Pytanie:
Proszenie o pomoc w IT na wyższym stanowisku z zachowaniem wiarygodności
Cantalope
2017-09-12 13:16:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pracuję na wyższym stanowisku w dziale IT. Niedawno nauczyłem się nowej technologii i mając duże doświadczenie, rzadko, jeśli w ogóle, utknąłem w kwestiach programistycznych.

Ostatnio zauważyłem kolega, który jest dumny ze swojej biegłości technicznej i jest de facto liderem. Doceniam jego kompetencje i pomyślałem, żeby poprosić go o pomoc w bardzo konkretnej sprawie, nad którą pracował kilka miesięcy temu.

Spójrz, chociaż mógłby trochę pomóc, podsłuchałem podczas przerwy na kawę bardziej młodszy kolega, że ​​myślał "że jestem lepszy od tego; jeśli proszę o pomoc, to nie wykazuje dużej biegłości". Zasadniczo prośba o pomoc była postrzegana przez tego juniora jako oznaka słabości.

Usilnie staram się prosić o pomoc jeszcze bardziej, ponieważ uważam, że jako starszy członek zespołu muszę być w stanie być bardziej bezbronnym i po prostu pytać, kiedy jest to potrzebne.

Wydaje się, że perwersyjnym skutkiem jest to, że wyglądam na słabego. Walczę z tym, ponieważ jest to błędne przekonanie, ale w konkurencyjnym środowisku nigdy nie wiadomo. Zwłaszcza w IT, gdzie pracuję, gdzie awansów jest niewiele, niektóre są bardziej „bezwzględne” niż inne.

Jak byś poprosił o pomoc, biorąc pod uwagę obecną sytuację, bez utraty wiarygodności?

„prośba o pomoc była postrzegana przez tego juniora jako oznaka słabości”.Jest młodszy i wciąż na tyle naiwny, by myśleć, że ci, którzy są nad nim, powinni mieć całą wiedzę wszystkich poniżej.Jego oświadczenie mówi więcej o nim niż o tobie.
Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/65500/discussion-on-question-by-cantalope-asking-for-help-in-it-in-a-senior-pozycja-w).
Dlaczego używasz terminu „junior” zamiast „kretyn”?Czy nie powinno to być „postrzegane przez kretyna jako oznaka słabości”?Poważnie, większość kolegów po prostu pomyślała, że kretyn jest naprawdę płytkim facetem, jeśli myśli o tym, co im powiedział.Ty też powinieneś ignorować to zachowanie, dopóki nie dorośnie :)
Rozróżnienie między słabością a wrażliwością może przynieść nowe poglądy.To przypomniało mi o wykładzie TED https://www.ted.com/talks/brene_brown_on_vulnerability, chociaż niezwiązanym z IT i organizacjami
Takie konkurencyjne miejsce nie byłoby czymś, czego chciałbym doświadczyć w pracy.
@SteveSmith Chociaż się zgadzam, uważam to za zbyt charytatywne dla młodszego programisty.Przekonanie, że starszy powinien znać wszystkie odpowiedzi na dowolny temat, powinno być czymś, co większość dorosłych powinna była porzucić przed ukończeniem szkoły średniej.Pokazuje brak dojrzałości i jeśli to nadal wpływa na stosunki robocze zespołu, należy się tym zająć.
Chcesz poprosić o pomoc dotyczącą wymiany stosów?Haniebny!;)
Aby wyjaśnić to pytanie, czy pytasz o tematy, które ktoś na Twoim stanowisku powinien rozumieć?
Za każdym razem, gdy poprosisz o pomoc, czegoś się nauczysz, co oznacza, że będziesz lepszym seniorem.Bycie seniorem nie oznacza, że wiesz wszystko, to znaczy, że wiesz, jak się oprzeć, jak się zachować, a także, jak / kiedy io kogo zwrócić się o pomoc.
Z jego opinii wokalnych wynika, że ten „junior” jest naprawdę „nowicjuszem”
Jakbyś mógł sam zabić tego klauna
Dziękuję za wszystkie dobre odpowiedzi, w tym pomocne.Powinienem wspomnieć, że podoba mi się junior, o którym mówię.Prawdopodobnie muszę popracować nad tym, że przyjmuję krytykę.Poza tym zespół jest dobry, niektórzy po prostu grają w politykę i „widzieliście, jaki jestem wspaniały” do tego stopnia, że prośba o pomoc wzmacnia ich pozycję.Ale na szczęście są to wartości odstające, a nie ogólna zasada.
Uważam, że kierownik zespołu niekoniecznie musi być najlepszym i posiadającym największą wiedzę techniczną członkiem zespołu.Jeśli najlepszy programista przesunie się w górę w hierarchii, to mamy Petera Principal, który stwierdza, że im wyższy jest ktoś, tym bardziej staje się bezużyteczny.Pracowałem w wielu zespołach, w których lider zespołu wie wystarczająco dużo, aby kierować zespołem i wykonywać wszystkie dodatkowe zadania wymagane od lidera zespołu, mając to za zadanie do eksperta zespołu, który jest w 100% skoncentrowany na czystym rozwoju.Coś, o czym jakiś mądry junior nigdy się nie dowie ...!
Zadawanie pytań jest oznaką zaufania.Sam jako starszy programista jest wiele prostych rzeczy, których nie umiem zrobić.Moje ego nie jest zranione pytaniem, ponieważ brak wiedzy nie oznacza, że nie kwalifikuję się do mojej pracy.Im więcej się uczę, tym bardziej doceniam to, że nie wiem.Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie, którzy nie będą zadawać pytań, martwią się, że ich ignorancja się ujawni.Doświadczeni ludzie nie wahają się mówić, gdy czegoś nie wiedzą, ponieważ są pewni tego, co * wiedzą *.
Jestem architektem i cały czas proszę o pomoc wszystkich programistów.Są inteligentnymi ludźmi i mogą mieć dobre pomysły.Dlaczego nie miałbym wykorzystywać tych IQ?
Dlaczego nie zapytasz na stackoverflow?Idealny do nauki, gdy nikt nie wie, że jesteś słaby (i wszyscy inni też są słabi).
@Zibbobz [semi-ironiczny post meta] (https://meta.stackoverflow.com/a/261593/4975230)
Definicja roli;„Junior”: Myślą, że wiedzą wszystko, nigdy nie proszą o pomoc, ponieważ myślą, że to pokazuje, że nie wiedzą.„Senior”: wiedz, że nie wiedzą wszystkiego, zawsze poproś o pomoc, gdy tylko czegoś nie wiedzą, ponieważ są na tyle doświadczeni, że wiedzą, że tak się dzielisz wiedzą.
Wszystkie odpowiedzi były pozytywne i pomocne;Natknąłem się na poniższy link, który bardzo elokwentnie opisuje, co mogą wywołać te wszystkie błahe reakcje: https://medium.com/@jasmineyctsai/stopping-toxicity-in-your-engineering-culture-f275753029da;ale tak, myślę, że odpowiedzią jest szacunek i dojrzałość po obu stronach.
Dziesięć odpowiedzi:
motosubatsu
2017-09-12 13:40:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Proszenie o pomoc, gdy czegoś nie wiesz, nie jest słabe - nikt nie może znać wszystkich szczegółów każdej technologii, z którą się spotka. Zakładając, że nie dzieje się tak z każdym aspektem pracy, ale z konkretnymi rzeczami, o których wiesz, że kolega ma konkretną wiedzę, która może pomóc, to w rzeczywistości jest to rozsądne i wydajne rozwiązanie.

