Pytanie:
Czy zwykłe ogłaszanie nieobecności w przypadku śmierci rodziny jest nieprofesjonalne?
user1582024
2017-05-10 20:08:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pełne ujawnienie: jestem studentem, a nie pracownikiem, ale nasz obecny projekt ma symulować prawdziwe doświadczenie zawodowe, od spotkań SCRUM po klientów i menedżerów.

Ostatnio śmierć w mojej rodzinie i muszę (i uważam, że to ważne) uczestniczyć w pogrzebie.

Najwyraźniej mój przełożony (który symulowałby „szefa” / pracodawcę) jest zirytowany faktem, że Po prostu to ogłosiłem, zamiast poprosić o pozwolenie na nieobecność. (Spodziewam się, że to udzieli.)

To jest praca / projekt tworzenia oprogramowania, więc życie nie jest zagrożone, jeśli przegapię dzień, a nie jesteśmy w stanie kryzysu w moment, więc moja nieobecność miałaby stosunkowo niewielki wpływ.

Czy mój przełożony / „pracodawca” ma rację, oczekując ode mnie prośby o pozwolenie?

EDYTUJ: Na wypadek, gdyby nie było jasne , Chodziło mi o to, że myślę, że wymaganie powiadomienia jest w porządku, ale mój przełożony chciał, żebym zapytał, zamiast ogłaszać.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/58571/discussion-on-question-by-user1582024-is-it-unprofessional-to-simply-announce-yo).Prosimy o unikanie przesyłania (częściowych) odpowiedzi jako komentarzy.Komentarze istnieją głównie po to, aby prosić o wyjaśnienia, więc jeśli chcesz omówić pytanie, zabierz je na czat.
Twój kraj może mieć znaczenie.Na przykład w Polsce jest prawem, że informujesz pracodawcę, a nie pytasz, czy był to wystarczająco bliski członek rodziny, a pracodawca nie ma nic do powiedzenia na temat Twojej nieobecności.Zastanów się nad dodaniem znacznika kraju lub stwierdzeniem, że legalność działań menedżera jest czymś, czego nie chcesz uwzględniać w odpowiedziach.
Jak blisko jest członka rodziny?Różne kultury mogą inaczej postrzegać „bliskie” relacje rodzinne.Na przykład w USA, jeśli zmarła twoja trzecia kuzynka, prawdopodobnie nie można było tego zaliczyć do urlopu „żałobnego”, podczas gdy gdyby umarła twoja matka, tak by się stało.Być może konflikt polega na tym, że przełożony w ogóle nie postrzega tego jako urlopu po żałobie.
@Mołot - masz rację, że w tym przypadku kraj ma znaczenie.Podobna sytuacja jest w Holandii - jeśli był to bliski krewny lub partner, otrzymasz nawet (płatny) dzień wolny.
Żeby było jasne, czy Twój * przełożony * jest zirytowany *, czy też udaje zirytowanego symulowanego pracodawcę, aby sprawdzić Twoją reakcję *?(Co byłoby w nawet gorszym guście niż bycie autentycznie zirytowanym, IMHO, ale chciałem tylko omówić wszystkie podstawy).
@Mołot: to samo we Francji
Twoja (symulowana) umowa o pracę powinna określać warunki urlopu okolicznościowego (okres w moim kraju): kto jest uważany za wystarczająco blisko, aby się zakwalifikować (znajomi lub bardziej odległe relacje są obsługiwane przez coroczny lub bezpłatny urlop).Jeśli nie zostanie to odpowiednio rozwiązane, prawo pracy w Twoim kraju powinno określać domyślne oczekiwania.Jeśli żadna z tych pomocy nie pomoże, to jest do bani i prawdopodobnie nie możesz prosić o usprawiedliwienie.Ale nawet jeśli spodziewasz się automatycznego urlopu, nadal może być lepiej sformułować go jako wniosek (i załatwić zgodnie z prawem / umową, jeśli zostanie odrzucony).
Jedno słowo dla mnie: priorytety.
Wydaje mi się, że może tu brakować niektórych ważnych informacji.Jest całkowicie możliwe, że są zirytowani tym, że / jak / to ogłosiliście.Zastanów się, jak wyglądała ta sytuacja, kto był obecny?Czy spowodowało to, że Twój kierownik ponownie rozważył swoje plany przed „dorosłymi” (zazwyczaj klientami, menedżerami wyższego szczebla lub dyrektorami firm)?Mogą to być problemy spowodowane tym, jak to się stało, i z powodu którego są zirytowani.
Myślę, że @AJFaraday ma świetną rację.Jeśli wszedłeś do „pracy” i powiedziałeś tłumowi: „Tak dla wszystkich wiecie, nie będę w pracy w piątek, bo jestem na pogrzebie”, to było to z twojej strony nieprofesjonalne.Podobnie, jeśli wysłałeś wiadomość e-mail „dla wszystkich użytkowników”.Jeśli rozmawiałeś z szefem na osobności i powiedziałeś mu, że w piątek nie będziesz w pracy na pogrzebie, to byłeś profesjonalistą, a twój szef nie.
Tutaj we Włoszech urlop żałobny nie jest ustalany przez prawo, ale w przypadku krewnego pierwszego stopnia (żona, dziecko, rodzic) dla większości CCNL (zbiorowe umowy o pracę, używane przez średnie i duże przedsiębiorstwa) wynosi 3 dni.
Szesnaście odpowiedzi:
#1
+248
mandy
2017-05-10 20:34:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, masz moje kondolencje.

Odpowiedniość działań zawsze zależy od kontekstu, aw tym przypadku kontekstem jest śmierć członka rodziny. Ogólnie powiedziałbym, że powinieneś zapytać. Ale w tym konkretnym przypadku nie. Wydarzenia życiowe, zwłaszcza śmierć, są poważnymi wydarzeniami; udział w pogrzebie jest wyrazem szacunku dla zmarłego, jego rodziny i przyjaciół. Nie widzę powodu, w ogóle , dla którego udział w pogrzebie miałby wymagać pozwolenia. W ten sam sposób, jeśli mój partner jest w stanie krytycznym w szpitalu, po prostu odwiedziłbym szpital (bardziej prawdopodobne, że się do niego spieszył), a następnie powiadomiłbym. Nie będzie żadnych pytań.

