Pytanie:
Czy skakanie po pracy jest złe, kiedy ma to dobre powody?
Ivan T.
2020-03-16 11:38:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem programistą od 3 lat zawodowo, skacząc od razu po rzuceniu college'u z nieistotnym specjalizacją w tworzeniu stron internetowych, co doprowadziło do serii podskoków w pracy, gdy miałem jeszcze dwadzieścia kilka lat (od 19 ).

Przeciętnie utrzymywałem pracę przez około 9 miesięcy, w sumie 4 prace.

  1. Opuściłem pierwszą, ponieważ była gotowałem książki i ćwiczyłem pensje kopertowe bez pisemnych umów,
  2. drugie, ponieważ wyskoczyłem ponad planszę z moim zestawem umiejętności juniora i nie byłem w stanie osiągnąć celów (wydaje się, że powoduje to wiele zamieszania - Zostałem w sumie 8 miesięcy, z 6 miesiącami dobrych wyników, potem osobistym uderzeniem kryzysowym i nie byłem w stanie osiągnąć celów pomimo wsparcia kierownictwa - wyciągnęli rękę i byli gotowi pomóc, ale po prostu ich zawiodłem),
  3. trzeci z powodu złego zarządzania przez kierownictwo średniego szczebla i mojego braku świadomości społecznej (naprawdę fajny pomysł na startup zginął z powodu złej architektury, nie wypowiedziałem się ponownie np. ze względu na brak autorytetu popartego doświadczeniem),
  4. czwarty ze względu na obawy etyczne o nieuczciwą konkurencję,
  5. i obecny, który wkrótce będę mierzyć za rok w i zostanę trochę dłużej mimo wszystko, bo planuję przenieść kraje z powodu poważnej niestabilności politycznej - pierwotnie miałem tu zostać kilka lat, ale przy obecnym klimacie politycznym w moim kraju nie mogę ryzykować.

Dla mnie 5 miejsc pracy w ciągu 3 lat wydaje mi się czerwoną flagą dla personelu HR - ale uważam, że wszystkie (z wyjątkiem drugiego) przeskoki pracy były bardziej niż właściwe, biorąc pod uwagę okoliczności. Czy taka historia słusznie zaryzykuje postawienie mnie w złym świetle w oczach międzynarodowych pracodawców? Tego rodzaju zaangażowanie po obu stronach wydaje się o wiele poważniejsze niż jakakolwiek praca w domu.

Rozważam kraje takie jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia. Ta ostatnia ma szczególnie dobry program dla imigracji dla wykwalifikowanych pracowników, do którego kwalifikuję się.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (https://chat.stackexchange.com/rooms/105682/discussion-on-question-by-ivan-t-is-job-hopping-bad-when-its-for-dobre powody).
Siedem odpowiedzi:
#1
+111
Kilisi
2020-03-16 12:01:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

5 miejsc pracy w ciągu 3 lat wydaje się czerwoną flagą dla personelu HR

Tak jest.

skoki do pracy były więcej niż właściwe, biorąc pod uwagę okoliczności.

Nikogo to nie obchodzi, wszyscy lejowcy zaprzeczają byciu lejownikami i racjonalizują to jako coś innego. Nawet biorąc pod uwagę podane przez ciebie uzasadnienie, nadal wygląda to na skakanie do pracy. Ale większość działów HR nawet nie zawraca sobie głowy rozumowaniem.

Jestem programistą od 3 lat zawodowo

Nie, nie, właśnie skakałeś dookoła, próbując wyglądać jak jeden. Bez obrazy, ale tak to wygląda.