Młodszy to członek personelu jest w błędzie. Widziałem to wielokrotnie - młodsza / niedoświadczona osoba może czasami zostać zamknięta w tej dziwnej mentalności, w której czuje, że kiedykolwiek przyzna się, że czegoś nie wie lub potrzebuje pomocy, na zawsze oznaczy ją jako niekompetentną. To oczywiście śmieszne, ale tak się dzieje i jest zmorą dobrej pracy zespołowej.

Niestety nie możesz kontrolować cudzego postrzegania. Wszystko, co możesz zrobić, to kontrolować sposób działania. A najlepszą rzeczą, jaką można zrobić z tego rodzaju rzeczami, jest po prostu nie karmienie fałszywej percepcji. Musisz mieć fakt, że nie pozwalasz swojemu ego przeszkadzać Ci w wykonywaniu pracy tak najlepiej i efektywnie, jak to tylko możliwe.

Nie zachowuj się tak, jakby to było haniebne, ani nie wstydź się tego, bo tak nie jest i nie musisz. Jeśli ten młodszy lub ktokolwiek inny skomentuje to bezpośrednio lub gdy jesteś w stanie odpowiedzieć w inny sposób, zaznaczasz, że oczywiście to robisz i spodziewałbyś się, że którykolwiek członek działu zrób to samo, ponieważ nie ma sensu spędzać godzin lub dni na zastanawianiu się nad czymś, kiedy osoba w następnym boksie może udzielić odpowiedzi w ciągu pięciu minut.

Osobiście uważam, że prośba o pomoc jest oznaką * dojrzałości *.
Zauważyłem jedną rzecz w naszej małej firmie IT / programistycznej.Proszenie o pomoc jest w porządku ... pod warunkiem, że włożysz minimum wysiłku, aby spróbować samodzielnie rozwiązać problem.Jeśli coś nie działa / nie kompiluje się i ktoś natychmiast podbiega do starszego programisty ... to nie patrzymy życzliwie na takie zachowanie.Ale jeśli wygooglowałeś problem i / lub jest to szersze, trikowe pytanie dotyczące architektury?Więc pewnie, pytaj!To prawie jak w StackOverflow!
Jak powiedział @Shaamaan, spróbuj samodzielnie to rozgryźć - a następnie zapytaj.Gorzej niż „spędzanie godzin lub dni na zastanawianiu się”, widziałem, jak ludzie, którzy bali się zapytać, robili * niewłaściwą rzecz *, czasami z katastrofalnymi skutkami.Dlatego zawsze lepiej jest zapytać, czy nie możesz samodzielnie znaleźć odpowiedzi;i ** nikt ** nie zna ** wszystkich ** odpowiedzi.
ale jeśli to szef, a nie młodszy programista, daje złe wibracje, możesz mieć problem
Ta odpowiedź wydaje się zaczynać od założenia, że krytyka młodszego programisty jest nieważna.Jak ustalono to stanowisko?
@Nat Jeśli wydarzenia są zgodne z opisem w OP (i nie widziałem jeszcze niczego, co mogłoby wzbudzić w mnie wątpliwości), to uważam, że krytyka Juniora ** jest ** nieważna z powodów, które przedstawiłem w mojej odpowiedzi.* Istnieją * okoliczności, w których taka krytyka może być słuszna, a ja również podałem w odpowiedzi zastrzeżenie dotyczące jednej z takich okoliczności.
„Fred: Dlaczego ta bogata osoba skąpi i oszczędza?”"Bob: Jak myślisz, jak się wzbogacił?"
Uważam, że twoje zdanie o „posiadaniu faktu, że proszę o pomoc i odkładaniu ego na bok” jest jedyną rzeczą, nad którą muszę popracować.Chodzi o to, jak sobie z tym poradzimy.Na pewno nad tym pracuję.Dziękuję za komentarz.
Mam tego doskonały przykład w moim miejscu pracy, @Cantalope.Technicznie rzecz biorąc, jestem „niskim człowiekiem na słupie totemu” w tym jednym miejscu pracy, ale mam większą wiedzę na temat Linuksa niż reszta zespołu IT razem wzięta.I chociaż nadal jestem młodszym członkiem zespołu (chociaż pracuję tam na pół etatu od lat), zawsze jestem proszony o pomoc z Linuksem przez starszych informatyków.Proszą mnie o pomoc;Robię to samo.To cykl dojrzałości i współpracy w miejscu pracy, niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem technicznym, czy najniższym deweloperem na drabinie, aby zadawać pytania swoim współpracownikom, jeśli czegoś nie wiesz.
... więc odrzuć ego na bok i nie bój się prosić o pomoc, nawet jako starszy informatyk.(Nawet administrator systemu, czasami musi prosić o pomoc i jest jednym z najlepszych ludzi w zespole IT, heh)
Uważam, że w IT (i prawdopodobnie w wielu innych dziedzinach) im więcej się uczę, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że nie wiem!
Nelson
2017-09-12 13:35:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ten młodszy programista ma błędne zrozumienie tego, co powinien zrobić starszy programista.

