Pytanie:
Pracodawca nie chce mi płacić, ponieważ ukończenie pracy zajęło mi więcej czasu niż zakładano
Benjiko99
2017-05-22 17:29:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pracuję jako młodszy programista na Słowacji.

To moja pierwsza praca i pracuję w firmie niecały rok.

W tym miesiącu pracowałem nad funkcja, której rozwój szacowano na około 1 tydzień, a ukończenie jej zajęło mi około 2 tygodni. Nie mamy terminów pracy, mamy tylko szacunki , których nie uważam za prawnie wiążące w żaden sposób. Mój szef zatwierdzał wszystkie prace rozwojowe, nawet te, które miały miejsce po przekroczeniu szacowanego czasu, i codziennie był na bieżąco informowany o postępach.

Mój szef uwzględnia czas refaktoryzacji (gdzieś do tygodnia), który został wykonany po całkowitym ukończeniu i funkcjonowaniu funkcji, łącznie z całkowitym czasem potrzebnym na opracowanie funkcji, co moim zdaniem nie jest poprawne, ponieważ początkowa wersja kodu była najlepsza, w jakiej byłem w stanie zrobić w ramach moich umiejętności i w ramach tego, co byłem w stanie wykonać w czasie, który otrzymałem.

Mój pracodawca nie chce teraz płacić mi za pracę, czekał, aż skończę to, a następnie wysłał mi e-mail, że jeśli nie potrafię wyjaśnić, dlaczego zajęło mi to tak długo, nie otrzymam zapłaty.

Kilka punktów:

 • Jestem w pełni- pracownik najemny.
 • Mój szef wiedział, że od samego początku działam wolno i prosił o pomoc z niewielką odpowiedzią ze strony współpracowników.

Dodatkowe omówienie mojej strony dlaczego wziąłem dłużej t han spodziewał się, że opracuje tę funkcję:

 • Zostało to oszacowane dla starszego programisty
 • Część pracy miała zostać skrócona przez użycie biblioteki, ale okazało się, że nieodpowiedni, więc został opracowany od podstaw, wykonując kilka złych zakrętów i wymagając ponownego wykonania niektórych rzeczy.
 • Refaktoryzacja zajęła mi dużo czasu, ponieważ wykonałem pracę najlepiej jak potrafiłem i mogę nie poprawiam tego skutecznie, kiedy nie znam lepszego sposobu.
 • Ta funkcja okazała się dla mnie bardzo trudna do zaimplementowania, była duża i skomplikowana i nie zrobiłem zbyt wiele rzeczy wcześniej.
 • Moi współpracownicy nie chcieli mi pomóc, więc utknąłem, nie mogąc produktywnie pracować samodzielnie.
 • Sposób, w jaki wszyscy radzili sobie z tą sytuacją, doprowadził mnie do depresji, która jeszcze bardziej spowolniła moje postępy.

Aktualizacja:

Przeczytałem umowę i powiązane przepisy w moim kraju i wydaje się, że nic nie daje mojemu pracodawcy dobrze to zrobić.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/59199/discussion-on-question-by-hello-employer-doesnt-want-to-pay-me-because-i-wziął-l).
Unikałbym dodawania do tego mniej faktycznych czynników.Bezwartościowa biblioteka, fakt, że wykonałeś pracę itp., Wszystko dobrze.„Moi współpracownicy nie pomogliby mi w pracy” i „wszyscy ci ludzie doprowadzili mnie do depresji i dlatego nie byłem produktywny”, oba wydają się podkopać twoją sprawę, nawet jeśli czujesz, że miało to wpływ.
Trzynaście odpowiedzi:
gnasher729
2017-05-22 18:31:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słowacja jest członkiem UE od 2004 roku. To, czego chce twój szef, jest nielegalne w całej UE. Możemy zignorować wszystkie twoje argumenty, dlaczego trwało to dłużej, faktem jest, że byłeś zatrudniony przez trzy tygodnie, dlatego musi zapłacić za trzy tygodnie. Tylko to się liczy legalnie: byłeś zatrudniony, więc on musi zapłacić.

Więc powiedz mu to, nie podejmuj żadnych dyskusji, a jeśli nie zapłaci, najprawdopodobniej Słowacja ma coś w rodzaju sądu ds. drobnych roszczeń.

Poleciłbym poszukać pracy również gdzie indziej, ale nie ma możliwości, aby nie mógł Ci przestać płacić. A gdyby chciał cię zwolnić, jego próby nielegalnych działań mogą uczynić to bardzo kosztownym.