Kilisi jest dosadny, ale bardzo dokładny.W dodatku wyglądasz na kogoś, z kim trudno byłoby pracować.Rzeczywistość nie ma znaczenia.Chodzi tylko o percepcję.
„Po prostu skakałeś dookoła, próbując wyglądać jak jeden”.czuje się jak niezachwiana osobista niechęć.Gdyby to była główna opinia, podjąłbym się dokładności oceny.
Tak pomyśli HR, jeśli zajmie czas na myślenie o tym.Żadnych osobistych wrogości, nie znam cię.Podjąłeś co najmniej jedną pracę, której nie byłeś w stanie wykonać, i znalazłeś powody, aby porzucić całą resztę.
Czy bardziej sensowne jest stwierdzenie, że udało mi się go powstrzymać przez pół roku wcześniej?Nie zrezygnowałem dokładnie po miesiącu lub trzech.
Niezupełnie, ale po co i tak próbować to zracjonalizować?Nie ma takiej potrzeby, po prostu zagraj w skakanie.Nie zwracaj na to uwagi.Widziałem, jak wielu pracowników dostawało pracę.
To zbyt trudne.Znam ludzi, którzy zostali zwolnieni z nowej pracy, ponieważ nalegali na przestrzeganie przepisów.Znam osoby, które po rozpoczęciu pracy miały pracować 14h / dobę (oczywiście niepłatne nadgodziny).Znam tych, którym obiecano pracę jako kierownicy projektów, a potem oczekiwano, że będą pracować nad wprowadzaniem danych (tj. Wpisywaniem danych) przez cały dzień.Zostałem oszukany, że dostanę dużą premię w ramach mojej pensji - okazała się ona o 50% niższa niż w moim kontrakcie.Problem w tym, że obecnie firmy próbują nakłonić ludzi do przyłączenia się.Zmiana pracy nie jest rozwiązaniem długoterminowym, ale co nim jest?
@BigMadAndy większość ludzi nie wybiera źle 4-5 razy z rzędu, to jest poza krzywą i to jest naprawdę sedno problemu PO.Cokolwiek nastąpiło, jako powód nie trzymania się tej pracy, pochodziło z PO, a nie z najlepszego procesu decyzyjnego.
Poza tym za 7 miesięcy zdecydowanie powinieneś mieć czas, aby stać się produktywnym.Nie jestem pewien, gdzie pracujesz, ale w mojej pracy oczekiwano, że będę produktywny ... w drugim tygodniu?A krzywa produktywności wzrosła nie później niż na początku osiągając poziom normalnego pracownika.drugiego miesiąca.Nie potrafię sobie wyobrazić pracy, w której po prostu uczysz się przez kilka miesięcy.
@TymoteuszPaul, prawda, ale po prostu nienawidzę uogólniającego tonu tej odpowiedzi („wszyscy lejownicy zaprzeczają byciu hopperami i racjonalizują to jako coś innego”).(Pamiętaj, prawdą jest również, że jeśli źle wybierzesz, gdy zwiększy się prawdopodobieństwo, że twoja następna praca też będzie okropna: ponieważ próbując wydostać się ze złej pozycji, ludzie mają skłonność do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji dotyczących następnej. I: tozależy również od indywidualnej sytuacji. Miałem kiedyś takie okropne zawody, będąc na przykład imigrantem. Absolwenci też mogą być w grupie ryzyka, ponieważ ich pozycja nie jest wystarczająco silna).
@BigMadAndy Byłem na miejscu PO i niestety nie mam lepszej rady niż ta, której udziela Kilisi.Przez większość czasu nie będziesz miał okazji tego wyjaśnić, a jeśli spróbujesz o tym mówić, nie będziesz o tym słyszeć (a ja miałem o wiele więcej lat i doświadczenie w OP, wciąż było ciężko jak diabli).To trudne miejsce i dlaczego nie uważam, że ta wiadomość jest zbyt ostra, więc mam nadzieję, że OP następnym razem dokona lepszego wyboru i trzymaj się go, ponieważ jest już po przerażającej stronie śliskiego zbocza.
@BigMadAndy Wiele osób miało złe doświadczenia zawodowe, ale jeśli są one w 100% złe od początku do końca, prawdopodobnie są to podstawowe problemy.Albo osoba jest w złej branży, albo jest niekompetentna, albo jest liderem, albo po prostu ma wyjątkowo pecha.HR tak naprawdę nie obchodzi, to ryzyko, którego nie mają powodu.
@Kilisi To mocna odpowiedź, ale mogłaby stać się świetną odpowiedzią, gdybyś w treści odpowiedzi zawarł poradę, jak złagodzić problem.
To ostatnie zdanie zawiera dla mnie logiczny dysonans.Powiedziałbym, że można to porównać do „Oczywiście, mam rude włosy. -Nie, nie masz. Twoje włosy są blond i nie wyglądają na farbowane”.W tym przykładzie „nie wyglądasz na naturalną rudowłosą” ma w tym przykładzie więcej sensu niż „nie” i podobnie w tej odpowiedzi „to nie wygląda tak” ma o wiele więcej sensuniż „nie, nie jesteś”
@IronGremlin OP nie poprosił o rozwiązanie łagodzące
„Nikogo to nie obchodzi” jest obiektywnie fałszywe.Sugeruję: „Jest bardzo mało prawdopodobne, by ankieterowie się tym przejmowali”.
@AnonymousCoward ankieterzy, którzy faktycznie pozwoliliby temu przejść na etap rozmowy kwalifikacyjnej, albo nie wiedzą, albo nie dbają o to
To jest właściwa odpowiedź i szczerze mówiąc, osoba, która po prostu mówi: „Kilka razy zmieniałem pracę i wiem, że wygląda to źle, ale staram się, aby to stanowisko działało”, zrobi * nieskończenie * lepsze wrażenie niż ktoś, kto spróbujeagresywnie uzasadniać swoje posunięcia.Zestaw wyjaśnień OP budzi więcej sygnałów ostrzegawczych niż jego pisemne CV.
Problem z tą odpowiedzią polega na tym, że dwie z jego firm to najwyraźniej przestępcze firmy.Rachunek w rzeczywistości jest inny, kiedy się pojawi.
@Joshua Odradzam mówienie, że pracowałeś dla przestępców kilka razy jako wymówkę.
#2
+56
teego1967
2020-03-16 18:01:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nadal masz 20 lat, prawda? Nie martwiłbym się tym zbytnio.