Starszy programista jest starszym rangą nie dlatego, że jego wiedza techniczna pokrywa się ze wszystkim, co może zrobić młodszy programista (może, ale nie nie musi), ale ponieważ potrafi robić rzeczy, których młodszy nawet nie rozumie. Starszy programista może (powinien?) Rozumieć szerokie konsekwencje decyzji, mieć na uwadze ogólny obraz, może delegować zadania, rozumie, jak ważne jest zaufanie Twoim raportom i jest w stanie zbudować zespół.

Ekspertyza innego członka to umiejętność wyuczona i jest częścią mentalności „wielkiego obrazu”, której ten junior oczywiście nie ma i dlatego ty jesteś seniorem, a on nie.

Musisz zdać sobie sprawę że zadanie, o które prosisz o „pomoc”, nie jest czymś, czego nie jesteś w stanie wykonać, ale jest to coś, co delegujesz i ufasz młodszemu. Jeśli utknie, nie mówisz „Och, szkoda. Wywalę cię teraz”. Zamiast tego będziesz w stanie pomóc, wskazać odpowiednie zasoby, przeprowadzić burzę mózgów nad nowymi pomysłami, zbadać nowe potencjalne rozwiązania, skonsultować się z własnymi osobami kontaktowymi, poprosić o pomoc różnymi kanałami itp.

Z konkretnymi rzecz, którą usłyszałeś, najpierw musisz się upewnić w 100%, że nie jesteś obrażony. To zależy od Ciebie i musi zostać rozpatrzone bez angażowania juniora.

Kiedy już to zrobisz i będziesz mieć 100% pewności, że nie zostanie popełnione żadne wykroczenie, to zdaj sobie sprawę, że jest to coś, co junior MUSI naucz się wyrosnąć na starszego programistę. Każdy starszy, który uważa, że ​​proszenie o pomoc jest „słabością”, w naturalny sposób stworzy bardzo toksyczne środowisko.

Spróbuj być szczery i po prostu zapytaj go, bez konfrontacji, coś w stylu „Cóż, podsłuchałem mówisz (co powiedział). Dlaczego tak myślisz? ” Upewnij się, że nie jest obronny i spróbuj go zbadać, dlaczego myśli tak, jak myśli.

Jeśli spojrzeć z szerszej perspektywy, czy dyrektor generalny robi wszystko, co mogą zrobić jego podwładni? Oczywiście nie. Dlatego istnieje zespół kierowników wyższego szczebla, którzy następnie mają własne raporty wyższego szczebla, a następnie sami raporty młodsze. Możesz także mieć menedżerów, którzy sami nie mają specjalistycznej wiedzy technicznej, ale mogą z powodzeniem zarządzać starszymi programistami.