Nie pytając, wysyłasz wiadomość: wydarzenie, na którym bierzesz udział, jest tak ważne, że pójdziesz bez względu na wszystko . Używaj tego powodu ostrożnie.

dobrze powiedziane.kontekst rzeczywiście ma znaczenie.
+1 Kiedy moja żona rozpoczęła poród przedwczesny, poszedłem prosto do szpitala, a następnie powiadomiłem mojego przełożonego, co się dzieje.Niektóre rzeczy są ważniejsze niż praca i mój kierownik to zrozumiał.
Dla wyjaśnienia: masz na myśli: „Nie widzę żadnego powodu, dla którego ktoś uczestniczący w pogrzebie miałby martwić się o pozwolenie”, prawda?„Nie widzę żadnego powodu, dla którego należałoby zezwolić na udział w pogrzebie” - brzmi tak, jakbyś mówił: „Ludzie idący na pogrzeby nie powinni mieć pozwolenia na chodzenie”.
@called2voyage: Myślę, że można powiedzieć, że niektóre rodzaje pracy są ważniejsze niż inne :-)
@called2voyage: sam przez to przechodził (córka przyszła 2 miesiące przedwcześnie, zwolniłem się z mojego zespołu w środku dnia roboczego), czuję, że brakuje ci tej części, w której twój szef już wiedział o ciąży i wszystko może się zdarzyć w każdymczas (przynajmniej tak było w moim przypadku).To coś innego niż całkowite zaskoczenie.Ważne jest, aby mieć jasność co do takich różnic na SE.com, gdzie inni mogli jeszcze nie mieć takich doświadczeń i nie wiedzą, że * ostrzeżony jest uzbrojony * i możesz omówić takie osobiste sprawy z szefem, jeśli wpłynie to na twojepraca.
@flith Trzeba też założyć, że szef przygotował dla swoich pracowników coś w rodzaju „potrącenia autobusem”.Czasami te rzeczy pojawiają się znikąd.Ale tak, dobrze jest ostrzec szefa, jeśli wiesz, że zbliżają się kłopoty.
Najpierw wydarzenia życiowe, OK, ale musisz być jasny, że to wydarzenie życiowe.Jeśli nie zostanie określony, Twój przełożony będzie uważał, że nie obchodzą Cię jego / jej uprawnienia.Niezależnie od tego, czy jasno określisz, że jest to wydarzenie z życia i że będziesz poza biurem, czy też zachowujesz charakter wydarzenia dla prywatności i poprosisz o dzień (dni) wolny.
Co ciekawe, może to być również kwestia umowy.W mojej umowie mam pisemne prawo do uzyskania dnia wolnego na takie okazje, jako takie byłoby raczej głupio prosić o pozwolenie, kiedy to się stało, właśnie ogłosiłem, że korzystam z tego prawa.
@flith Właściwie w tym przypadku było to trochę zaskakujące, chociaż tak, mój szef wiedział, że moja żona jest w ciąży.Moja żona miała dopiero dwadzieścia tygodni, więc nikt z nas nie był * naprawdę * przygotowany na to.Wszyscy wiedzą, że jest taka możliwość, ale niewielu się tego spodziewa.
@TimF Wygląda na to, że OP wyjaśnił, że było to wydarzenie z życia, więc nie jestem pewien, na co próbujesz zwrócić uwagę.Jeśli zachowujesz ostrożność, zgadzam się z tobą.
@called2voyage W pytaniu było to jasne, ale stwierdziłem, że brakowało go w odpowiedzi, a ponieważ ten post ma już wiele punktów, prawdopodobnie będzie przydatny dla znacznie większej liczby osób niż tylko OP.W każdym razie to tylko szczegół, przegłosowałem zarówno pytanie, jak i odpowiedź.
Istnieje wiele firmowych zasad dotyczących żałoby, które nakładają kiepskie warunki: obecność na pogrzebie może wymagać zgody lub dowodu obecności, urlop żałobny może zostać odmówiony w zależności od potrzeb kadrowych, czasami wymagane jest uprzednie powiadomienie *, wynagrodzenie pozostawia się do uznaniakierownictwo ... Nie widzę firmy, która rozsądnie stosuje te zasady bez otrzymywania nieprzyjemnych reakcji PR.
Być może, ale zwięźle, poproś o pozwolenie, kiedy przyjmiesz odpowiedź twierdzącą lub nie, ale daj powiadomienie, kiedy się wybierasz, niezależnie od ich odpowiedzi
#2
+112
Old_Lamplighter
2017-05-10 21:10:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, moje najszczersze kondolencje.

Twój przełożony był nieprofesjonalny

Jedną z takich sytuacji jest śmierć w rodzinie gdzie oczekiwania co do profesjonalizmu są nieco złagodzone.

Kiedy zmarł mój wujek, następnego dnia poszedłem do pracy, wysłałem e-mail do kolegi, ale błędnie zapisałem jego imię, potem przeprosiłem za błędną pisownię jego błędnie napisane słowo. Następnie dałem znać mojemu przełożonemu, że odchodzę.

Działania twojego przełożonego były zimne, bezduszne i skrajnie okrutne.

Profesjonalna rzecz, jaką trzeba było zrobić w takich przypadkiem jest zignorowanie wszelkich faux pas popełnionych w czasie żałoby. Gdyby to była praca w „prawdziwym życiu”, a nie symulacja, a ja znajdowałbym się w twojej sytuacji, prawdopodobnie od razu bym rzucił wściekłość. Nie jest to najmądrzejszy z ruchów i na pewno nie polecałbym tego, ale jak powiedziałem, żal jest skrajną emocją i ludzie nie zawsze są najbardziej racjonalni w tych czasach.