Nie jest niczym niezwykłym próbowanie różnych rzeczy na początku kariery, a na początek musiałeś wziąć to, co mogłeś w danym momencie zdobyć. Tak, będziesz oceniany jako „poszukiwacz pracy”, dopóki nie ustabilizujesz swojej historii zatrudnienia. Ograniczy to niektóre możliwości w dużych firmach o bardzo sztywnych kryteriach selekcji lub mniejszych firmach z menedżerami ds. Rekrutacji, którzy mają szczególne oczekiwania co do historii zatrudnienia nowych pracowników.

Każdy ma inne „sygnały ostrzegawcze” i są wyjątki cały czas. Być może będziesz musiał się bardziej postarać, ale nie jesteś skazany na porażkę.

Odwrotną stroną Twojej historii zatrudnienia jest to, że widziałeś kilka różnych środowisk, w tym te złe. Jeśli nauczyłeś się właściwych lekcji, oznacza to, że docenisz i będziesz się dobrze rozwijać w środowisku, które nie jest dysfunkcyjne.

Nie wspominając o tym, że pochodzisz z kraju niestabilnego politycznie, co może działać jako okoliczność łagodząca.
@MadPhysicist Lub jako denerwujący, w zależności od tego, jaki jest niestabilny politycznie kraj i gdzie kończy się PO.Każde miejsce, o którym mogę pomyśleć, jest na tyle niestabilne politycznie, że uzasadnia emigrację, jest generalnie miejscem, którego przynajmniej niektóre z politycznie „stabilnych” krajów mogą się obawiać.Zwłaszcza w przypadku wiz pracowniczych itp.
#3
+14
Player One
2020-03-16 14:57:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Częste zmiany pracy są tak złe, na ile brzmią. Osobiście mam okres, w którym zmieniałem pracę co 6 - 9 miesięcy, gdyż w tym czasie byłem wykonawcą pracującym na 6 lub 9 miesięcznych kontraktach. Wyjaśniam to w moim CV i nie mam problemu z uzyskaniem rozmowy kwalifikacyjnej, gdy szukam nowej pracy.