Do tego zatrudnianie juniorów, którzy mają bardzo specyficzną wiedzę (np. Najnowocześniejsze technologie), której brakuje seniorom, jest niezwykle powszechne.Dlatego właśnie ich zatrudniłeś.
Nie jestem seniorem, ale nie zgadzam się, że powinien iść i porozmawiać o tym z młodszym.zwłaszcza nie w części „Słyszałem, jak mówiłeś…”.Mały czat na kawę powinien pozostać taki.Prawdopodobnie wzniósłbym się ponad dyskusję i zignorowałbym ją.Przestałbym to ignorować, gdyby podszedł do mnie junior i powiedział mi to bezpośrednio.Wtedy byłby to brak szacunku ze strony młodszego i zasługiwałby na upomnienie za to.
@user32882 * Szczególnie * jako starszy / lider OP ponosi pewną odpowiedzialność za kulturę pracy w zespole i musi upewnić się, że junior nie rozprzestrzenia tej dziwnej postawy „nigdy nie proś o pomoc” (np. Na innych juniorów).Jak pisze Nelson: może to stworzyć toksyczne środowisko - a liderzy są odpowiedzialni za środowisko, w którym musi pracować ich zespół.
W tym przypadku junior prawdopodobnie wpłynął na innego juniora i teraz mamy dwie osoby, które nie będą prosić o pomoc.Taka postawa jest wysoce destrukcyjna.Aby sobie z tym poradzić, potrzeba ogromnych umiejętności i dlatego PO jest starszy.Prosi o pomoc.
Zbyt często zdarza się, że ktoś godzinami walczy z problemem, ponieważ nie może zmusić się do poproszenia kogoś, kto pomoże mu rozwiązać go w 5 minut ... a sprowadza się to do tego, że nie chce okazywać słabości.
Myślę, że bardzo ważnym punktem rozmowy o tym z juniorem jest ** wyjaśnienie ** mu, dlaczego proszenie o pomoc jest dobrą rzeczą - wydaje się, że tego nie rozumie.
W wielu wątkach czytałem stwierdzenia o tym, że starsi programiści są zatrudniani za znacznie wyższe wynagrodzenie, ponieważ są ekspertami;ich praca jest lepsza, szybsza i bardziej sprawna, więc jeśli naprawdę potrzebujesz dobrze wykonanej pracy, najlepiej jest wyłożyć dodatkową gotówkę starszym programistom.Ta odpowiedź wydaje się zmierzać w zupełnie innym kierunku, twierdząc, że starsi programiści niekoniecznie muszą być bardziej wykwalifikowani niż młodzi, ale raczej, że są w stanie działać w roli kierowniczej.Czy mógłbyś rozwinąć tę pozycję, zwłaszcza w odniesieniu do tego, czego należy oczekiwać od starszych programistów?
@Nat nie są oni specjalistami wyłącznie w zakresie wiedzy technicznej.Wiedza seniora dotyczy również tego, jak udane projekty kończą się sukcesem, a to wymaga ** dużo ** więcej niż umiejętności technicznych.Ta odpowiedź dotyczy fałszywego przekonania, że starszy programista jest szczytem wiedzy technicznej.Może być, ale nie dlatego jest starszy.
@Nelson Odniosłem wrażenie, że kwalifikacja „Senior” miała na celu podkreślenie zaawansowanej wiedzy na stanowisku, na którym pracownik jest Senior;i chociaż bycie Seniorem często wiąże się z pewnym obowiązkiem zarządzania Juniorkami, to starsi pracownicy nadal wykonują tę samą pracę, w przeciwieństwie do Kierowników.Jeśli moje wrażenie było słuszne, to Senior miałby uzasadniony powód do niepokoju, gdyby był konsekwentnie lepszy od Juniora, podczas gdy Menedżer byłby wolny od takich obaw z powodów, które opisałeś powyżej.Czy masz inne doświadczenia z tytułami zawodowymi?
Trudno będzie nawet rozmawiać o samych tytułach, ponieważ są one pełne znaczenia i bez znaczenia.To nie jest coś, co naprawdę pasuje do komentarzy.
Old_Lamplighter
2017-09-12 17:44:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słabość osłabia kolegę z zespołu, który prosi o pomoc.

Kiedy zaczynałem i nie było strony www, cała pomoc była w formie podręczników i porad od zapracowanych kolegów, oczekiwano, że mieli wiedzieć prawie wszystko.

Świat się zmienił. Jest tak wiele rzeczy, że nikt nie może nawet zacząć wszystkiego wiedzieć. Gdyby to była prawda, przepełnienie stosu by nie istniało.

Gdybyś pracował ze mną lub dla mnie, UŚMIECHAŁbym się, że prosisz o pomoc. ZWIĘKSZYŁoby to moje zaufanie do Ciebie, ponieważ wiem, że nie byłbyś tym, który odejdzie i nie zrobi czegoś na wpół zepsutego, schrzaniłby sprawę, a potem spróbowałby winić kogoś innego.

Kiedyś pracowałem dla gazety, gdzie rozmawiałem z kandydatem i celowo zadawałem mu niejasne pytania, na które nie mógł znać odpowiedzi, ponieważ chciałem zobaczyć, jak mówi „nie wiem”. Zrobił to i zatrudniliśmy go. Czemu? Ponieważ wolelibyśmy, aby ktoś powiedział „Nie wiem, co tu robię i potrzebuję pomocy”, niż zobaczyć, jak błąd pojawia się w gazecie i zawstydza firmę.

To nie jest oznaką słabości niekompetencji, aby poznać swoje granice i szukać pomocy, gdy jej potrzebujesz. To oznaka profesjonalizmu i samoświadomości oraz cecha, którą KOCHAŁbym mieć u kolegi lub kogoś, kto dla mnie pracował.

Plotki są słabe, a gdybym był twoim menedżerem, on i ja rozmawialiśmy za zamkniętymi drzwiami nad tym.

Nie pozwól, aby to cię dotarło, jeśli nadal rozmawia bezpośrednio z nim, a potem z szefem. Podkopuje pracę zespołową i spowalnia rozwój pracowników.

Dokładnie.Przez większość czasu zadaję pytania nie dlatego, że nie mogę tego wygooglować (co mogę), ale dlatego, że naprawdę nie chcę robić czegoś „na wpół zepsutego, schrzanić, a potem próbować winić kogoś innego”. A podważanie kolegi z drużyny NIGDY nie przynosi nikomu nagrody.Wkrótce zda sobie sprawę, że gdy projekt zostanie mu przekazany i nie będzie miał pojęcia, jak go kontynuować.
SaggingRufus
2017-09-12 15:45:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli poczujesz się lepiej, pomogłem kilku starszym technikom, gdy byłem stażystą. Nie dlatego, że byłem od nich lepszy lub nawet mądrzejszy (nie jestem), ale dlatego, że akurat znałem odpowiedź, ponieważ wcześniej zrobiłem to, co chcieli.