To dobra odpowiedź i prawdopodobnie właściwa.Czy możesz dodać cytat lub link do odpowiedniego prawa UE?
Zgadzam się, że to jest prawidłowa odpowiedź - dodam tylko, że należy jak najszybciej znaleźć przedstawiciela prawnego, jak sugeruje nvoigt w komentarzach powyżej.Nie komunikuj się z pracodawcą na ten temat, dopóki nie porozmawiasz z prawnikiem i nie poznasz swoich praw.Jeśli komunikujesz się ze swoim pracodawcą, zrób to za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innego PISEMNEGO środka przekazu i starannie zapisuj wszystko, co zostało powiedziane, oraz daty i godziny, w których zostało to powiedziane.
Proponuję kolejny głos na * kontakt z prawnikiem *!
@Steve-O, Zgadzam się, że opłacenie prawnika jest dobrym pomysłem, ale porady * Lawyer-Up * są podawane tak często na tej stronie SE, wydaje mi się, że stały się one dorozumiane.tj. * Jeśli uważasz, że w Twojej pracy wydarzyło się coś nielegalnego, powinieneś znaleźć prawnika, ale w międzyczasie oto porady internetowe ... * Czy naprawdę trzeba to podawać za każdym razem?
Artykuł 5 Wspólnotowej Karty Socjalnych Praw Podstawowych Pracowników stanowi;„wypłaty mogą być wstrzymane, zajęte lub przeniesione tylko w zgodnie z prawem krajowym "http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/community-charter--en.pdf https://en.wikipedia.org/wiki/Community_Charter_of_the_Fundamental_Social_Rights_of_Workers
@user1717828, absolutnie, imo.Nie jest to oczywiste dla osób, które są nowicjuszami w serwisie, a na tyle ważne, aby pojawiało się w każdej odpowiedzi.
Czy naprawdę potrzebujesz prawnika, który powie szefowi: „Haha, nie, to nielegalne”.Następnie, jeśli szef mimo wszystko spróbuje przez to przejść, zostajesz wtedy prawnikiem.To nie jest szara strefa, w której możesz stracić swoje prawa, nie egzekwując ich prawidłowo.
@stannius Przynajmniej tutaj, w Wielkiej Brytanii, prawnicy udzielą pierwszej bezpłatnej konsultacji.Dlatego OP powinien skonsultować się z prawnikiem.Jeśli powie „tak, to nielegalne”, może napisać do swojego szefa formalne pismo stwierdzające, że jeśli nie otrzyma wynagrodzenia w ciągu dwóch tygodni, pozwie pracodawcę do sądu.Właściwie nie potrzebujesz do tego prawnika.Następnie zatrudnij prawnika, jeśli wydaje się to konieczne (nie byłoby go tutaj w Wielkiej Brytanii).
@DavidFoerster Właściwie to, co opisujesz, brzmi jak dyrektywy UE *.Regulacje UE * * (niemiecki: * Verordnung *) nie są wiążące dla prawa krajowego „w pewnym stopniu”, są w pełni wiążące i mają natychmiastowe zastosowanie oraz można się na nie powoływać przed krajowymi jurysdykcjami bez potrzeby jakiejkolwiek transpozycji lub wdrożenia do prawa krajowego.Ponadto cały zbiór przepisów wywodzących się z traktatów UE jest w rzeczywistości nazywany „prawem UE” (w języku angielskim „prawo” oznacza „* Recht *”, a nie tylko „* Gesetz *” jak w ustawach).
Może szef po prostu bezczynnie grozi, by wykorzystać brak doświadczenia PO, np.„Jeśli nie zrobisz tego szybko, nie wiem, czy możesz otrzymać zapłatę”.Jeśli jest to tylko insynuacja (tj. W każdym przypadku nadal będą ci płacić), może nie być potrzeby korzystania z prawnika.Mimo wszystko poszukaj nowej pracy;nie potrzebujesz takiej atmosfery.
@Relaxed: To takie szczegóły, które zostawilibyśmy prawnikom.Nawet jeśli nie było konkretnego prawa, prawnik zaskarży przepisy ogólne (np. „Nieracjonalne praktyki”) i użyje dyrektyw UE, aby zdefiniować, jakie praktyki są nieracjonalne.Jest to całkowicie powszechne w UE: wiele krajów wdraża dyrektywy i rozporządzenia UE, po prostu deklarując zgodność istniejących przepisów.
Wszystkie te porady dotyczące „znalezienia prawnika” - ogólnie (w większości krajów), kto pokrywa koszty prawne?Ponieważ jeśli OP musi płacić własne, to niestety często wydawałoby się to ryzykowne lub nieopłacalne zatrudnianie prawnika i przeprowadzanie go przez sądy, martwienie się o wykonanie decyzji itp.