Nawet w symulacji to nie ty byłeś poza linią, tylko przełożony. Są sytuacje nadzwyczajne, które wymagają swobody działania, a smutek jest jednym z nich. W takiej sytuacji dobry menedżer powinien wkroczyć i powiedzieć „Nie martw się o papierkową robotę, ja załatwię wszystko”

Przeklinanie przełożonego prawdopodobnie nie będzie w ogóle pomocne, a stwierdzenie, że to zrobisz, okazuje się wyrazem aprobaty.Usuń to z odpowiedzi.Czułem, że ta jedna mała sekcja jest na tyle poważna, że uzasadnia odrzucenie odpowiedzi, co jest smutne, ponieważ reszta odpowiedzi jest bardzo dobra.
@jpmc26 dziękuję za sugestię.Będę edytować.
#3
+101
Chris E
2017-05-10 21:45:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie pytam o pozwolenie. Mówię im: „muszę” w takich przypadkach.

„przełożony” nie żyje w prawdziwym świecie i po prostu chce, aby jego ego było głaskane, aby mógł poczuć, że ma większą kontrolę niż w rzeczywistości robi. On gra w grę, a ty nie. Jego gra polega na tym, że powinieneś zachowywać się tak, jakby miał wybór, aby mógł poczuć się bardziej jak szef.

Pomyśl o tym, co mówi, kiedy mówi, że powinieneś poprosić o pozwolenie: „To ja mogę zdecyduj, czy pójdziesz na pogrzeb, czy nie. To ja decyduję, czy jest to dla mnie na tyle ważne, żebym pozwolił ci w nim uczestniczyć, i mogę ci nie pozwolić ”.

Wszyscy mamy sytuacje, w których po prostu nie prosimy o pozwolenie, ponieważ nie pozwolimy innym ludziom dyktować pewnych aspektów naszego życia. Jednym z przykładów są pogrzeby członków rodziny. Inne obejmują:

  • Zabieg dla ukochanej osoby lub dla siebie
  • Choroba lub wypadek
  • Sąd
  • Wydarzenia życiowe dla ukochanej takich (jak córka kończąca studia).
  • Spotkania, których po prostu nie można zmienić.

Proszę o pozwolenie (lub przynajmniej zgodę) na takie rzeczy, jak wizyty u lekarza podczas zajęty okres i tym podobne rzeczy. Ale nie będę prosić o pozwolenie, jeśli negatywna odpowiedź nie powstrzyma mnie przed zrobieniem tego.

Już miałem dodać komentarz do innej odpowiedzi sugerującej „potrzebę”, a następnie złapałem tę odpowiedź tutaj.Dobrą rzeczą w mówieniu „potrzeba” jest to, że dajesz swojemu przełożonemu możliwość spełnienia swojej prośby, która tak naprawdę nie jest po pierwsze prośbą.Zasadniczo „No cóż, jeśli musisz odejść, daję ci pozwolenie”.Przede wszystkim tak naprawdę nie pytałeś o pozwolenie, ale dajesz swojemu głaszczącemu ego przełożonemu szansę, by poczuł się dobrze, „pozwalając” ci mieć czas.Oczywiście nie powinno to mieć znaczenia, to tylko sugestia, jak radzić sobie z tym (okropnym) typem osoby ...
Technicznie rzecz biorąc, sądem byliby inni ludzie, którzy dyktują pewne aspekty naszego życia.Tyle, że jeśli nie pojawisz się w pracy, możesz zostać zwolniony, ale jeśli nie pojawisz się w sądzie, możesz trafić do więzienia.Ale całkowicie zgadzam się z tym, co mówisz.
To: * „Nie będę prosić o pozwolenie na coś, jeśli negatywna odpowiedź nie powstrzyma mnie przed zrobieniem tego” *
#4
+15
Joe
2017-05-11 00:53:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze - kondolencje za twoją stratę i zgadzam się z konsensusem, twój przełożony zachowywał się nieprofesjonalnie.

W prawdziwym świecie miałbyś podręcznik dla pracowników, który określałby prawidłowy protokół dla każdej sytuacji gdzie nie chcesz lub nie możesz przyjść do pracy. Przyczyna tej sytuacji określa metodę, w której następuje powiadomienie, oraz stopień, w jakim „pytasz” lub „mówisz”.

Na przykład, jeśli chcesz mieć dzień wolny na wakacje, poproś o to, a byłby to szczególny sposób, w jaki to zrobisz (na przykład formularz, być może online, może e-mail lub coś innego).

Jeśli jesteś chory, powiedz im to. W zależności od rodzaju pracy może istnieć określona liczba dni chorobowych, które możesz wziąć bez kary lub bez ograniczeń (poza wykonaniem pracy) lub pewna kara za pierwszy dzień (często w sprzedaży detalicznej). Byłby wyznaczony sposób, aby im o tym powiedzieć (najczęściej telefon, ale możesz też mieć formularz online lub coś w tym rodzaju).

W przypadku zgonów rodzinnych są one zwykle objęte odrębnymi przepisami z góry. Wiele miejsc pracy oferuje określoną liczbę dni wolnych specjalnie na ten wypadek, zwanych dniami żałoby . Dni te zwykle różnią się w zależności od tego, jak bliskie są relacje (1 dzień dla kuzyna / ciotki / wujka, 3 dni dla dziadka, 5 dni dla rodzica, rodzeństwa lub małżonka, na przykład) i oba mają na celu dać ci trochę czasu na zastanowić się, jak również wziąć udział w pogrzebie.

Dni żałoby również charakteryzują się szczególnym sposobem ubiegania się o nie. Zazwyczaj uważałbym to za powiedz , a nie zapytać , chociaż prawdopodobnie użyłbym bardziej miękkiego języka niż chory dzień („Cześć szefie, moja babcia zmarła, więc ja” będę musiał wziąć wolny piątek, aby wziąć udział w pogrzebie. ”) Prawdopodobnie będziesz musiał wypełnić formularz i dołączyć zawiadomienie o śmierci lub coś podobnego, w zależności od tego, jak biurokratyczny jest Twoja firma (wielu uwierzy, przynajmniej pierwszy raz).

Zwykle chciałbyś również poinformować swojego szefa tak szybko, jak to możliwe, zarówno o śmierci, jak i dacie pogrzebu; ponieważ te rzeczy często dzieli kilka dni, jeśli poinformujesz go o pierwszym dniu śmierci, nie będzie to aż tak wielka niespodzianka, gdy poinformujesz ich o pogrzebie.