Proszenie o pomoc nie jest słabością. Ten junior nie wie, o czym mówi (prawdopodobnie dlaczego jest juniorem). Dobry starszy technik wie, co wie, ale co ważniejsze, wie, czego nie wie.

Co by się stało, gdybyś udawał, że coś wiesz i nie mógłbyś pracować, ponieważ byłbyś zbyt dumny? Pracuj tak jak zawsze i spróbuj zapomnieć, że to się wydarzyło. Twoja wiarygodność nie powinna zostać w żaden sposób naruszona (chyba że będziesz w kółko zadawać to samo pytanie i nigdy się nie uczyć).

„On wie, czego nie wie” To, tyle to.Najbardziej kompetentni są ci, którzy są świadomi swoich ograniczeń i starają się je przekraczać.
nivlem
2017-09-12 13:21:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Widzę to w tym, że twój młodszy kolega już negatywnie patrzy na proszenie o pomoc.

Myślę, że właściwą odpowiedzią jest pokazanie mu, że zadawanie pytań nie jest złe i w tym przypadku tak jest jeszcze mądrzejszy, ponieważ Twój drugi kolega ma już doświadczenie w sprawach, w których potrzebujesz pomocy

„Pierwszym krokiem do mądrości jest przyznanie się, że nie wiesz”.Albo coś podobnego.
z tego powodu istnieją polowania na bekasy (https://en.wikipedia.org/wiki/Snipe_hunt).
+1 za cytowanie Sokratesa, a kto odważy się powiedzieć, że Sokrates się mylił?:-)
Jon Hanna
2017-09-13 19:46:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Masz problem w niewłaściwy sposób.

Masz młodszego programistę, który uważa, że ​​jest coś nie tak z prośbą o pomoc. To jest złe zarówno dla nich osobiście, jak i dla ich pracodawcy.

Jeśli jest ktoś, kto pełni dla niego rolę mentora, porozmawiaj z nim o tym problemie.

W międzyczasie nie tylko powinieneś nadal prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz, ale jeśli na to narzekają, wezwij ich. W przeciwnym razie nigdy nie nauczą się lepiej.

Ważne jest, aby stworzyć środowisko, w którym zadawanie pytań jest normalne.Kiedy zaczynałem w moim obecnym zespole, prawie nic nie wiedziałem o projekcie i zadawałem wiele pytań, chociaż byłem na wysokim stanowisku.Mogę przyznać, że niektórzy ludzie czuli się wtedy dziwnie, ale rok później nie sądzę, żeby ktokolwiek miał jakieś obawy.I nadal zadaję pytania, ponieważ produkt jest ogromny i różni ludzie znają lepiej różne części.
Conor
2017-09-12 15:39:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Praca zespołowa polega na tym, ZESPÓŁ!

Każdy (w tym zagubiony junior) ma coś do zaoferowania, a zadaniem seniorów w zespole jest zorganizowanie wysiłki zespołu, aby być najbardziej efektywnym.

To nie jest sytuacja „moja jest większa niż twoja”; o wiele bardziej temat „każdy dzień jest dniem szkolnym”!

Zmiana kultury i poglądów Twojego zespołu jest prawdziwym wyzwaniem, ale takim, które przyniesie ogromne korzyści / produktywność / awans / podwyżki / etc / etc

Tym naprawdę zajmują się liderzy (oczywiście podczas generowania kodu do ukończenia projektu)

Aby bezpośrednio odpowiedzieć na Twoje pytanie: Otwarcie i publicznie (być może na spotkaniu zespołu) sprowadź pomoc „świstaka”, zaproś młodszego, jeśli to konieczne.

Nie przeszkadzaj, mówiąc „Nie wiem, pokaż mi”. W rezultacie cały zespół będzie pracował lepiej.

@MisterPerfect Nie doceniam twojej zmiany znaczenia mojego postu: 1) „każdy dla siebie” ma zupełnie inne znaczenie niż „moje jest większe niż twoje” 2) „moje jest większe niż twoje” nie jest odniesieniem do seksu! „Mój jest większy niż twój” nawiązuje do bezsensownej rywalizacji, podczas gdy „każdy dla siebie” sugeruje egoizm.Zupełnie inne rzeczy.
LAFK says Reinstate Monica
2017-09-14 04:13:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TL;DR

 • Jeśli chodzi o promocję, rozważ monitorowanie siebie, aby dowiedzieć się, czy Twoje obawy są uzasadnione, czy nie. Porównaj z innymi, którzy mogą być twoimi rywalami w pracy. (teraz z sekcją EDYCJA po komentarzu @ Cantalope)

 • Jeśli chodzi o reputację, rozważ, czy poprosisz innych o pomoc, a oni proszą Cię, aby sprawdzić, czy powinieneś się martwić

 • upewnij się, że nie chodzi o zardzewiałe umiejętności, które musisz mieć. to jedyny przypadek, w którym junior straci szacunek dla seniora, zasłużenie, ja widziałem, jak to się dzieje

 • jeśli chodzi tylko o tego juniora, zobacz inne odpowiedzi, w pełni je popieram. Szczególnie fajne pomysły: @Jon Hanna (szeptem do mentora juniora), @SaggingRufus (junior może czasem pomagać seniorom) @motosubatsu (dlaczego tak myślał) ...