W Twoich przykładach powodem rezygnacji z trzeciej pracy jest niepowodzenie startupu. Nie ma wstydu opuszczać firmę, która została zamknięta i nikt nie spodziewałby się, że młodszy programista jest osobą, która to spowodowała (a ty nie, nawet jeśli czujesz, że tak jest). W swoim CV wyraźnie zaznacz, że byłeś tam do końca.

Obecne, które wyjeżdżasz z ważnego powodu (emigracja do nowego kraju), więc wyjaśnij to w liście motywacyjnym.

Jeśli miałeś jakąkolwiek umowę na czas określony lub godzinową dla innych, to podkreśl to w swoim CV, a jeśli nadal wygląda to źle, możesz rozważyć pozostawienie pierwszej lub dwóch wolnych miejsc pracy - ludzie wychodzą wcześniej pracę z CV przez cały czas. Moja pierwsza praca związana z rozwojem zawodowym obejmowała dwumiesięczny kontrakt i zdjąłem ją kilka lat później, ponieważ nie była już aktualna (oczywiście nadal powinna być wymieniona w takich sprawach, jak weryfikacja przeszłości, ale jeśli zajdziesz tak daleko, to już chcą you).

Nie mów o nieetycznych praktykach poprzednich pracodawców, niegospodarności lub podejrzanej księgowości. Miej pozytywne nastawienie do swoich poprzednich pracodawców - sprzedajesz swoje nastawienie tak samo, jak swoje doświadczenie.

Bycie wykonawcą jest w porządku, bycie lejkiem pracy nie jest - a twoja odpowiedź wydaje się mylić te pojęcia.Jeśli jesteś pracownikiem, zwykle oczekuje się, że zostaniesz przez kilka lat, zanim przejdziesz dalej, a jeśli podejmiesz niewłaściwe decyzje w firmie 4-5 razy z rzędu, z pewnością nie jest to coś do przeoczenia.I to jest problem, z którym boryka się OP, nie to, że firma upadła, ale wydaje się, że jak dotąd źle wybiera.Jeśli chodzi o kontrahentów, to dla nich przeprowadzka co kilka miesięcy jest normalna i nikt nie będzie pytał o powody ani źle na to patrzył, choć ma to swój własny zestaw problemów, kiedy chce się zostać zatrudniony.
@TymoteuszPaul problemem, przed którym stoi OP, jest to, jak iść naprzód i uzyskiwać wywiady, pomimo swojej przeszłości.Możemy ich karcić tyle, ile chcemy, ale to nikomu nie pomoże.
Nie jestem pewien, jak przekręcasz nazewnictwo problemu jako krytykującego, ale w porządku.A dalsze zmylanie ich przez próbę wymyślenia świata, w którym wszystko jest w porządku i normalne (nie jest, zwłaszcza na początku kariery), nie przyniesie im nic dobrego, stąd -1.
@TymoteuszPaul chodzi mi o to, że mówienie im, że „źle wybierają” i że ich historia pracy nie jest normalna, nie jest konstruktywne.Nie mam nic przeciwko temu, możesz się nie zgodzić.Osobiście na miejscu OP wolałbym spróbować uratować moje CV, zamiast czuć się z tym źle.
Zgadzam się z @PlayerOne,, że nie możesz cofnąć tego, co zostało zrobione.Chodzi raczej o to, aby PO zorientować się, jak przeprowadzić kontrolę szkód, dopóki nie ustabilizują swojej historii zatrudnienia.
@JustSaying rozwiązaniem jest trzymanie się pracy.Nie potrafię wystarczająco wyrazić, że większość pracowników OP po prostu nie otrzyma pory dnia, jeśli będzie kontynuowała tę ścieżkę, a powody nie będą miały znaczenia.Podobnie ukrywanie pracy z przeszłości, aby wyglądać lepiej, jest w najlepszym razie dyskusyjne, czy lubisz, gdy okłamują Cię firmy?Nie?Więc nie rób tego.
#4
+9
Lawnmower Man
2020-03-17 03:15:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kontekst