Ale pomijając to wszystko, w żadnym rozsądnym miejscu pracy nikt nie mógłby cię winić za to, że jesteś bardziej gwałtowny niż zwykle lub nie przestrzegasz protokołu dokładnie w tego rodzaju sytuacji, a żaden przełożony, który to zrobił, nie byłby tym, dla którego chciałbym pracować.

+1 do podręcznika pracownika.Nie jest to tak uniwersalne, jak twierdzi odpowiedź, szczególnie w małych firmach, ale nadal jest to przydatna uwaga.
#5
+11
Neo
2017-05-10 20:11:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, przepraszamy za stratę.

Nawet w takich okolicznościach mają oni prawo oczekiwać, że powiadomisz ich (a tym samym uzyskasz pozwolenie) o potrzebie czasu wyłączony, niezależnie od przyczyny. Ale w twoim przypadku jest to bardziej formalność . Większość miejsc bardzo przychyla się do takiej prośby, szczególnie w twoich okolicznościach. W mojej ponad dwudziestoletniej karierze nikt nigdy nie żałował takiego wydarzenia jak to.

Sugerowałbym, abyś zrobił to (powiadom swojego przełożonego) zarówno na piśmie, jak i ustnie. Zalecałbym, aby rozmowa najpierw przebiegała tutaj daleko. Twój e-mail może być tak prosty, jak:

Drogi YOURBOSSNAMEHERE,

Moje INSERTRELATIONHERE odeszło i będę potrzebował czasu wolnego, aby uporać się z tą sytuacją. Możesz udostępnić informacje o pogrzebie, jeśli je masz

Pozdrawiam,

NAZWISKO TWÓRCZY

Jeśli tylko wyjdź i nikomu nie mów ani nie pytaj, możesz zostać zwolniony. Nie żebyś chciał w tym przypadku, ale zawsze lepiej jest zapytać i powiadomić.

Tak, myślę, że zawiadomienie jest oczywiste.Jednak spodziewał się, że sformułuję to jako pytanie, co w jakiś sposób sugeruje, że jego odmowa będzie albo prawdopodobna, jak i akceptowalna.
#6
+8
Robert Rodriguez
2017-05-10 20:12:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twierdzę, że nie, przełożony nie powinien oczekiwać, że zapytasz. Myślę, że to dobre doświadczenie w tej symulacji. Tylko dlatego, że coś jest w porządku, nie uchroni Cię przed kłopotami. Grzeczne pytanie z oczekiwaniem, że aprobata jest wnioskiem zapomnianym, byłoby mniej prawdopodobne, aby wzburzyć pióra.

Dobrze czy źle, uprzejmość zawsze zmniejsza ryzyko napięć w miejscu pracy!

#7
+6
Vlad274
2017-05-10 23:26:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chociaż istniejące odpowiedzi zapewniają dobrą wartość, uważam, że pomijają ważną kwestię, że sformułowanie „ogłoszenia” może radykalnie zmienić sposób, w jaki jest postrzegane.

Jest duża różnica między

Członek mojej rodziny zmarł i będę wolny od pracy w czwartek i piątek.

i

Moja rodzina członek zmarł, a ja będę wolny od pracy w czwartek i piątek. Co mogę zrobić, aby zminimalizować mój wpływ na projekt?

Drugi pokazuje, że jesteś bardzo profesjonalny i rozważasz swój wpływ na swoich współpracowników.

rzeczywistość jest taka, że ​​nie będziesz pracować przez jakiś czas, jak zaplanowano. Oznacza to, że ktoś musi nadrobić ten luz lub cała oś czasu się przesunie. Może to oznacza, że ​​zajmiesz się tą pracą w przyszłym tygodniu, ale być może Twój przełożony spodziewał się, że w te dni ukończysz krytyczny element, a teraz musisz przenieść tę pracę na kogoś innego.

Ponadto nie robisz tego nie powiedzieć, czy to ogłoszenie dotyczyło całego zespołu, czy tylko kierownika. Jeśli dotyczyło to całego zespołu, zrozumiałe jest, że Twój menedżer był zirytowany. Zawsze informuj kierownika o swoich planach przed zespołem. To pozwala mu (lub jej) sformułować plan, który zapewni, że projekt nie będzie miał wpływu. Jeśli poinformujesz zespół przed menadżerem, mogą poprosić menedżera o plan, a wtedy menedżer będzie wyglądał na nieprzygotowanego, ponieważ nie miał okazji pomyśleć.

