od pracy.To jednak sprawia, że sytuacja jest nieco bardziej niewygodna, jeśli znajomy zaczyna prosić o aktualizacje.
Myślę, że to nie jest dobry pomysł.Po pierwsze, trudno jest ukryć swoje opinie o swoim przyjacielu, a po drugie, najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o ocenę znajomego - coś, czego OP nie chce.Po prostu przekieruj do portalu pracy.
Nie mam twojego doświadczenia, ale myślę, że to brzmi jak „nie polecam go”, tak jakbyś nie uważał, że jest wystarczająco dobry.W takim przypadku nie tylko nie polecałbyś go, ale także źle wyglądał.
@pytago the OP nie polega na ukrywaniu opinii przed kolegami, ale na zachowaniu zarówno przyjaciela, jak i pracy.Mam kilku przyjaciół, z którymi nie chcę pracować z wielu powodów;na żądanie powiedziałbym coś uprzejmego, ale * prawdziwego *, aby zniechęcić potencjalnego menedżera ds. rekrutacji.Moim zdaniem białe kłamstwo byłoby znacznie gorsze i bardziej prawdopodobne na dłuższą metę.
#5
+14
Alexandre Aubrey
2019-03-18 21:21:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak zauważyłeś w komentarzach do innych odpowiedzi, Twoja firma ma publiczny portal dla podań o pracę, ale poczta pantoflowa i zalecenia znacznie ułatwiają proces aplikacji.

„Poczta pantoflowa jest bardzo mocna i nie musisz brać udziału w testach”.

To komplikuje sprawę, ponieważ Twoja rekomendacja może bardzo dobrze doprowadzi do decyzji o zatrudnieniu, którą później obwinisz ciebie, a nie zespół rekrutacyjny.

To jeszcze bardziej komplikuje sprawę, ponieważ jeśli skierujesz go do portalu aplikacji z oświadczeniem, że Twoja firma nie robi rekomendacji, może dostać pracę przez portal i nie zajmie mu dużo czasu, zanim dowie się, że firma tak naprawdę ceni rekomendacje szeptane. Nie trzeba być geniuszem, aby w tym momencie dowiedzieć się, że nigdy nie chciałeś go polecić.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie go, że przekażesz jego CV, i wyjaśnienie go swojemu przełożonemu że to jest skierowanie, a nie rekomendacja.

coś na wzór

Cześć Panie Szefie, ktoś, kogo znam, szuka pracy ... nigdy nie pracowałem z nim jako kolega, więc nie mogę potwierdzić, czy będzie tu dobrze pasował, ale poprosił mnie, żebym zostawił jego CV.

To sposób aby uszczęśliwić przyjaciela i upewnić się, że decyzja o zatrudnieniu nie jest oparta na Twoim wkładzie.

Może ominąć drugą komplikację, nie wspominając o zaleceniach i po prostu zachęcając go do przejścia przez portal.Jeśli zostanie zatrudniony i dowie się o kulturze, Bino może podać wymówkę w stylu „Wierzę w zasługi, a nie zalecenia, więc nikomu nie polecam”.lub „Wolę równe szanse, abyśmy mieli najlepszego kandydata na dane stanowisko, co oznacza, że byłeś najlepszy”.aby złagodzić opór.
#6
+4
kjhughes
2019-03-19 02:56:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rekomendacje nie są binarne.

Każdy ma mocne strony. Zacznij od zidentyfikowania znajomego. Zbuduj wokół nich podstawę swoich rekomendacji. Każdy ma też swoje słabości. Przyjaciele znajdują sposób, aby pomóc znajomym rozpoznać ich słabości i pracować nad nimi. To idealny moment, aby zintensyfikować działania i pomóc swojemu przyjacielowi.

Szczerość nie musi być brutalna. Idealnie byłoby, gdyby uczciwość służyła jednocześnie interesom Ciebie, Twojej firmy i Twojego przyjaciela.

Pozwól osobom w Twojej firmie wykonać telefon na podstawie Twojej wyważonej oceny, obejmującej zarówno dobre, jak i złe strony, rozsądnie i uczciwie przedstawione.