Gdybym spojrzał na twoje CV i zobaczył, że przeskakujesz między FAANGami co 9 miesięcy, założyłbym, że zostałeś uruchomiony z powodu niekompetencji i uznałbym to za całkiem mocny powód, aby pominąć cię. Gdybym zobaczył, że pracujesz dla bardzo małych firm, to założyłbym, że twoja krótka kadencja może być tak samo zasługą tych firm, jak ciebie. To, czego bym szukał, to sprawdzenie, czy zdobywasz doświadczenie w określonej dziedzinie, czy po prostu próbujesz przypadkowych rzeczy. Jeśli twoi pracodawcy wyglądają na zamierzoną sekwencję umiejętności i rozwoju zawodowego, mogę założyć, że przyspieszasz. Jeśli wyglądają przypadkowo, mogę założyć, że ledwo piszesz, a potem nie ćwiczysz.

Umiejętności

Jednak mniej interesuje mnie, jak długo pracowałeś dla kogoś jako Jestem tym, czego nauczyłeś się w swoim czasie. Najbardziej interesuje mnie to, czy zmaksymalizowałeś wartość swojego czasu tam, bez względu na to, jak kiepska jest firma. Dlatego przyjrzę się Twoim projektom, tym, co o nich mówisz, i spróbuję sprawdzić, czy nastąpił postęp w wyrafinowaniu, stosowanych narzędziach, zakresie i odpowiedzialności. Będę szukał śladów osoby przyjmującej zamówienie kontra samodzielnego ucznia. Przyjmujący zamówienia / podgrzewacze siedzeń to kilkanaście groszy i zostawię je komuś innemu do wynajęcia. Chcę, aby ktoś w moim zespole pracował na stanowisku, aby opłacać rachunki, ale pracować nad pobocznym projektem, aby zaspokoić ich pasję. Jeśli widzę, że uczestniczysz w grupach użytkowników, projektach OSS, pokazujesz swoje hobby na osobistej stronie internetowej lub cokolwiek w tym rodzaju, jestem znacznie bardziej zainteresowany tymi rzeczami niż najdrobniejszymi szczegółami twojej historii pracy.

Moja rada brzmi: przestań się martwić o to, co nie ma tak dużego znaczenia, i zacznij się martwić o to, co się stanie: jeśli cię zatrudnię, co możesz zapewnić? Biorąc pod uwagę treść twojego pytania, przypuszczam teraz: „Niewiele”. Jeśli spędzisz kilka następnych miesięcy pracując nad tym, co możesz pokazać następnemu pracodawcy, myślę, że uzyskasz znacznie lepsze działania na rynku, niż gdybyś miał obsesję na punkcie swojej historii pracy.

_ „FAANG to akronim odnoszący się do akcji pięciu najpopularniejszych i najlepiej prosperujących amerykańskich firm technologicznych: Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Alphabet (dawniej Google)” _ - nie widzę żadnej sugestii, że OPpracował w którymkolwiek z nich?
Nie, ale podałem przykłady, kiedy byłbym szczególnie zaniepokojony krótkotrwałym chmieleniem.Myślę, że dobrze jest pokazać obie strony granicy decyzji.
#5
+3
Alex Barber
2020-03-16 11:55:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zazwyczaj rekruter może oprzeć Cię tylko na Twoim CV i historii zatrudnienia. Jeśli masz długą historię krótkich okresów zatrudnienia, następny pracodawca będzie miał wątpliwości, jak długo prawdopodobnie pozostaniesz w jego firmie.