Osoby osłabiające chcą komentować?Jak myślisz, co można by poprawić w tej odpowiedzi?
Ktoś umarł w jego rodzinie.Czy myślisz, że byłby w stanie psychicznym wymieniać niepotrzebne uprzejmości i obchodzić wpływ, jaki może to wywrzeć na projekt?Nawet takie oczekiwanie jest niewrażliwe i okrutne.
Każdy człowiek jest inny i nie da się powiedzieć o wszystkich ogólnie rzecz biorąc, jednak kiedy byłem w takiej sytuacji miesiąc temu, takie podejście okazało się pomocne.Nie mówię, że jest to idealne podejście dla wszystkich, ale OP zastanawia się, dlaczego jego szef jest tak zdenerwowany i jak mógł tego uniknąć.Gdybyśmy wszyscy zaplanowali, jak poradzimy sobie z tymi nieoczekiwanymi chwilami, moglibyśmy uniknąć dodawania stresu do już emocjonalnej sytuacji
@hspandher: Każdy, z kim zdecyduję się spędzać czas, nie zmienia się nagle w nieuprzejmą osobę tylko dlatego, że przeżywają ciężkie chwile.Miło jest, że ze względu na ich problemy robimy więcej niż zwykle, ale to też niczyja wina, że ktoś umarł.Moment, w którym zaczynasz wyrzucać pecha na niewinnych przyjaciół i współpracowników, jest momentem, w którym tracisz mój szacunek.Na szczęście nie znam nikogo z tak małą samokontrolą, żeby to się kiedykolwiek zdarzyło.
Istnieje różnica między złym zachowaniem się z kimś a nie ignorowaniem zbędnych formalności i przyjemności.To nie tak, że nie powiadomił o swoim urlopie.Wszystko, co zrobił, to wziął urlop, na miłość boską.
Nie sądzę, by ktokolwiek twierdził, że PO zrobił coś złego.Wszyscy zgadzamy się, że zrobił to, co było konieczne w tej sytuacji.Pytanie brzmi: „jak można było to zrobić lepiej?”
Byłem w takiej właśnie sytuacji (jako kierownik) i nie tylko nie spodziewałbym się, że pracownik poprosi o pozwolenie, ale powiedziałbym im, aby w ogóle nie wykonywali żadnej pracy, dopóki nie poczują się na siłach. Ponieważ oczekiwana długość życia jest obecnie bardzo wysoka, wielu ludzi nie będzie doświadczać żałoby aż do wieku średniego i nie zdadzą sobie sprawy, że smutek jest silnym stanem psychicznym różniącym się od innych emocji. W kontekście cywilnym nie przyjąłbym żadnej pracy od pogrążonego w żałobie pracownika, dopóki nie minie początkowy okres.
-1 zła rada.PO * nie * musi łagodzić skutki ich nieobecności, a tym bardziej zarządzać komunikacją o ich nieobecności, aby uniknąć zranienia uczuć szefa.Profesjonalizm podpowiada, że OP daje zawiadomienie i to wszystko.To poważna sytuacja rodzinna, a nie wakacje.Dodatkowo, mówiąc „Co mogę zrobić, aby zminimalizować swój wpływ?”PO otworzyłby się na nierozsądne prośby, gdyby miał nierozsądnego szefa.
@hspandher Niektórzy ludzie, gdy ich życie osobiste jest wstrząśnięte, trzymają się swojego życia zawodowego.Używają go jako zakotwiczenia w normalności.Inni ludzie reagują zupełnie inaczej.Zupełnie inaczej jest też, gdy umiera rodzeństwo, a ojczym twojego kuzyna.
#8
+6
juliotv
2017-05-11 01:28:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kontekst jest wszystkim. W moim kraju, mając do czynienia z taką sytuacją (śmierć bliskiego krewnego), wystarczy powiadomić o zdarzeniu swojego pracodawcę, ponieważ zgodnie z prawem przysługują Ci 3 dni wolne od pracy. Masz również 3 dni wolne na ślub. W przypadku podobnych stresujących wydarzeń życiowych, takich jak: hospitalizacja lub ciężka choroba bliskiego krewnego, musisz o tym powiadomić, a pracodawca poinformuje Cię, czy masz wolne.

Tak, kontekst jest wszystkim.W moim kraju pracodawcy mogą zwolnić pracownika za udział w pogrzebie bez pozwolenia.
@slebetman Tak, aw moim kraju oznaczałoby to 6-12-miesięczną pensję dla pracowników i oburzenie społeczne
@slebetman Musisz mieszkać w okropnym kraju.Współczuję Ci.
#9
+5
Johns-305
2017-05-10 22:24:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli jesteś w środowisku, w którym kierownictwo czuje, że musi „zarządzać” czasem wszystkich i oczekuje „zatwierdzania” takich wniosków, to tak, powinieneś „zapytać”, w pełni oczekując zatwierdzenia.

Jeśli znajdujesz się w środowisku, w którym oczekuje się, że ludzie będą zarządzać swoim czasem, więc zwykłe ogłaszanie w profesjonalny sposób jest dopuszczalne.

Całkowicie się zgadzam.I tak na marginesie, przez 40 lat pracy nigdy nie pracowałem nigdzie, gdzie proszenie nie było wymogiem.Nigdy też nie pracowałem w miejscu, w którym odmówiłoby się urlopu w nagłych wypadkach, chyba że osoba nadużywa tego prawa.
Kiedy musiałem wziąć urlop w nagłych wypadkach (w tym, gdy zmarł mój chłopak w wieku 26 lat), zawsze szedłem do szefa z planem ubezpieczenia na czas nieobecności lub przynajmniej podsumowaniem zadań, które należy pokryć.
@HLGEM Tam, gdzie pracuję, oczekuje się, że ludzie będą sobie radzić.Kierownictwo, łącznie ze mną, naprawdę nie chce, aby przejmowały się takie błahostki.Nigdy byśmy nie odmówili, więc zasadniczo nie kłopocz się pytaniem.
Dlatego głosowałem wyżej, ponieważ wspomniał pan o obu typach miejsc pracy.Jednak plan, kto przejmie Twoją pracę podczas Twojej nieobecności, ma kluczowe znaczenie w obu przypadkach, zwłaszcza jeśli masz natychmiastowe terminy lub zapewniasz wsparcie produkcyjne.
Nawet w sytuacji, gdy inna osoba musi zatwierdzić mój czas wolny, nie prosiłbym o pozwolenie na ważne wydarzenia życiowe, takie jak rodzinne pogrzeby.Nawet gdyby pytanie było „wymogiem”, założyłbym, że mój pracodawca jest zdrowy na umyśle i zrozumiałbym, że pójście na rodzinny pogrzeb nie podlega dyskusji.Dlaczego miałbyś pytać, czy zamierzasz zignorować jakąkolwiek odpowiedź inną niż „tak”?Naleganie, żebym poprosił o pozwolenie na udział w tak ważnym wydarzeniu, jest tak obraźliwe i protekcjonalne, że z zasady zrezygnowałbym z tej pracy
#10
+4
Makoto
2017-05-10 21:47:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przykro mi z powodu straty.

W prawdziwym świecie czas wolny to czas wolny, niezależnie od tego, czy jest to żałoba, czy wypoczynek. W obu przypadkach tylko Twój przełożony jest upoważniony do przyznania Ci czasu wolnego lub jego odrzucenia.

Ponieważ straciłeś członka rodziny, wątpię również, czy odrzuci prośbę, ale W kontekście biura jedynymi osobami, które muszą wiedzieć, dlaczego bierzesz wolne, jesteś Ty i Twój przełożony . Kiedy wszystko zostanie wyczyszczone, wtedy i tylko wtedy powinieneś coś ogłosić.