Powiązana odpowiedź nie jest brutalna.Szczerość nie jest brutalna.To może być okrutne, ale nie brutalne.I szczerze mówiąc, jeśli przyjaźń nie może przetrwać uczciwości, czy naprawdę była to przyjaźń na początku?
Widzę dwa problemy z tą odpowiedzią, mimo że głosowałem za nią.Po pierwsze: nie czuję, że są naprawdę głębokimi przyjaciółmi, bardziej jak koledzy, kumple, gracze.Więc może facet po prostu nie chce wydawać na to energii dla swojego przyjaciela.Po drugie: ocenia, że facet nie będzie dobrze pasował do firmy.Dlaczego on lub dział HR miałby zatrudniać kogoś, kto ma już podniesione czerwone flagi?To nieproduktywne.
@Spidey: * Friend * to termin OP, który powinniśmy zaakceptować wraz z implikacją troski o obie strony.Celem mojej odpowiedzi jest stwierdzenie, że uczciwość i niedoskonałość nie muszą być sprzeczne z przyjaźnią i rekomendacjami.
@rkeet: Użyłem słowa * brutal *, aby podkreślić, że takie okrucieństwo jest niepotrzebne.
#7
+3
Jamie Butterworth
2019-03-18 20:33:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedz mu, że z zasady nie robisz zaleceń.

Jeśli zapyta dlaczego, powiedz po prostu, że nie lubisz być pociągany do odpowiedzialności za innych ludzi, zwłaszcza nie przyjaciółmi.

Może to być białe kłamstwo, jeśli faktycznie robisz rekomendacje, ale:

 1. Nie zaszkodzisz swojej reputacji w firmie, ponieważ nie Nie poleciłem go.
 2. Nie zniszczysz swoich relacji z nim, ponieważ nie uczyniłeś tego osobistym.

Ogólnie nie polecam kłamać. Polecam białe kłamstwo w tej konkretnej sytuacji, aby chronić swoją reputację w firmie i zachować przyjaźń. Istnieje różnica między „białymi kłamstwami” a kłamstwem.

Nie ma powodu, by okłamywać przyjaciela.Na tej samej stronie jest wiele lepszych podejść, które nie wymagają kłamstwa, więc to jest moja negatywna opinia.
Zaczął od „powiedz, że nie lubisz być pociągany do odpowiedzialności za innych ludzi, zwłaszcza za przyjaciół” (jeśli to prawda, to znaczy).Następnie polecam kłamanie znajomym.Po prostu nie.-1
Może powinieneś zmienić „Powiedz mu, że nie robisz rekomendacji”, po prostu „nie rób rekomendacji”.Wtedy nie będzie sugestii, żeby kłamać.
@Wildcard i rkeet.Dzięki za wasze komentarze.Nie sądziłem, że moja odpowiedź zostanie odebrana w ten sposób.Interesujące rzeczy.Dodałem pewne wyjaśnienie do mojej odpowiedzi, ponieważ uważam, że została źle zinterpretowana.
Widząc twoją edycję, myślę, że nie rozumiesz, czym jest chwilowe kłamstwo.Jeśli OP polecił swojemu przyjacielowi, HR powiedział OP, że nie zatrudni takiego idioty, a następnie PO okłamał znajomego, że stanowisko jest już zajęte, to byłoby białe kłamstwo.Ukrywanie własnej niechęci do pomocy jest zwykłym kłamstwem.
#8
+2
ebug38
2019-03-18 17:50:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Może się to wydawać trudne, ale generalnie zalecam oddzielenie przyjaźni od biznesu.

Jeśli jest to bardzo dobry przyjaciel, możesz mu pomóc w nawiązaniu połączenia z Twoją firmą, ale możesz powiedzieć menadżera lub rekrutera, którego znajomy chciał, abyś dał im swoje CV. Niezależnie od tego, czy chce, czy nie, musi odbyć rozmowę kwalifikacyjną, której nie może pominąć tylko dlatego, że jesteście przyjaciółmi. z nim i potrzebują kogoś, kto zaoferuje mu pracę, w przeciwnym razie nie. Po prostu takie proste.

#9
+2
Monoandale
2019-03-18 19:59:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Znajomy chce mojej rekomendacji, ale ja nie chcę”

„Jak mam odpowiedzieć, aby nie skrzywdzić swojej pracy lub przyjaźni?”

