Pytanie:
Szef grozi pracownikowi utratą pracy, jeśli nie będzie współpracował przy zmuszaniu byłego pracownika do rezygnacji z opłat
booleanbean
2018-09-12 23:30:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Menedżer znajomego zwolnił niedawno współpracownika bez wyraźnego powodu, mimo że większość osób w biurze uważała go za pracowitego i wydajnego.

Po pewnym czasie były współpracownik naciskał oskarżenia o molestowanie seksualne kierownika i firmy.

Mój przyjaciel utrzymywał kontakt z byłym współpracownikiem, chociaż nigdy się nie zaprzyjaźnił.

Wiedząc, że mój przyjaciel nadal utrzymuje kontakt były współpracownik, kierownik przeprowadził poufną rozmowę z prośbą, aby mój przyjaciel powiedział byłemu współpracownikowi o wszystkich złych rzeczach, które mogą się wydarzyć, jeśli były współpracownik nie wycofa zarzutów prawnych. Mój przyjaciel odmówił przekazania pogróżek byłemu współpracownikowi. Kierownik wyjaśnił, że jeśli mój przyjaciel nie współpracuje, może to skutkować utratą pracy.

Jaka może być optymalna strategia w tym przypadku poza lub przed próbą skontaktowania się z osobami wyższymi w zarządzie lub dział HR?

W jakiej jesteś jurysdykcji?
Jurysdykcja to Ameryka Północna.Czy stan ma znaczenie?
Prawo pracy jest różne w każdym stanie, więc tak by się stało.
Menedżer twojego przyjaciela zamienia się z jednego pozwu na dwa.
Zdobądź nagranie na taśmie.
@paparazzo: czy nagrywanie bez zgody jest legalne?
@booleanbean zależy od stanu - niektóre stany mają prawo do powiadamiania jednej strony (tylko jedna strona rozmowy musi wiedzieć, że jest nagrywana), niektóre wymagają, aby wszystkie strony rozmowy były powiadamiane.Nowy Jork (według mojej wyszukiwarki Google) jest stanem powiadamiania jednej strony.
@booleanbean NY jest państwem jednopartyjnym.Tak długo, jak jedna osoba uczestniczy w rozmowie, legalne jest nagrywanie jej bez wiedzy drugiej strony.Oczywiście nie jestem prawnikiem ... więc w razie potrzeby skonsultuj się z prawdziwym prawnikiem.
To, co robi menedżer, podlega amerykańskiej definicji działań odwetowych w zakresie równych szans, wymienionej [tutaj] (https://www.eeoc.gov/laws/types/facts-retal.cfm).Zdecydowanie nielegalne.
To jest wielka, włochata sprawa.Jest to przeszkoda dla wymiaru sprawiedliwości i jeśli będziesz postępować zgodnie z nią, możesz zostać uwięziony.Twój menadżer, który powiedział ci, że te potrzeby zostały zgłoszone w górę łańcucha firmy, większe firmy powinny mieć poufne raporty, ale pamiętaj, że może również podjąć odwet na tobie, a prawo do pracy stwierdza, że jesteś bezbronny.Bez względu na to, czy twój stan zezwala na zgodę dwóch stron, czy nie, potajemnie nagrywam wszystkie przyszłe rozmowy z twoim szefem.Jedyną karą za nagranie jest to, że nie byłoby to dopuszczalne w sądzie, gdyby nie państwo dwupartyjne.
** Czy Twój przyjaciel chce po tym zachować pracę **?To ważny szczegół
Twój diabeł powinien zwrócić się do prawnika i wyjaśnić zagrożenie.Nawet jeśli nie może tego udowodnić, jeśli dojdzie do zwolnienia, fakt, że prawnik został o tym wcześniej poinformowany, okaże się przydatny przy pozywaniu tej toksycznej firmy
@DanK Jak to jest odwet?Nie bierze odwetu na osobie, która była prześladowana, ona już zrezygnowała.Osoba, której grożono, nic mu nie zrobiła, nie ma na co odwetu.To tylko przypadek wywierania dużej presji, aby zrobić coś złego.
Oto fragment o nagrywaniu rozmów, w tym lista stanów, które są dwoma stronami zgody (11 dwustronnych, 38 stanów i DC jednostronne, Hawaje jednostronne, chyba że urządzenie nagrywające jest ukryte).http://www.dmlp.org/legal-guide/recording-phone-calls-and-conversations
Trzy odpowiedzi:
#1
+24
SZCZERZO KŁY
2018-09-13 13:20:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Optymalną strategią jest udanie się do działu kadr i poinformowanie ich: „Słuchaj - ten facet postawił mu zarzuty molestowania seksualnego. Teraz chce, żebym przekonał byłego pracownika, żeby zrezygnował z zarzutów. A jeśli tego nie zrobię grozi, że mnie zwolni. Więc nie tylko dostanie dwa zarzuty, z których jeden będzie utrudniał wymiar sprawiedliwości, ale FIRMA otrzyma trzeci za bezprawne zwolnienie ”.