Ostatnim razem, gdy miałem urlop pogrzebowy, wyjeżdżałem z tygodniowego urlopu. Poinformowałem swojego przełożonego natychmiast, gdy wiedziałem, że będę poza domem, i odmówiłem podania jakichkolwiek publicznych komunikatów komukolwiek innemu, kiedy wróciłem do pracy następnego dnia. Czułem, że załatwiono to profesjonalnie i zwięźle, a osoba, która musiała wypełnić odpowiednie dokumenty, była bacznie świadoma tego, co się dzieje. Jeśli ktoś inny zostałby wciągnięty w tę pętlę, dodałoby to niepotrzebne kanały komunikacji, ponieważ nie muszą nic robić, kiedy mnie nie ma, z wyjątkiem swoich indywidualnych zadań; nie radzą sobie z prośbą o zwolnienie ani nic w tym rodzaju.

Wiele osób myśli, że menedżer był tutaj w błędzie, ale powiedziałbym, że tak naprawdę byłby w błędzie jeśli przekażą Ci tę opinię otwarcie, a nie w rozmowie jeden na jeden. Jeszcze gorzej, jeśli skoczyli ci do gardła w tej sprawie. Ponieważ wciąż się uczysz, nie jest oczekiwanie, że otrzymasz opinię na temat czegoś takiego. Nie było również niesprawiedliwe, gdy mówili, że nie jest dobrze ogłaszać to na całym piętrze.

(Zauważ, że nie wspomniałem o nich mówiąc, że to „nieprofesjonalne”, ponieważ sam nie stwierdziłeś, że wyraźnie użyli słowa „nieprofesjonalny”. Jestem pewien, że rozumieją, przez co przechodzisz - lub przynajmniej może współczuć - i nie będzie cię skarcić za twoje działania tylko na podstawie tego.)

Pomysł, że można odmówić urlopu z powodu żałoby, zależy od lokalizacji.W wielu krajach możesz legalnie wziąć na to czas wolny.
Nawet jeśli zgodnie z prawem mogą odrzucić twoją prośbę o urlop, rzeczywistość jest taka, że tak czy inaczej pójdziesz na pogrzeb (przynajmniej mam taką nadzieję), więc jeśli nie obchodzi cię, co myśli twój przełożony o twojej żałobie, nie rób tego.zapytać
#11
+4
Tony Ennis
2017-05-11 03:46:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli chodzi o prośbę o czas wolny ...

Jeśli Twój przełożony odmówi, pominiesz pogrzeb?

Jeśli odmowa menedżera nie zmieni Twojego zachowania, nie pytaj. Po prostu daj mu / jej znać, kiedy będziesz nieobecny i kiedy wrócisz.

W większości firm, w których pracowałem, pracownik ma prawo do urlopu na pogrzeby bliskich krewnych, zgodnie z podręcznikiem pracownika. Menedżer nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.

Oczywiście chcesz zminimalizować jakikolwiek wpływ.

#12
+3
Agent_L
2017-05-12 21:14:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy mój przełożony / „pracodawca” ma rację, oczekując, że poproszę o pozwolenie?

Tak.

W większości jurysdykcji pracownik ma gwarancję trochę czasu na urlop. Jednak to, kiedy dostaniesz ten czas wolny, nie zależy wyłącznie od Ciebie. Prosisz o urlop w określonym czasie i Twoja prośba może zostać uwzględniona lub odrzucona. Dlatego poważne firmy mają plany urlopowe, więc jest to ustalane z dużym wyprzedzeniem.

Podobnie jest z nieoczekiwanymi wydarzeniami, które pozostawiają niewiele czasu na przygotowania. Możesz poprosić o urlop, ponieważ wydarzyło się coś ważnego, ale w większości przypadków Twój kierownik może odmówić. OFC, możesz negocjować mocniej („dzień wolny albo rzuciłem”), ale to wciąż negocjacje. Ponieważ Twoje zatrudnienie jest umową między dwiema stronami, każda kwestia związana z tym zatrudnieniem musi być uzgodniona przez obie strony.

Istnieją wyjątki:

W niektórych jurysdykcjach prawo pracy określa listę przypadków, w których pracodawca jest zobowiązany do udzielenia Ci dnia wolnego. Często jest to śmierć w najbliższej rodzinie. To znaczy: twój rodzic, twój współmałżonek lub twoje dziecko. I nikt inny. Jeśli chcesz wziąć udział w pogrzebie swojego wujka lub babci, nadal musisz poprosić o dzień wolny, a Twoja prośba może zostać odrzucona.

Kolejnym wyjątkiem jest wyraźna polityka ustalona przez firmę. Niektóre firmy mają obszerne zasady dotyczące sporadycznych urlopów, a smutek często znajduje się na szczycie listy. Tak więc, gdy Twoja sytuacja spełnia jeden z predefiniowanych warunków, Twój dzień wolny jest przyznawany automatycznie, a Twój kierownik nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.

Nie określiłeś tutaj 3 kluczowych rzeczy: gdzie jesteś, kto zginął i czy istnieje polityka firmy. Jeśli to twoja żona w Niemczech - miałeś rację, nie mogą cię zatrzymać, więc nie ma powodu, by pytać o to, co słusznie twoje. Gdyby to była Twoja babcia lub w jakimś mniej regulowanym kraju (może w USA?) - Twój menadżer nie tylko miał rację, ale mógł nakazać Ci nie brać dnia wolnego. Niestawianie się do pracy jest rażącym wykroczeniem, które może być przyczyną zwolnienia.

Ponownie: zawsze pamiętaj, że zatrudnienie to umowa, którą będziesz wykonywać codziennie, a oni zapłacą Ci za każdą tydzień / miesiąc / cokolwiek. Obie strony muszą zgodzić się na zmiany w tej umowie. Nie chciałbyś, żeby Twój pracodawca mówił „następny dzień wolny, bez wynagrodzenia, bo nasz kontrahent miał wypadek i zgubił dla Ciebie materiały”, prawda? To ta sama rzecz, tylko na odwrót.