Pełna odpowiedź

Pomijając młodszego faceta (inne odpowiedzi obszernie to opisują), pytanie brzmi:

Jak byś poprosił o pomoc, biorąc pod uwagę obecną sytuację, bez utraty wiarygodność?

 1. Jaka jest sytuacja?
 2. Utrata wiarygodności ... w czyich oczach?

zacznij od prostego pytania:

Czy chodzi o promocję?

Wspomniałeś o bezwzględnych promocjach zaraz po tym fragmencie:

Bardzo się staram jeszcze bardziej prosić o pomoc [...] Wydaje się, że perwersyjnym skutkiem jest to, że wyglądam na słabego. Walczę z tym, ponieważ jest to błędne przekonanie [...]

Zakładając, że to (być może!) Nie tylko ten junior ma to błędne przekonanie; zakładając, że obawiasz się twojego awansu (czy mój szef będzie myślał jak ten młodszy? Czy mój drugi kolega walczący ze mną o awans powie szefowi, że wciąż potrzebuję pomocy w moich zadaniach?); zakładając, że nadal chcesz poprosić o pomoc (z powodów, dla których robisz to teraz) ...

Jak byś poprosił o pomoc w obecnej sytuacji, nie tracąc wiarygodności?

 1. Chciałbym monitorować, JAK CZĘSTO to robię. W razie czego. Na osobę, o którą pytasz (to czasami ma znaczenie). Możesz również przyjrzeć się, jak często to robisz w porównaniu z innymi. I - jeśli jest istotna różnica - dlaczego.
 2. Najpierw szukałbym / badał / wypróbowywał własne pomysły przez 20 minut (lub nieco dłużej, jeśli problem jest większy).
 3. Sformułowałbym swoje pytanie odpowiednio, aby inni wiedzieli, że zrobiłem to, co mi się należy.
 4. Czasami pytałem na SO, a nie w biurze.
 5. Spróbowałbym wymyślić dla siebie proste zasady: kiedy (NIE) pytać.

Pytam

 • kiedy czas jest najważniejszy,
 • czy mogę zyskać znacznie więcej czasu w porównaniu z innymi facet przegrywa (odpowiadając i zmieniając kontekst)
 • , gdy spędziłem nad tym zbyt dużo czasu bez efektu. Ile to dla mnie za dużo czasu zależy od rozmiaru / wagi problemu.

Jeśli mój przyjaciel wykonuje wymagającą pracę, mogę nie pytać, mimo że najprawdopodobniej ma odpowiedź, chyba że okoliczności są naprawdę sprzyjające.

Szefowie wyglądają dla ludzi, którzy wykonują swoją pracę. Jeśli otrzymają pomoc od innych, jest to w porządku, o ile zadanie o niższym priorytecie nie przyciąga ludzi, którzy pracują nad wyższymi priorytetami. Więc ... nie przyciągaj innych do pomocy, jeśli pracują bardziej istotnie i nie BĄDŹ wezwany do pomocy, gdy twoje zadanie ma priorytet ... chyba że okoliczności naprawdę pokazują, że tak powinno być.

Konkurencja w IT

Zredagowane po komentarzu @ Cantalope:

Obawiam się o awans, przyznaję swobodnie, ponieważ jest tam wielu kucharzy, a poczucie „poza moim głównym doświadczeniem” może być frustrujące. Mam wrażenie, że w IT konkurencja jest silna

 1. Jeśli chcesz być na szczycie, bądź pionierem lub ostatnim gościem w tej technologii - obie dają świetne pieniądze i stabilność (do pewnego stopnia).
 2. Konkurencja jest dość silna. Jednak jakość firmy można łatwo zmierzyć na podstawie tego, jak często umiejętności depczą politykę i odwrotnie. Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc ocenianie ich na podstawie tego, „jak miły wydaje się inny człowiek” jest związane z naszą naturą, ale w wielu firmach IT warto wykonać pracę. Ekspert taki jak ty rozwija się w tych, którzy cenią umiejętności - właśnie tam chcesz być. Oczywiście ... TWOJE umiejętności.
 3. Rozważ więc swój główny obszar specjalizacji. Czy jest to zgodne z wymaganiami twojego szefa? Ponieważ zazwyczaj będzie promować to, czego potrzebuje. Nie ma znaczenia (zwykle!), Jak wspaniale radzisz sobie z C #, jeśli pilnie potrzebujesz ludzi Javy do nowego Najważniejszego projektu z nich wszystkich.
 4. Uczucie przebywania poza strefą komfortu dociera do każdego. Myślę, że nie jesteś sam. Myśl pozytywnie, technologie są podobne, a z czasem staje się coraz łatwiej. To się nigdy nie skończy, taka jest specyfika pracy, jestem pewien, że wiesz. Zaufaj sobie.

Podsumowanie promocji:

 1. Nie martw się. Zaufaj swoim umiejętnościom. Jeśli Twoja firma bardziej ceni politykę i sprzedaż własną niż umiejętności, rozważ przeprowadzkę. O ile nie ma ludzi, z którymi lubisz pracować, to zwykle dobry powód, aby spędzić trochę czasu w pobliżu.
 2. Wzbogać ich, jeśli tego chcesz lub potrzebujesz (być może nowy język lub framework, aby uzyskać ten awans lub przenieść się do innej obiecującej firmy?)
 3. Oceń swojego szefa, którego awansował w przeszłości. Samodzielni sprzedawcy? Gładko mówiący? Oblizacze butów? Ciężko pracujący? Czarodzieje technologii? Guru technologii X? Następnie ponownie oceń swoje szanse.