HR ma chronić firmę, a ten „szef” robi wszystko, aby firma wyglądała źle. To nie jest dobry PR i jeśli ten przypadek sprawi, że będzie wyglądało to nawet nieznacznie tak, jakby firma zajmowała się rzekomym przestępstwem seksualnym, statek uderzy w wentylator szybciej, niż zespół prawniczy będzie w stanie napisać tweet z przeprosinami.

Ale zanim to zrobisz, zdobądź solidne dowody, takie jak nagranie lub e-mail.
Zrób to na piśmie w e-mailu.Wydrukuj ten e-mail po wysłaniu i umieść go w sejfie.
Firma już otrzymuje zarzut molestowania seksualnego - bezprawne zwolnienie byłoby czwartym, a nie trzecim.
To jest niebezpieczne.Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady prawnej przez OP.
Jeśli to zrobisz, zdobądź pisemne dowody na groźby szefa i wizytę w dziale HR, aby zwolnić cię z „niepowiązanych powodów”, możesz uzyskać bezrobocie.
#2
+18
gnasher729
2018-09-12 23:55:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To nie jest „szef”, ale menedżer, więc prawdopodobnie jest ktoś nad nim. Twój przyjaciel powinien porozmawiać z kimś, kto jest wyżej niż menedżer. Powinni też porozmawiać z prawnikiem współpracującym, który będzie bardzo zainteresowany. To działanie zmienia rzeczy z nękania, które może zostać udowodnione lub nie, w „wypaczenie wymiaru sprawiedliwości”.

Czytając komentarze, powtórzę, że to jeden menedżer, a nie firma. A mówienie komuś o próbie wypaczenia wymiaru sprawiedliwości (za co w Wielkiej Brytanii grozi długa kara więzienia) jest twoim obywatelskim obowiązkiem, a żadna firma nie może ci tego zarzucić.

"szef" jest tylko w tytule, dla zwięzłości;dzięki za punkt z wypaczeniem wymiaru sprawiedliwości - nie przyszło mi to do głowy.
Tak, porozmawiaj z szefem szefa lub HR.To jeden z przypadków, w których HR z pewnością byłby pomocny.
Twój znajomy powinien zacząć dokumentować wszystko - nawet pisanie w notatniku bezpośrednio po rozmowie jest lepsze niż nic.Postaraj się jednak zrobić jak najwięcej przez e-mail, a on może chcieć rozważyć również podanie adresu osobistego.
@IllusiveBrian Dokumentowanie wszystkiego jest bardzo ważne, jednak BCC prywatny adres e-mail z poufnymi informacjami firmy może być problematyczny (patrz [Bad Blood by John Carreyrou] (https://www.penguinrandomhouse.com/books/549478/bad-blood-by-john-carreyrou / 9781524731656 /) jako przykład użycia BCC do ochrony siebie nie poszło dobrze).Sugeruję, aby wydrukowane kopie znajdowały się poza witryną.
@BenMz Proponuję tylko bc informacje związane ze skargą HR lub cokolwiek, co mogłoby zostać wykorzystane jako część bezprawnego pozwu o zwolnienie.Czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego książka ma zastosowanie?Zauważyłem też, że nie zgadzam się z odpowiedzią - rozmowa z prawnikiem powoda może działać przeciwko przyjacielowi, jeśli zostanie to odkryte i zostanie za to zwolniony.
@IllusiveBrian, jeśli znajomy zostanie zwolniony za rozmowę z prawnikiem, będzie mógł wnieść własny pozew i już będzie w kontakcie z prawnikiem, który zajmie się sprawą.
@SethR Mógłby wnieść bezprawne roszczenie o zwolnienie, ale chociaż IANAL myślę, że pracodawca miałby mocny argument, że udzielenie informacji obrońcy sprzeciwiającego się bez zgody Twojej firmy lub nakazu sądowego w aktywnym procesie sądowym przeciwko firmie jest ważnym powodem zwolnienia.Jako minimum radziłbym przyjacielowi porozmawiać z własnym prawnikiem przed podjęciem decyzji.
Mówienie prawdy o nielegalnych rzeczach nie szkodzi firmie.Robienie nielegalnych rzeczy jest.Jeśli na przykład firma zostanie ukarana grzywną, będzie to wina kierownika, a nie informatora.
#3
+7
Maigen Thomas
2018-09-13 03:21:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twój znajomy, którego przełożony bezpośrednio lub pośrednio sugerował, że może stracić pracę, jeśli nie będzie uczestniczyć w tej czynności, nie powinien próbować znaleźć „optymalnego rozwiązania”. Przejdź do działu kadr i wyższego kierownictwa, zgłoś to. Ma to na celu ochronę twojego przyjaciela, gdyby to przekształciło się w pozew o nękanie - co może być, ponieważ @DanK podniósł amerykańskie przepisy dotyczące równych szans w zakresie zatrudnienia związane z odwetem.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...