Nawet jeśli jest to prawnie poprawne w przypadku, gdy OP działa (lub technicznie jest studentem), całkowicie rozsądne jest podjęcie decyzji w trybie doraźnym, że pójdziesz na pogrzeb, a później zajmiesz się konsekwencjami.Jeśli uznają, że to nie jest uzasadnione i zwolnią cię za to, niech tak będzie, ale podejrzewam, że w większości miejsc, w których każda firma zwalniająca ludzi za chodzenie na rodzinne pogrzeby bez „pozwolenia” byłaby surowo wyśmiewana
@KevinWells Prawie wszędzie jest poprawne.Twój komentarz (i inne odpowiedzi) opierają się na założeniu „dobrej woli” (to OK!).Aby jednak oczekiwać dobrej woli od pracodawcy, należy samemu okazać dobrą wolę - pytając najpierw.Robienie czegoś jednostronnie i oczekiwanie, że druga strona zaakceptuje to post factum, kiedy miałeś czas na omówienie tego z wyprzedzeniem, jest definicją IMHO jako nierozsądną.(Chyba że spodziewasz się, że odrzucą. Wtedy celowo zaskakujesz ich, odmawiając im szansy na wyraźne określenie ich pozycji, aby mogli grać głupio. Ale to zła wola, nie dobra.)
@KevinWells I jeszcze raz powtórzę, kluczem jest tutaj stopień relacji.Osoba z bardzo dużą, dalszą rodziną może mieć po usunięciu kilkudziesięciu kuzynów III stopnia, ludzi, których mógł spotkać kilka razy w życiu.Teraz sparuj to z osobą w średnim wieku, aby kuzyni, o których mowa, mieli około 80 lat i możesz mieć „pogrzeb w rodzinie” kilka razy w roku.Nie sądzę, aby rozsądne było usprawiedliwianie kluczowego pracownika, aby nie stawiał się na kilka dni przed terminem, z tego powodu, bez ostrzeżenia.Teraz porównajmy to z nieoczekiwaną śmiercią dziecka, a takie okoliczności nie są nawet w najmniejszym stopniu porównywalne.
@Agent_L: Istnieje różnica między robieniem czegoś "bez ostrzeżenia" a robieniem tego * bez pytania o pozwolenie. * OP ostrzegł o zbliżającej się nieobecności.
@sumelic Odpowiadałem Kevinowi.Jednak mógł nadinterpretować jego słowa.
@Agent_L Zgadzam się z Sumelicem, ostrzeganie jest ważne, ale PO dał ostrzeżenie.Z pewnością gdyby to się działo cały czas to byłaby inna sytuacja, ale z opisu brzmiało to jak pogrzeb bliskiego członka rodziny, a brzmiało jakby to była rzadka okoliczność
#13
+2
user69875
2017-05-11 04:38:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ze względu na formalność i znak wzajemnego szacunku pytasz. Każdy, kto mówi, że szef jest zimny lub nieprofesjonalny, musi zrozumieć, że to tylko znak, że doceniasz rolę swoich przełożonych w organizacji. Ta rola polega na zapewnieniu, że wszystko idzie dobrze.

Może to być kwestia kulturowa, ale * „znak wzajemnego szacunku” * niekoniecznie musi być prawdą.W pewnym sensie to tylko jeden szacunek - szanujesz swoją pracę i jesteś gotów przedkładać ją ponad obowiązki rodzinne.Jeśli masz zamiar iść bez względu na odpowiedź, prawdziwy wzajemny szacunek wymagałby, abyś nie dawał swojemu szefowi opcji, której tak naprawdę nie przedłużasz.To tak, jakby zapytać: „Czy chcesz, żebym zrobił ci lunch?”potem, kiedy powiedzą tak, mówiąc: „Och, nie spodziewałem się, że powiesz tak, nie rozumiem”.Jeśli nie masz nic przeciwko odpowiedzi „nie”, zapytaj.W przeciwnym razie po prostu ogłoś.
Jeśli naprawdę istnieje wzajemny szacunek, szef uszanuje fakt, że nagłe wypadki rodzinne zastępują politykę firmy, a pracownik będzie przestrzegał tej polityki w przypadkach, które nie są ekstremalne.Gdyby ktoś zgłaszający się do mnie w pracy poprosił o pozwolenie na pogrzeb, byłbym zaskoczony i odpowiedziałbym: „Oczywiście, że możesz iść, nie potrzebujesz mojej zgody w takich sytuacjach, proszę o kontakt, jeśli tamto coś, co możemy dla Ciebie zrobić ”.
#14
+2
DLS3141
2017-05-11 19:33:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Stanach Zjednoczonych większość pracodawców ma politykę dotyczącą żałoby, która określa, ile czasu wolnego przysługuje w przypadku śmierci bliskiej osoby pracownika. Oczywiście język prawie zawsze zawiera słowa „według uznania menedżera”, co oznacza, że ​​menedżer ma swobodę, aby poświęcić więcej lub mniej czasu. Musiałem kilka razy skorzystać z tej zasady, mając różne doświadczenia w zależności od menedżera. Zwykle niekoniecznie „pytasz” menedżera o pozwolenie na wyjazd, polityka już daje Ci pozwolenie, ale najpierw powinieneś poinformować swojego menedżera, mówiąc coś w rodzaju:

„Niedawno zmarł mój KREWNY , usługa jest w dniu DATA , muszę tam być, nie będzie mnie DATA "

Moje doświadczenia były różne. Większość mojej rodziny mieszka w innym stanie, kilka godzin jazdy samochodem. Kiedy zmarł mój wujek, powiedziałem wówczas mojemu kierownikowi i chociaż zgodnie z polisą powinienem mieć tylko jeden dzień, wiedział, że będę musiał podróżować i poprosił mnie, żebym wrócił do następnego poniedziałku , Powiedziałem mu w poprzedni piątek). Kiedy zmarła moja babcia, powiedziałem mojemu menadżerowi (nie temu samemu), a on rzucił mi wyzwanie: „Czy naprawdę musisz odejść?” - Będziesz musiał nadrobić te godziny, kiedy wrócisz. - Najpierw muszę zobaczyć nekrolog. Był kompletnym dupkiem w całej tej sprawie. W końcu poszedłem do HR i interweniowali z nim, ale nadal był to ogromny problem i jeszcze bardziej utrudniał mu to. Tak czy inaczej, dowiedz się, jakie są zasady i najpierw powiadom swojego szefa.