@DavidFoerster To będzie wiadomość dla mojej przyjaciółki, która kończy doktorat z prawa UE.
[Ustawa o odprawach na Słowacji] (https://www.eurofound.europa.eu/observatories/emcc/erm/legislation/slovakia-severance-payredundancy-compensation)
@MSalters Nie jestem pewien, czy się zgadzam, ale nie chciałem rozpoczynać dyskusji, tylko komentowałem konkretny punkt terminologiczny, na pewno nie sugerując strategii prawnej ani nie udzielając porad.W rzeczywistości nie sądzę, aby prawo UE było tutaj tak istotne.
@Relaxed Rzeczywiście, aw rzeczywistości nawet dyrektywy mogą w pewnych okolicznościach być egzekwowane poprzez mechanizmy, takie jak skutek bezpośredni i odpowiedzialność państwa - nawet w przypadku braku krajowych przepisów wykonawczych.Pomysł, że „nie ma czegoś takiego jak prawo UE”, nie ma podstaw.
@stannius, Uderza mnie, jak wielu profesjonalistów z różnych dziedzin zakłada, że nie trzeba zatrudniać specjalisty w * innych * dziedzinach, tylko w ich własnych.** Dobry ** prawnik * zaoszczędzi * Twoje pieniądze.A uczciwy prawnik powie Ci podczas bezpłatnej konsultacji, czy potrzebujesz go, czy nie, w sytuacji, w której się znajdujesz.
Ponieważ mieszkam we Francji, tego rodzaju odpowiedzi „to prawo, więc on nie może tego zrobić” zawsze mnie zaskakują.Większość ludzi z Zachodu * wydaje się nie zdawać sobie sprawy z kulturowych / poziomów różnic cywilizacyjnych między światem zachodnim (między innymi).Ludzie z krajów mniej rozwiniętych (takich jak Francja) nie mogą liczyć na prawo: nie dlatego, że jest napisane, że coś zmienia.** Wydaje się, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że prawo to nic innego jak tekst, którego nie wprowadza się w życie **.
Jeśli nie jesteś bogaty / potężny, nie możesz polegać na systemie wymiaru sprawiedliwości w rozwiniętym kraju.We Francji nie można liczyć na wymiar sprawiedliwości i ogólnoświatową administrację (tych gości nie można zwolnić).Wezwanie policji przysporzy ci więcej kłopotów niż na początku, lepiej im nie przeszkadzać.Jeśli (wiele, większość) francuskich przepisów jest bezużytecznych, możesz sobie wyobrazić prawa europejskie… (* Ze świata anglojęzycznego, który wydaje się bardziej cywilizowany na tym poziomie. Jest to związane z kulturą „WEIRD”, o której mówi Joesph Henrich: różowy świat, jaki powinien być świat).
@Guillaume Jeśli twój opis jest prawidłowy, zastanawiam się, dlaczego ta sytuacja nie spowodowała buntu Francuzów w celu uzyskania wolności, równości i braterstwa.
Powinien wyjaśnić, dlaczego trwało to tak długo, skoro jest to część jego pracy.Ale masz rację, nie musi tego robić, żeby argumentować, że mu zapłaci.
@HagenvonEitzen cnotliwa rewolucja francuska z 1789 roku doprowadziła nas do dyktatury i terroru (pierwszy republikanin był nazywany „terrorystą”, a nie za nic. Napoleon, nasz mały Hitler, uratował nas przed „rewolucją”. Mówi o „naturalnej mądrości” ludzi„…).Jako naukowcy zastanawiam się, dlaczego ludzie rodzili się naturalnie, równie mądrzy i racjonalni.Dlaczego myślisz, że ludzie są mądrzejsi niż ich przywódca?Może Rousseau?My, Francuzi, wybieramy naszego lidera i nasz system, aby odzwierciedlały nas, no, większość z nas.
@HagenvonEitzen W dawnych czasach ludzie mówiliby o braku cywilizacji.W dzisiejszych czasach mówimy o „perwersji”, która jest lepsza: wygodniej jest czuć się wypaczonym przez innych niż przyznać się do niecywilizowania.
luk32
2017-05-23 05:02:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie wiem, dlaczego inne odpowiedzi nie podkreślają tego, ale zasięgnij porady prawnej jak najszybciej . Poważnie. Koniecznie musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać i jak zareagować w odniesieniu do swojej lokalizacji.