Pomogę twojemu przyjacielowi przeprowadzić introspekcję w sposób, który cię ochroni i pomoże mu sporządzić spis tego, co oferuje:

"Drogi Enrique Iglesiasie, oczywiście, że jestem Chętnie Ci pomogę. Moja firma jest bardzo surowa przy zatrudnianiu nowych programistów, a tym bardziej, gdy pochodzą z kanałów wewnętrznych. Najlepszym sposobem na zrobienie dobrego wrażenia jest dokładne dopasowanie swojej dotychczasowej pracy i osiągnięć do konkretnego stanowiska, którego szukasz dla. Wejdź na naszą stronę internetową, znajdź rolę, która Cię interesuje, a następnie napisz kilka przykładów wcześniejszych osiągnięć w tych obszarach. Kolejnym dużym wymaganiem jest praca zespołowa: ważne jest, aby wszyscy programiści byli społeczni i zaangażowani, to trochę niepisana W swoim CV i liście motywacyjnym musisz również podać przykłady interakcji ze swoim współpracownikiem, zwłaszcza z beyonem d co było wymagane do twoich głównych zadań. Gdy to uzyskamy, z przyjemnością przekażę je kierownikowi ds. Rekrutacji na stanowisku, które Cię interesuje. Cokolwiek mniej niż to nie zadziała ”.

To pomoże przyjaciela i chroń cię. Cała sprzedaż odbywa się za pomocą tego, co pisze. Może po prostu wspomnij kierownikowi ds. rekrutacji, że twój przyjaciel jest bardzo entuzjastyczny i omówi szczegółowo, co osiągnął i jak.

Jeśli nadal otrzyma zatrudniony, oznacza to, że ma kwalifikacje lub jest wystarczająco dobry, aby przejść przez dysfunkcje procesu selekcji.

#10
+2
Dmitry Grigoryev
2019-03-19 15:17:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli zamierzasz odrzucić prośbę (co uważam za słuszne), pamiętaj, że nie jesteś winien swojemu przyjacielowi wyjaśnień, a wyjaśnienie, dlaczego odmówiłeś, nie pomoże. W rzeczywistości, opisanie mu słabości przyjaciela zaszkodzi przyjaźni o wiele bardziej niż zwykłe powiedzenie „nie”.

Jeśli z zasady nie honorujesz próśb o rekomendacje, możesz powiedzieć znajomemu, że . W przeciwnym razie trzymaj się ogólnych zdań (np. O nie mieszaniu przyjaciół i pracy). I nigdy nie używaj argumentów, które mogą zachęcić twojego przyjaciela do większego wysiłku lub zobowiązać cię do zaoferowania pomocy pod pewnymi warunkami (np. "Nie mam teraz czasu" lub "Chciałbym, gdybyś miał doświadczenie jako menedżer", chyba że brak doświadczenia jako menedżer jest jedynym prawdziwym powodem).

Chciałbym „polecić” swoją osobistą opinią.Jeśli firma chce się z tym skontaktować, to w porządku, byłeś szczery i przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną normalnie i spróbują sprawdzić fakty podczas jej wykonywania.
@Spidey Nie jestem pewien, jakiego rodzaju osobistą opinię mógłbym przekazać komuś, kto „nie jest zbyt dobry z technicznego punktu widzenia” i „ma problemy z dogadywaniem się z nowymi ludźmi”, co nie skutkuje pytaniem ”, więc dlaczegoczy przyniosłeś jego CV na moje biurko? ”
@DmitryGrigoryev masz rację, ale on jest moim przyjacielem.A ja lubię pomagać moim przyjaciołom, prawda?
@Bino Jasne, że lubię pomagać przyjaciołom, po prostu nie robię tego rodzaju pomocy.
@DmitryGrigoryev, pomógłbyś swojemu przyjacielowi tak bardzo, jak tylko mógłbyś, jednocześnie będąc uczciwym wobec firmy.Nie kłamiesz o nim, po prostu wyrażasz swoją opinię.Jeśli firma uważa, że jest dobrym partnerem i powinni go zatrudnić, to w porządku.Może nawet OP ma złe wrażenie o swoim przyjacielu i będzie miał okazję nauczyć się tego inaczej.
#11
+1
Philipp
2019-03-19 21:18:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz spróbować obejść tę decyzję, próbując odwieść znajomego od składania wniosków w Twojej firmie:

 • Opowiedz mu o wszystkich spotkaniach inauguracyjnych, imprezach integracyjnych i nie tylko, gdzie oczekuje się, że jeden z nich się pojawi i jak źle to wygląda, jeśli nie jesteś dla niego super wesoły i towarzyski
 • Zwróć uwagę, że używasz stosu technologii, który tak naprawdę nie jest jego zestawem umiejętności
 • Ostrzeż go, że niektórzy z Twoich współpracowników mają dokładnie te same cechy charakteru, na które zawsze narzekał
 • Wspomnij o wszystkim, co może mu się nie spodobać w pracy w Twojej firmie
+1 - nie musisz nawet próbować go z tego wypowiadać, po prostu bądź szczery o rzeczach, których nie lubi zajmować centralną rolę i że jego obecny zestaw umiejętności nie pasuje
#12
  0
fixerlt
2019-03-19 20:01:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prostym sposobem radzenia sobie z udzielaniem rekomendacji osobom, w które wątpisz, jest wykonanie przykładowego zadania i napisanie rekomendacji na podstawie ich wyników. W programowaniu jest to prostsze niż np. W zarządzaniu. Po prostu daj znajomemu kilka zagadek w zależności od ich specjalizacji. Jednym ze sposobów uzasadnienia tego podejścia z punktu widzenia przyjaciela jest to, że nie wiesz, co możesz polecić , ponieważ na przykład nie pracowaliście razem przez długi czas (lub nigdy). Jeśli twój przyjaciel później zawiedzie z twoją rekomendacją, masz kopię zapasową jako wyniki testu, więc nikt nie będzie mógł cię winić.

#13
  0
Ertai87
2019-03-20 00:08:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 1. Powiedz znajomemu, że z przyjemnością prześlesz za niego jego CV. Nie omawiaj możliwości „rekomendacji”. Jeśli twój znajomy poruszy ten temat, wyjaśnij mu swoje obawy i co najważniejsze daj mu działania do wykonania, aby mógł naprawić problemy, które widzisz dzięki jego wydajności. Pomoże mu to zarówno w tym konkretnym przypadku, jak iw przyszłości w poszukiwaniu własnej pracy. Upewnij się, że Twoja opinia jest obiektywna, a nie subiektywna. Powiedzenie „nie znasz wystarczająco dobrze technologii XXX; na przykład używamy funkcji YYY i ZZZ, z którymi nie myślę, że masz wystarczająco dobry uchwyt” jest o wiele lepsze niż „Nie sądzę, że jesteś wystarczająco dobry” .

 2. Prześlij CV swojego znajomego, ale nie udzielaj mu rekomendacji. Proste „koleżanka szuka pracy, poprosił mnie o przesłanie CV, tak jest”. Twój szef prawdopodobnie nie zada dalszych pytań.

 3. Twój znajomy nadal będzie musiał przejść przez normalny proces rozmowy kwalifikacyjnej, w którym osoby niezależne od Ciebie będą musiały wnieść swój wkład i zobaczyć jeśli zgadzają się z Twoją oceną poziomu jego umiejętności. Prawdopodobnie nie zostaniesz objęty tym procesem ze względu na konflikt interesów. Wtedy reszta zależy od niego (i ich), czy dostanie pracę.

#14
  0
BestGuess
2019-03-20 17:11:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Może być inna trasa. Niektórzy HR / menedżerowie i tak nie przyjmą rekomendacji. Poinformują Cię, że Twój znajomy powinien złożyć podanie zwykłymi kanałami i jedynie dodać odniesienie do Ciebie jako osoby referencyjnej w firmie.

Takie podejście zmniejszy wpływ Twojej „rekomendacji” i pozwól działowi HR wykonać swoją pracę. Tylko wtedy, gdy uznają to za stosowne, skontaktują się z Tobą i poproszą o dalsze informacje dotyczące kandydata.

Jeśli chodzi o Twoją obecną sytuację, możesz po prostu powiedzieć, że Twój znajomy powinien iść tą drogą. To byłaby dla Ciebie „najłatwiejsza” droga.

Jeśli chcesz być mniej lub bardziej szczery w stosunku do swojego przyjaciela, możesz udać się do swojego menedżera, powiedzieć, że masz znajomego, który chce złożyć podanie i zapytaj, czy było w porządku, czy złożyłby podanie przez normalne kanały z odniesieniem do ciebie. W ten sposób możesz powiedzieć swojemu przyjacielowi, że skontaktowałeś się ze swoim przełożonym i wynik był taki, że powinien on używać normalnych kanałów z odniesieniem do Ciebie.

Końcowy wynik w obu przypadkach powinien być taki sam.

#15
  0
Dominic Cronin
2019-03-20 17:13:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sprawdź, czy Twój pracodawca oferuje premię za zatrudnienie pracownikom, którzy pomagają w zatrudnianiu osób spoza ich kręgu. Wielu pracodawców tak postępuje, a jeśli tak jest, to ułatwia to przesłanie CV znajomego nie jako rekomendacji, ale w nadziei na otrzymanie premii, jeśli zostanie pomyślnie zatrudniony.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...