#15
+2
Oliver Jones
2017-05-14 21:30:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przykro mi z powodu Twojej straty.

Wiele innych osób wspomniało o kwestiach prawnych, zawodowych, innych i tak dalej, ale moja odpowiedź na Twoje pytanie byłaby taka: Nie, Twój przełożony nie jest poprawne: zachowują się niewłaściwie.

Potraktuj to jako kwestię priorytetów:

W swoim życiu zawodowym będziesz pracować dla kilku organizacji. Wiele z nich będzie dość realistycznych, jeśli chodzi o twoje obecne ćwiczenie, i często będziesz napotykać sytuacje, w których twój przełożony będzie kierował zespołem w obdartym stanie i nalegał, aby nadrobić brak budżetu (lub wcześniejsze planowanie), poświęcając Twój osobisty czas na rekompensatę.

Jeśli ilość czasu spędzonego nad ich projektem doprowadzi do wypalenia, a nawet do rozwodu, nie będą się tym przejmować - i po prostu przeżują cię i wypluwają, moment, w którym przeżyjesz swoją użyteczność.

Z drugiej strony Twoja rodzina jest nie tylko wyższym priorytetem, ale kategorią priorytetów, której żaden pracodawca nie może (ani nie powinien) nigdy powstrzymać . Są z tobą na całe życie, podczas gdy pracodawca jest z tobą tylko tak długo, jak długo jesteś dla nich cenniejszy niż kwota pieniędzy, którą mogą cię zaakceptować.

Jak najbardziej, bądź profesjonalny i poinformuj swojego pracodawcę, że będziesz zajmować się swoim krewnym, zamiast zmuszać go do zastanawiania się, co się z tobą stało. Jednak aby skorzystać z modelu RACI w ITIL, Twój pracodawca przechodzi z kategorii Konsultowane do kategorii Poinformowany , jeśli chodzi o pilne sprawy rodzinne.

Przy okazji, miłego pogrzebu. To może zabrzmieć dziwnie, ale będzie to jedno z tych nielicznych wydarzeń w życiu, które naprawdę połączy twoją rodzinę. Ostatni pogrzeb, w którym uczestniczyłem, uświadomił mi, jak ważna i cenna jest cała rodzina i jak bardzo tęskniliśmy za wspólnym spotkaniem.

+1 za „Możesz mieć inną pracę, ale nigdy nie możesz mieć nowej rodziny”.
#16
+1
Adam Davis
2017-05-11 17:04:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy mój przełożony / „pracodawca” ma rację, oczekując, że poproszę o pozwolenie?

Można spojrzeć na to na dwa sposoby iz jednej perspektywy powiedziałbym pracodawca nie powinien był nawet sugerować, że jesteś poza linią. Jednak z drugiej perspektywy ich żądanie nie jest nierozsądne.

W życiu są pewne wydarzenia, które kwalifikują się jako nagłe. Nagły wypadek to nieprzewidziane zdarzenie, które wymaga natychmiastowego działania.

Śmierć w rodzinie to nagły wypadek. W niektórych przypadkach nie wymagałoby to nawet powiadomienia. Gdybym się dowiedział, że niedawno zmarł bliski krewny, pogrzeb odbywał się wkrótce po tym, jak się dowiedziałem, mając wystarczająco dużo czasu, żeby się tam dostać, wychodziłbym z pracy i prawdopodobnie nie powiedziałbym nikomu wychodząc. Być może skontaktuję się z nimi później lub następnego dnia, kiedy będę miał czas.

Biorąc pod uwagę, że masz kilka dni, rozsądnie jest powiadomić o nagłej sytuacji, o wpływie, jaki będzie ona miała na twoją pracę, ale powinni zdawać sobie sprawę, że ma to pierwszeństwo przed pracą i powinni zrozumieć, że nie potrzebujesz lub nie chcesz ich zgody - tak czy inaczej.

Proszenie ich o pozwolenie może być przez niektórych postrzegane jako oznaka szacunku, ale z jednej strony jest to oznaka braku szacunku. W rzeczywistości nie dajesz im wyboru. Jeśli powiedzą nie, nadal masz zamiar iść. Zatem oferowanie im wyboru, którego tak naprawdę nie mają, jest w najlepszym przypadku manipulacją. To daleki od szacunku gest.

To powiedziawszy, masz umowę lub umowę i generalnie obiecałeś pojawiać się i pracować w określonych godzinach przez określony czas. Teraz złamiesz tę obietnicę. To prawda, że ​​jest to ważniejsza sprawa - nagły wypadek - jednak z perspektywy relacji biznesowych to, o co tak naprawdę pytasz, różni się od tego, o czym mówisz:

„Przeżywam nagły wypadek, który wymaga że zerwę nasz kontrakt / umowę, aby zająć się nagłym przypadkiem. Czy pozwolisz na to bez zmian w naszej umowie? "

Nie prosisz o pójście na pogrzeb. Pytasz, czy po powrocie nadal będzie tam twoja praca. W wielu miejscach zwolnienie z pracy w związku z żałobą i wieloma innymi rodzajami nagłych wypadków jest nielegalne, więc nie ma potrzeby o to pytać, jednak na znak uprzejmości zawodowej oznacza to, że zdajesz sobie sprawę, że korzystanie z tych przepisów w celu złamania umowy / umowy nadal wiąże się z złamać słowo lub obietnicę.

Więc mogę zrozumieć perspektywę menedżera.

Nie podzielam się tym i ogólnie zgadzam się, że w nagłych wypadkach powinieneś poświęcić trochę czasu jeśli potrzebujesz, poinformuj swojego pracodawcę tak szybko, jak to możliwe, ale nigdy nie musisz pytać, czy możesz mieć czas wolny, aby zająć się nagłym wypadkiem.

Prawie przegłosowałem za „ich żądanie nie jest nierozsądne”, ale teraz kusi mnie, by zagłosować za „Nie prosisz o pójście na pogrzeb. Pytasz, czy po powrocie nadal będziesz mieć pracę”.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...