Rzecz w tym, że wszyscy mówią, że prawo jest po twojej stronie. Tak, ale nie możesz nic zrobić, dopóki nie udowodnisz, że Twój pracodawca robi coś niezgodnego z prawem. Jedyne, co się wydarzyło, to wyrażanie intencji nie do udowodnienia. Problem polega na tym, że nie będziesz mieć dowodu, dopóki nie nadejdzie wypłata. To dużo czasu.

Twój pracodawca wydaje się złośliwy. Prawdopodobnie nie są tak głupi, żeby zrobić coś tak jawnie nielegalnego, ale nie zdziwiłbym się zbytnio, gdyby rozpoczęli ustawianie Cię w celu pokrycia wyimaginowanych szkód. Mogą na przykład skłonić Cię do naruszenia pewnych wewnętrznych zasad, co skutkowałoby legalnym potrąceniem podatku. To naprawdę nie jest tak proste, jak „ prawo jest po Twojej stronie ”. Prawo nie jest proste. Oczywiście coś rażącego, jak odmowa zapłaty, jest nielegalne, ale jest wiele innych sposobów na wyruchanie pracownika.

Tylko specjalista znający lokalne prawo i praktyki będzie w stanie przygotować Cię na to, co może się wydarzyć. Na przykład. jak udokumentować swoje postępowanie kierownicze i swoją pracę, abyś był po bezpiecznej stronie.

Prawdopodobnie są do tego instytucje rządowe lub znajomy znałby prawnika, który mógłby doradzić Ci w typowych sprawach, lub podaj kontakt. Nie potrzebujesz kompleksowej obsługi w sprawach sądowych, ale niektóre podstawowe porady powinny być uważane za obowiązkowe. Poinformują Cię, czy powiedzieć coś szefowi, czy nie. To prawdopodobnie nie jest dobry pomysł, aby iść i powiedzieć im, że „to, co próbujesz zrobić, jest nielegalne”, chyba że chcesz uzyskać praktyczną lekcję życia.

Nie chcę cię straszyć, chcę cię ostrzec przed samozadowoleniem. Może to być przypadek wkurzonego menedżera, który wypalił coś zupełnie nieistotnego w danym momencie, albo są naprawdę złośliwy pracodawca. Jednak w najgorszym przypadku nie zrozumiesz tego, dopóki nie będzie za późno na reakcję. Działania twojego kierownictwa wydają się całkowicie nierozsądne, tj. Oczekując, że młodszy personel będzie wykonywał swoją pracę prawidłowo z pełną wydajnością, a nie monitoruje ani nie reaguje właściwie.

Może powinieneś dodać, że OP musi udokumentować całą dalszą interakcję z tym menedżerem i HR.Jeśli to zły pracodawca, dział HR byłby tak nieprzydatny, jak to tylko możliwe.
„Prawdopodobnie nie są tak głupi, żeby zrobić coś jawnie nielegalnego” - tego nie wiem.Widziałem, jak to się dzieje, tak naprawdę zależy to od tego, jak egzekwowalne są prawa łamane przez pracodawcę i jakie mogą być tego konsekwencje.W wielu przypadkach wszystko, co możesz zrobić, to zmusić pracodawcę do zapłaty.Co ich nie boli, więc niektórzy po prostu próbują nie płacić poprawnie ...
Xano
2017-05-22 21:55:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jestem prawnikiem, ale mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć Twoje stanowisko.

Twój pracodawca traktuje Cię jak kontrahenta, a nie jako pracownika. Jak wspomniano wcześniej, jeśli jesteś pracownikiem, otrzymujesz wynagrodzenie za czas przepracowany w ramach swojego zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy jest to oparte na liczbie godzin pracy, czy na stałej kwocie miesięcznej, nadal przysługuje Ci odszkodowanie. Fakt, że Twoi współpracownicy nie pomogli, może wskazywać, że Twój pracodawca traktuje ich w ten sam sposób i gra Cię przeciwko sobie.

Jeśli pracodawca nie jest zadowolony z Twojej pracy, ma dwie możliwości:

 1. Kontynuuj zatrudnianie.
 2. Zwolnij Cię zgodnie z warunkami umowy i prawem obowiązującym w Twojej okolicy (kraju, prowincji, stanie, hrabstwie). Zwykle obejmuje to okres wypowiedzenia (co oznacza, że ​​nie możesz odejść ani zostać zwolnionym na miejscu, chyba że celowo wyrządziłeś krzywdę).

Tutaj zdarzyła się opcja 1. Kiedy jesteś zatrudniony, twój pracodawca jest odpowiedzialny za dopilnowanie, abyś wykonywał swoją pracę. Zatrudnili cię za twoje umiejętności. Ich oczekiwania nie są twoim problemem. Jeśli nie chcą dalej z tobą pracować, powinni cię zwolnić, a nie uprzykrzać ci życie. Zostałeś zatrudniony i otrzymujesz wynagrodzenie jako młodszy programista. Twój pracodawca nie powinien zmuszać Cię do przyjęcia odpowiedzialności starszego programisty i mieć negatywny wynik przeciwko tobie, tak samo jak nie powinien zmuszać Cię do przyjmowania obowiązków przedstawiciela handlowego, księgowego, projektanta lub kierowcy wyścigowego. Jeśli chcą któregoś z nich, powinni również ich zatrudnić.

Może to wszystko jest skomplikowanym planem, aby zmusić Cię do opuszczenia firmy z własnej woli, ponieważ zwolnienie kosztowałoby ich zbyt dużo czasu, pieniędzy lub formalności.

Niezależnie od przyczyny, niezadowolenie z pracy jest ważnym powodem do odejścia z pracodawcy. Warto jednak zacząć spokojnie szukać innej pracy i nie rezygnować z dotychczasowej pracy przed podpisaniem umowy (bez obietnic, umowa!) Z kolejnym pracodawcą. Pamiętaj, pracodawca nie ma prawa uprzykrzać Ci życia. Masz z nimi umowę biznesową i nie masz żadnych innych zobowiązań poza tym, co nakazuje Ci prawo i umowa.