Czy zespół jest gotowy, aby przyznać, że „nie wiem”?

A teraz druga część komentarza:

ale wyraźnie chcę być bardziej otwarty bez względu na komentarze. Akceptuję niewiedzę. Nie jestem pewien, czy mój zespół to robi.

 1. Sprawdźmy, czy tak, to
 2. Jeśli NIE, czy chcesz to zmienić, czy ty chcesz się przenieść?
 3. Jeśli chcesz to zmienić, polecam zmianę ich postrzegania (dzięki @BrianD za pomysł).

Weryfikacja pozornie może faktycznie wystarczyć - to znaczy, że odpowiedź można otrzymać po serii krótkich rozmów w kuchni lub podczas firmowego afterparty. Nieformalne otoczenie, proste pytanie, gotowe.

"Czy myślisz, że ludzie tacy jak X lub Y przyznaliby się, że mają problem lub nie znają odpowiedzi? Zastanawiałem się ostatnio, jak my jako zespół stoimy na nie wiedząc . ”

„Myślę, że X nie lubi przyznawać się, że nie wie, ponieważ uważa, że ​​sprawia, że ​​wygląda na słabego. Zgodziłbyś się?” Później po prostu rozróżnij, czy zgadza się z „ma ten problem” lub „sprawia, że ​​wygląda się słabo ”.

Zmiana ich postrzegania musi rozpocząć się od postawienia„ proszenia o pomoc ”i„ otrzymywania ich wkładu ”na tym samym poziomie. Po pierwsze oznacza to, że jesteście słabsi (dla niektórych!), Po drugie (zwykle!) Sugeruje, że BYŁY WYSTARCZAJĄCO DOBRY, aby ich pytać. Zwykle używam obu, więc przesłanie jest jasne dla wszystkich wokół mnie, że uważam je za takie same. Po jakimś czasie, jeśli poproszę kogoś o pomoc w X, wszyscy wiedzą, że facet jest dobry z X.

Zapraszam do skorzystania z wstępnych recenzji , zwłaszcza jeśli to robicie przeglądy kodu. Poproś jedną osobę posiadającą odpowiednie umiejętności techniczne, aby wstępnie przejrzała Twój kod i zapytała, co można zrobić lepiej. Postępuj zgodnie z jego radą. Następnie poproś go, aby przejrzał ten kod. Gwarantowana aprobata przez większość czasu.

Zmiana ich postrzegania polega na pokazaniu im mocy płynącej z wyzwolenia i bez konieczności udawania, że ​​wie wszystko. Skupianie się na prawdziwej pracy, robienie gówna, używanie ICH wiedzy do tego bez opieki, jeśli to sprawia, że ​​wyglądasz na słabego. Przyznaj swobodnie, że drużyna czyni cię silniejszym. Dziękuję za dobry pomysł tutaj lub (żartobliwie) za to, że „przydaje się tam z tą fajną sztuczką testową”.

Czy chodzi o reputację?

Jak często pytasz? Jak często jesteś pytany? Ile czasu spędziłeś na „swoim zadaniu”, zanim zapytałeś? Ile oni robią? Jeśli zadasz serię pytań bez przeprowadzania podstawowych badań, Twoja reputacja może ucierpieć wśród rówieśników (nie wspominając o osobach niższych w hierarchii).

Jeśli nie jestem pewien, z jakim trudnym problemem mam do czynienia, Czasami robię obchód i pytam (mimochodem, zaznaczając, że szukam szybkich i niekompletnych odpowiedzi w locie). Jeśli większość moich rówieśników nie ma pojęcia o tym problemie lub wszyscy wskazują na lokalnego eksperta, wiem, że to nie tylko ja. Gdyby ktoś to zrobił, widzę tutaj, czy muszę się poprawić. Co prowadzi do ...

Czy wykluczyłeś zardzewiałe (choć podstawowe) umiejętności? Może to było łatwe pytanie?

Niedawno bardzo dojrzały junior (starszy chłopak, zmienił karierę, bardzo głęboko się uczył) opowiedział mi o seniorach w swoim nowym miejscu pracy. Pomimo pojawienia się Java 9, a Java 8 istnieje od lat, nigdy nie przejmowali się tym i wciąż mówią, jakie to trudne. Kiedy zakodował kilka rzeczy w Javie 8, trzy z nich rzuciły się do jego ekranu, żeby spojrzeć. Zwolnił, zakodował to jeszcze raz, żeby widzieli, jak to zrobił, zaproponował, że mógłby coś o tym pokazać, gdyby chcieli, i generalnie nigdy nie robił zamieszania, ale powiedział mi, że było to nieco gorzko-słodkie uczucie. Tak więc, chociaż z twojej historii wydaje się, że tak nie jest ... sprawdź to dwukrotnie. Być może Twoje pytanie jest ogólnie odbierane jako materiał łatwy? Kilka razy pytałem o rzeczy, które były łatwe do znalezienia, a kilka chwil z Google odpowiedziałoby mi równie dobrze, jak mój niefortunny współpracownik, który musiał spędzić ze mną kilka minut. Byłem trochę zawstydzony, gdy odkryłem, jak łatwo było to znaleźć w Google. Myślę, że zdarza się to najlepszym z nas.