Powodzenia!

To przyzwoita odpowiedź, ale czuję, że brakuje jej drugiej połowy.Mówi się, że „traktuję cię jak wykonawcę, a nie pracownika”, ale nie tłumaczy strony wykonawcy w przeciwieństwie do opisanej strony pracowniczej.
@Bobson, jako wykonawca, w 100% zgadzam się z Twoim komentarzem.Nawet wykonawca otrzymuje wynagrodzenie * zgodnie z ** umową. ***
user1450877
2017-05-22 18:23:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam 3 punkty

 1. Twój szef powiedział „chyba że mogę wyjaśnić, dlaczego zajęło mi to tak długo, że nie będę otrzymywać zapłaty”. Wyraźnie wyjaśniłeś tutaj, dlaczego zajęło to więcej czasu, wyjaśnij mu w ten sam sposób.

 2. Nie mogą rozsądnie prosić Cię o refaktoryzację bez udzielenia Ci informacji zwrotnej, dlaczego musi to być być refaktoryzowany, czyli co zrobiłeś źle za pierwszym razem. Na tej podstawie możesz ekstrapolować, jak to poprawić. Gdyby tylko poprosili Cię o dokonanie zmiany bez udzielania informacji zwrotnej, musisz to potraktować jako problem.

 3. Byłoby to bardzo niezwykłe i prawie zawsze nielegalne dla pracownika najemnego z umowę o pracę w celu ustalenia wynagrodzenia za niedostarczenie oprogramowania na czas. W najgorszym przypadku możesz otrzymać pisemne ostrzeżenie.

Powinieneś porozmawiać z HR lub prawnikiem.

Przepraszam, że zawiodłem pierwszy komentarz.1. Mój szef powiedział, że nie zaakceptuje niedokładnych szacunków lub faktu, że jestem mniej wykwalifikowany jako wymówkę.Ale to są często przyczyny opóźnień.Nie ma przygotowania programistycznego i generalnie jest bardzo nieprofesjonalnym menedżerem.2. Przepraszam, że nie zostało to jasno określone w moim pytaniu.Powiedziano mi, co mam refaktoryzować, ale nie otrzymywałem pomocy, kiedy utknąłem, a ponieważ większość tego, co robiłem, była dla mnie nowa, nie mogłem samodzielnie robić postępów.3. Nie zbadałem jeszcze w pełni, czy jest to w jakikolwiek sposób objęte moją umową, ale prawdopodobnie nie
@Hello powiedz mu, że to nie był twój szacunek.również szacunki zmieniają się, gdy zmieniają się fakty.
OP _nie_ nie powinien usiłować uspokoić twierdzenia szefa, który musi wyjaśnić, zanim otrzyma zapłatę.Nie robi i nie powinien.W zdrowych relacjach menedżer-pracownik jest dużo miejsca na retrospektywy, ale nie jest to ani zdrowy związek, ani uzasadniona próba oceny ewentualnych problemów związanych z planowaniem.
W przypadku pracy za wynagrodzeniem pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za wykonaną pracę, ale za swój ** wysiłek ** wykonywany w ramach tej pracy.OP mógł w ogóle nie ukończyć zadania, a pensja wciąż jest należna.Jeśli jest jakikolwiek spór, to pracodawca musi udowodnić rażące przewinienie pracownika, a nie odwrotnie.
@Agent_L ... a nawet w przypadku takiego uchybienia konsekwencjami byłaby prawdopodobnie utrata pracy (z okresem wypowiedzenia lub bez), a nie utrata wynagrodzenia.W przypadku pracownika najemnego pracodawca przejmuje prawie całe ryzyko - umowa nie mówi, że „otrzymasz wynagrodzenie, o ile praca, którą wykonujesz, nie będzie ode mnie reklamowana”.Widziałem kilka absurdalnych przypadków, w których pracodawca musiał zapłacić facetowi za cały okres wypowiedzenia, pomimo tego, że facet dosłownie przychodził do pracy na osiem godzin i czytał gazetę (co jest technicznie prawnym warunkiem natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy, ale ...).
FWIW, zadaniem HR jest ochrona firmy, a nie pracowników.Cóż, przynajmniej na tym polega jego praca w * większości * firmach.
@Wayne Werner Tak, w celu ochrony firmy, a nie pojedynczych menedżerów działających nielegalnie.Ich rolą byłaby tutaj ochrona firmy przed zachowaniem menedżera, które naraża ich na ryzyko procesu sądowego
@user1450877 choć podobno [czasami pracują bardziej, aby ukryć problem, niż tylko go naprawić] (https://www.susanjfowler.com/blog/2017/2/19/reflecting-on-one-very-strange-year-at-uber).# nie wszystko-HR
@MatthewRead: Nie wiem;jeśli szef faktycznie grozi wstrzymaniem pensji, ponieważ uważa, że PO rzeczywiście uciekał, uzasadniona może być odrobina defensywy.Oczywiste jest, że codzienny nadzór jest niewystarczający, co może prowadzić do nieporozumienia.
@MatthewRead OP może być zobowiązany do zgłoszenia przełożonemu, co spowodowało opóźnienie (lub co spowodowało, że oszacowanie było niedokładne) w ramach swojej pracy (na przykład jako informacja zwrotna w celu poprawy przyszłych szacunków lub przepływów pracy).Po prostu nie powinien tego robić * tylko * po to, by ugiąć się przed zagrożeniem
hucancode
2017-05-23 12:01:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest już kilka dobrych odpowiedzi, ale chcę podzielić się opinią na temat twojego przypadku:

 1. Nigdy wcześniej nie spotkałem żadnego szefa / lidera takiego jak Twój. Wiele razy mam zaległe zadania, ale nikt mi o tym nie krzyczał. Złe oszacowanie jest całkowicie normalne dla młodszego programisty.
 2. Sam mam pewną wiedzę na temat zarządzania projektami. Po pierwsze, dobry szef / PM / lider będzie musiał oszacować zasoby, aby załatwić sprawę. Po drugie, nie tylko planują, ale także monitorują i nieustannie dostosowują ten plan do sytuacji. Widział, że nie wykonałeś zadania, ale nie dał ci żadnego wsparcia. To wcale nie jest w porządku. Władza jest w ich rękach, a wraz z nią odpowiedzialność. Uważam, że nie ma prawa obcinać twojej pensji.
 3. Niezależnie od tego, czy dostaniesz pieniądze, czy nie, powinieneś porzucić tego szefa. Cóż za okropny menedżer.
Chciałbym dodać „Znajdź inną pracę tak szybko, jak to możliwe, zanim porzucisz tego szefa”.
Kiedyś zostałem zatrudniony do pracy programistycznej i pewnego dnia znalazłem dość duży plik źródłowy, który robi wiele rzeczy w interesujący i dziwny sposób (a interesujący nie oznacza w dobry sposób), a potem stwierdziłem, że ten plik źródłowy nie byłt faktycznie używany (co sprawiło, że poczułem się znacznie lepiej, martwiłem się, patrząc na to), a następnie powiedziano mi, że kogoś zatrudnili, a ten plik źródłowy był tym, co osoba wyprodukowała w ciągu ośmiu miesięcy, a ponieważ był całkowicie bezużyteczny,facet został zwolniony.Otrzymał zapłatę, nie ma takiej możliwości w Wielkiej Brytanii.
WoJ
2017-05-23 01:44:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obniżki płac są w UE regulowane przez prawo. Będziesz mieć niektóre z tych obniżek bez względu na to, czy w umowie to przewiduje, czy nie (są one dość znaczące).

W takim przypadku umowa może mieć wszelkiego rodzaju sformułowania, ale jeśli jest to sprzeczne z prawa, to te elementy są nieważne. W szczególności może twierdzić, że 10% twojej pensji zostanie przekazane na cele charytatywne, a nawet jeśli to podpiszesz, nikt nie będzie mógł wziąć tych 10% rabatu.

Nie martw się. Albo jest to mała firma, która nie rozumie prawa pracy i wierzy, że może je wymyślić na nowo, albo jest to większa firma i tylko menedżer ruszył na południe. Pieniądze otrzymasz pod koniec miesiąca lub możesz udać się do sądu.

Gray Sheep
2017-05-23 20:04:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie. Jeśli pracujesz jako pracownik, absolutnie nie może tego zrobić.

Może cię zwolnić, w takim przypadku musi wypłacić twoje wynagrodzenie do końca okresu wypowiedzenia - nawet jeśli aby opuścić swoje miejsce pracy na miejscu .

Może to zrobić, jeśli pracujesz jako wolny strzelec (uwaga: freelancerzy zwykle otrzymują wynagrodzenie za godziny / dni i obsługują co najmniej dwukrotność takie samo wynagrodzenie pracownika). Ale prawdopodobnie jesteś pracownikiem, freelancing jest rzadkością na Słowacji.

Inne rzeczy:

 • Jeśli twoje wynagrodzenie nie dotrze na twoje konto bankowe (podane w umowę o pracę lub zgodnie z prawem, jeśli jej nie ma), możesz rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
 • Jeśli nie otrzymasz pieniędzy, możesz zainicjować nakaz zapłaty za mu. Jeśli odmówi, możesz pozwać go do sądu pracy. Jeśli nie zareaguje, możesz wszcząć likwidację spółki. W przypadku likwidacji firmy wynagrodzenie pracowników jest jednym z pierwszych priorytetów do spełnienia.

Jeśli pracowałeś na czarno (bez umowy, bez płacenia podatków), to wszystko. Nie możesz nic zrobić, aby zdobyć pieniądze, ale możesz zagrozić, że zgłosi go władzom. W takim przypadku prawo Cię chroni. Na pewno nie zostaniesz ukarany czarną robotą, ale on to zrobi. Dla pewności powiedz, że „Co tydzień obiecał, że w końcu zawrzemy umowę o pracę, ale nic się nie wydarzyło i w końcu nawet nie zapłacił” . Kończy się to, że chciałeś pracować dla niego na czarno.

Zwykle organy podatkowe mogą z mocą wsteczną zmienić ocenę każdego stosunku do stosunku pracy. Oznaczałoby to, że będzie musiał zapłacić wstecznie wszystkie podatki po Twojej wypłacie (+ kara itp.).

Możesz na tym skorzystać, jeśli faktycznie nie zgłosisz go władzom, ale możesz skutecznie zagrozić mu, że to zrobisz. Oczywiście w takim przypadku możesz spokojnie zapomnieć o jakiejkolwiek współpracy z nim w przyszłości, ale masz dużą szansę, aby w końcu dostać swoje pieniądze.

Możesz skorzystać z usług prawnika, aby pośredniczyć w tej sprawie, jeśli jest to tego warte Cena £. Prawdopodobnie znacznie skuteczniej poradzi sobie z tym zagrożeniem niż negocjuje linię. Nikt nie chce nikogo pozwać, nikt nie chce nikogo zameldować, ty chcesz swoich pieniędzy, a on - po skontaktowaniu się z nim przez twojego prawnika - chce być od ciebie wreszcie na zawsze wolny. Na pewno zapłaci.

StephenG
2017-05-23 07:06:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mój pracodawca nie chce mi teraz płacić za pracę, czekał, aż ją skończę, a następnie wysłał mi e-mail, że jeśli nie potrafię wyjaśnić, dlaczego zajęło mi to tak długo, nie otrzymam zapłaty .

Jest to bardzo cyniczny typ zachowania i radziłbym sprawdzić, czy w Solvakii istnieje coś takiego jak trybunał pracy, który mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Sugerowałbym jednak, abyś zastanowił się, czy chcesz kontynuować pracę dla kogoś, kto w najlepszym przypadku jest aroganckim tyranem, a co gorsza oszustem. Osobiście po prostu natychmiast zacznę szukać innej pracy.

Istnieje również kwestia prawna związana z podejmowaniem przez pracodawców działań, które skutecznie zmuszają pracowników do odejścia - konstruktywnie smutne to określenie, jeśli Oddzwonię. Może to mieć znaczenie, chociaż nie mogę rozmawiać w tej kwestii z prawem słowackim. Odmowę płacenia pracownikom, a nawet groźbę, że tego nie zrobią, można uznać za próbę zmuszenia ludzi do wyjścia.

Jeśli chodzi o kwestię jego czekania, aż będzie późno na złożenie skargi, jeśli sprawa ta stanie się formalna (i zachęcam do unikania tego - jest to zazwyczaj kosztowne i stresujące), istnieje zasada prawna zwana akceptacja, o której warto wiedzieć (chociaż może nie mieć bezpośredniego znaczenia w tym przypadku ). Warto zapoznać się z niektórymi z tych podstawowych zasad prawnych.

Proponuję skorzystać z tej „okazji”, aby poznać podstawy prawa pracy na Słowacji (tylko przegląd, a nie szczegóły). Przyda się w przyszłości.

Gdy już z grubsza wiesz, gdzie stoisz pod względem prawnym, możesz zastanowić się, jak rozwiązać ten problem. Nie jestem w twoim kraju, ale cóż to jest warte, po prostu od razu zacznę szukać pracy, a kiedy ją będę miał, zawiadomię. Jeśli moje wynagrodzenie nie zostało w tym czasie wypłacone w związku z tego rodzaju sprawą, napisałbym formalnie żądając pieniędzy (list polecony, e-mail i zachowując kopię) określając moje stanowisko i mniej więcej to, co uważam za obowiązki pracodawcy wynikające z prawa umów i pracy były.

Zazwyczaj nie warto zatrudniać prawnika w tych sprawach, ponieważ koszty szybko rosną i prawdopodobnie nie mówimy o wystarczającej ilości pieniędzy, aby było to praktyczne. Moje ograniczone osobiste doświadczenie ze sprawami sądowymi jest takie, że ludzie idą do sądu, idą do sądu i proszeni są o znalezienie ugody przez sędziego i wtedy właśnie się rozstają. Zwykle do tego momentu zarabiają na tym tylko prawnicy, a wszyscy inni przegrywają.

To kolejny powód, dla którego proponuję skorzystać z okazji, aby poznać podstawy funkcjonowania sądów i umów w Twoim kraju. - to dobra inwestycja iz mojego doświadczenia wynika, że ​​dobrzy pracodawcy (a ty go dostaniesz) będą dobrze reagować na rozmowy kwalifikacyjne z osobami z dyscyplin technicznych, które potrafią omówić te kwestie na podstawowym poziomie.