Nie zrozum mnie źle . Nikt nie wie wszystkiego. Zardzewiałe umiejętności to rzecz naturalna. Ale tak samo jest postrzegany jako słaby - szczególnie przez tych, dla których te umiejętności są niezbędne.

Jeśli w Twojej pracy kodowanie jest postrzegane jako podstawowa umiejętność, a kodowanie zardzewiało (na przykład jesteś architektem i spieszysz się ze spotkania na spotkanie), zmieni to sposób, w jaki jesteś postrzegany. Zasłużenie - ściśle na liczniku kodowania jesteś słabszy niż byłeś. Teraz połącz to z biznesem jak zwykle i jesteś zbyt zajęty, aby to zauważyć i zbyt zajęty, aby to naprawić. Więc częściej prosisz o pomoc, ponieważ wiesz, że inni mogą pomóc znacznie szybciej, niż zajmie ci to ponowne odkrycie, jak to lub tamto działało ...

Podobna utrata wiarygodności następuje, jeśli uznasz, że pytanie o strefę komfortu było zbyt czasochłonne, podczas gdy nie było (nie wykonując zadania przed zapytaniem).

Podsumowanie

 1. Monitoruj siebie. Ustaw proste zasady, kiedy chcesz, a kiedy nie.
 2. Miej na uwadze priorytety pracy, prosząc lub prosząc o pomoc.
 3. Zastanów się, jak często pytasz / jesteś pytany, ile czasu Ty / inni spędzacie na pomaganiu. Porównaj to z rywalami, jeśli martwisz się, że cię wyprzedzą.
 4. Spójrz na problemy, zanim poprosisz o rozwiązania / pomoc.
 5. Sformułuj swoje pytania, aby inni to wiedzieli.
 6. Sprawdź dokładnie, czy nie jest to łatwe pytanie, być może sprawdź, ile zajęliby twoi rówieśnicy, aby je rozwiązać.
 7. Nie przejmuj się młodszym, jego komentarz może pochodzić z prostego podekscytowania, że ​​ten potężny senior, którego zapisał, ma rzeczy, o których nie wie i być może można do nich dotrzeć na czas.

Bardzo długa odpowiedź, przepraszam za to.

Oto kilka dobrych sposobów wyrażania próśb: „Co o tym sądzisz?”lub „Czy masz jakieś sugestie dotyczące tego?”lub nawet „Chciałbym, żebyś przy tym współpracował”.Nie użyłbym nawet słowa „pomoc”.
Bardzo podoba mi się twoja odpowiedź.Jestem przekonany, że nie chodziło o to, że mam zardzewiałe umiejętności, ale bardziej, ponieważ niedawno odkryłem nowe środowisko pracy, będąc ekspertem w innym kilka miesięcy temu.Myślę, że nie pytam też zbyt często, więc nie martw się.Martwię się o awans, przyznaję swobodnie, ponieważ jest tam wielu kucharzy, a poczucie „poza moim głównym doświadczeniem” może być frustrujące.Mam poczucie, że w IT konkurencja jest silna, ale wyraźnie chcę być bardziej otwarty, bez względu na komentarze. Akceptuję niewiedzę.Nie jestem pewien, czy mój zespół to robi.
@Cantalope, redagował moją sekcję „o promocji”, odnosząc się do tego.Mogę napisać więcej, ale myślę, że to powinno wylądować w osobnej odpowiedzi na nowe pytanie - oferując ci trochę do myślenia.;-)
Pooneil
2017-09-12 17:10:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jestem menedżerem IT, ale prowadziłem projekty w różnych obszarach. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest zmiana sposobu postrzegania tej sytuacji. Twoim zadaniem nie jest okazywanie wrażliwości, ale dobra ocena skuteczności.

Zadania nie powinny być przydzielane przez tego, kto może wykonać daną pracę najszybciej, ale kto najlepiej poświęci czas na to zadanie. Ty, jako starszy, masz inne, ważne zadania do wykonania i powinieneś mieć lepszą ocenę tego, jak podzielić pracę, aby skutecznie osiągnąć cele projektu. Kieruj się własnym osądem i sprawuj władzę bez przeprosin i naucz się, jak to robić. Przekształć poczucie potrzeby okazywania „wrażliwości” na otwartość na pomysły członków zespołu, chęć zmiany planów z dobrego powodu i liberalne traktowanie zasługi za pracę.

Karl Bielefeldt
2017-09-16 08:32:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odkryłem, że najlepszym sposobem na zachowanie wiarygodności, gdy prosisz o pomoc, jest oferowanie pomocy w zamian przy innych okazjach. W moich możliwościach programowania w parze z mniej doświadczonymi kolegami nie mam tak dobrej pamięci na szczegóły, ale zwykle mam lepszy wgląd w to, co sprawi, że projekt będzie bardziej przejrzysty lub gdzie najprawdopodobniej wystąpi błąd.

Myślę, że to dlatego, że na przykład szczegóły składni i standardowych bibliotek języka, w którym programujemy, mieszają się z dziesiątkami, których używałem przez lata, gdzie młodszy programista używał tylko jednego lub dwóch . Ale ta rozległość i głębia doświadczenia pomaga mi w formułowaniu spostrzeżeń, które są trudniejsze do intuicji w innym przypadku.

A kiedy te przebłyski intuicji uderzą, twój programista w pełni doceni wartość, jaką wnosisz do stołu, nawet jeśli znać wszystkie ciekawostki, które musisz znaleźć w Google.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...