Steve
2017-05-24 03:33:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odkładając na bok legalność, jest to znacznie bardziej powszechne w świecie programowania niż mogłoby się wydawać: 1. Traktuj szacunki jako twardy termin Jednak powinieneś zostać o tym ostrzeżony. 2. Skonfiguruj młodszego programistę na wypadek awarii. Kiedyś mogłem to zrobić w jeden dzień - więc daj mu tydzień. Jeśli nie dostałeś ostrzeżenia, zarabiaj lub nie, być może chcą, żebyś zniknął. Być może nie przyswoiłeś sobie kultury 3. Pracuj ludzi po godzinach dla pracownika godzinowego.
I chociaż w większości miejsc jest to nielegalne, będziesz musiał wybrać, co chcesz. Wszystkie trzy są toksyczne. Powodzenia.

Karl Gjertsen
2017-05-25 12:39:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twój szef jako pracownik nie może tego zrobić.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z prawnikiem w celu uzyskania porady zgodnie z prawem słowackim. Mieszkam w Wielkiej Brytanii, ale moja szwagierka jest prawnikiem na Słowacji i wiem, że tam prawo może być inne. W zależności od treści umowy, szef może nie być w stanie użyć Twojego kodu, ponieważ będziesz właścicielem praw autorskich, chyba że będzie przestrzegał warunków umowy o pracę.

Po drugie, poszukaj nowej pracy. Nie chcesz pracować dla takiego szefa.

Vladimir M
2017-05-25 14:12:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jesteś oficjalnie zatrudniony w kraju UE. Oczywiście będzie się różnić w zależności od kraju, ale generalnie powinna istnieć pewna ochrona przed takimi przypadkami, począwszy od przedstawicieli pracowników lub działów HR, a skończywszy na związkach zawodowych.

1) Jeśli pracujesz w średniej / dużej firmie, w firmie powinien być przedstawiciel pracowników, który ma pomagać innym pracownikom w przypadku problemów z pracodawcą. Przynajmniej w Finlandii jest to wymagane przez prawo.

2) Jeśli ich nie ma, są związki zawodowe. W wielu krajach, nawet jeśli nie jesteś członkiem, mogą Ci pomóc w konsultacji, a nawet zadzwonić do Twojego pracodawcy. W tak wyraźnym przypadku to mogłoby wystarczyć. Dlatego warto sprawdzić, czy związki zawodowe robią to w Twoim kraju.

Konkluzja: nie walcz z tym sam. Przemysł powinien mieć dobrze ugruntowane mechanizmy rozwiązywania takich przypadków. Co ważniejsze, związki zawodowe mają znacznie większe doświadczenie w prowadzeniu takich spraw niż praktycy prawa.

jmoreno
2017-05-29 19:43:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twoja obrona czasu, jaki zajęło Ci wykonanie zadań, sugeruje pewną niepewność co do tego, czy groźba szefa była słuszna, czy rozsądna, a nie legalna.

Warunki prawne będą się różnić w zależności od jurysdykcji, ale było to niesprawiedliwe. Pracownicy, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie godzinowe lub pensja, otrzymują wynagrodzenie za swój wysiłek, a nie za sukces. Dostawcy, pracownicy na akord i niektórzy wykonawcy otrzymują wynagrodzenie za sukces (jeśli pracodawca płaci za buszel, to ktoś, kto go nie przekazuje, nie otrzymuje zapłaty).

Sukces jest oczywiście częścią ciągłego zatrudnienia, ale przeszłość należy do przeszłości. Pracodawca zobowiązuje się zapłacić za czas i wysiłek pracowników, podczas gdy pracownik zobowiązuje się zapewnić czas i wysiłek w zamian za wynagrodzenie. Próba zmiany umowy po poświęceniu czasu i wysiłku przez pracownika jest niesprawiedliwa. Mogłeś w tym czasie pracować gdzie indziej.

Twój pracodawca może mieć prawo do rozwiązania stosunku pracy, ale nie odmawiając Ci zapłaty.

Neil Meyer
2017-05-22 22:27:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogólnie rzecz biorąc, żadne zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy nie zostanie rozpoczęte bez umowy o pracę. W większości przypadków to, czego oczekuje od ciebie pracodawca, zostanie wyjaśnione. Może więc z wyjątkiem sytuacji, gdy wyraźnie zostanie powiedziane, że wynagrodzenie zostanie obniżone za powolną pracę. To, co robi, jest najprawdopodobniej naruszeniem umowy.

Nawet jeśli w umowie jest mowa o spóźnieniu, prawo umów zapewnia rozwiązanie że jeśli umowa zostanie uznana za rażąco nieuczciwą dla jednej ze stron, można złożyć wniosek o unieważnienie jej. Myślę, że miałbyś do tego przyzwoity argument. Pamiętaj, że umowa o pracę jest jak każda inna, obie strony mają prawo do jej wyegzekwowania.

Możesz chcieć zatrudnić radę prawnika pracy lub przynajmniej przedstawiciela związku, wydaje się, że być dokładnie typem wyzysku, z którym walczą.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...