Jednak wyjazd z kraju to nieco inna sytuacja, jak można powiedzieć rekruterowi, że zostałbyś w firmie przez dłuższy czas, ale ze względów politycznych zmusiły cię do emigracji. tj. nie jest to kolejny „skok w pracy”, ale zmiana kraju spowodowana koniecznością.

A gdyby to był jedyny incydent, OP nie miałby problemu, migracja jest wystarczającym powodem.To 4 inne przypadki, które sprawiają, że ten jest zły.
#6
+2
Ivan
2020-03-17 22:49:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dla mnie 5 miejsc pracy w ciągu 3 lat wydaje mi się czerwoną flagą dla personelu HR - ale uważam, że wszystkie (z wyjątkiem drugiego) przeskoki pracy były bardziej niż właściwe, biorąc pod uwagę okoliczności. Czy taka historia słusznie zaryzykuje wystawienie mnie w złym świetle w oczach międzynarodowych pracodawców?

Tak, jak na pracodawcę międzynarodowego.

Wykazałeś się brakiem zaangażowania (poprzez bez własnej winy). W jaki sposób jakikolwiek międzynarodowy pracodawca, który zadaje sobie trud sponsorowania Twojej wizy, może mieć pewność, że nie znajdziesz jakiegoś powodu, aby zwolnić ich za kaucją w ciągu roku? To dla nich ogromny koszt i ryzyko prawne. Nawet gdybyś przeszedł przez dział HR, sam nie zaryzykowałbym na ciebie i założyłbym, że robisz zakupy wizowe.

Dla krajowego pracodawcy nie ma nic „złego” w Twojej historii. Pracowałeś przez krótkie okresy w szeregu małych firm lub start-upów. Ten wzorzec jest spójny z ludźmi, którzy wykonują pracę kontraktową lub pracują dla niestabilnych start-upów.

W żadnym wypadku nigdy nie omawiaj swoich prawnych / etycznych powodów odejścia, aby nie zostać krzyżowcem lub wichrzycielem ... szczególnie w przypadku międzynarodowych miejsc pracy, w których można oczekiwać, że wyzysk stanie się sposobem, w jaki wszystko tu działa.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie kontaktów osobistych. Jeśli znasz kogoś w kraju goszczącym, który mógłby potencjalnie poprzeć twoje CV pomimo jego historii, myślę, że byłby to najlepszy wybór. Agencje rekrutacyjne mogą być w stanie pomóc, chociaż sam nigdy z nimi nie miałem okazji.

Nie wiem, przed czym uciekasz, ale jeśli jest to wystarczająco poważne, jedną ze ścieżek, które możesz rozważyć, jest znalezienie inny sposób na zdobycie obecności w jakimkolwiek kraju poza własnym - np. podjęcie pracy w ramach „nauczania języka angielskiego dla dzieci w [Azji]” i nawiązanie osobistej sieci kontaktów z kolegami z całego świata, aby wymyślić następny krok .

Życzę powodzenia na emigracji.

#7
+1
Wayne Conrad
2020-03-19 20:26:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedzi, które wskazują, że zmiana zadań wygląda źle, są poprawne. Oto, co musisz teraz zrobić:

Następny wpis o pracę w CV powinien trwać co najmniej dwa lata. Cztery lata byłyby jeszcze lepsze. Chcesz pokazać, że przeszła historia przeskakiwania ofert pracy się skończyła . Ważne jest, aby zostać, nawet jeśli praca wydaje się okropna. Celem pozostania jest pokazanie, że potrafisz poradzić sobie z najtrudniejszymi częściami, a każda praca składa się z trudnych części.

Jedynym wyjątkiem, który zrobiłbym, jest praca, która jest naprawdę niebezpieczna dla twojego zdrowia i bezpieczeństwa, lub wymagających od Ciebie działań niezgodnych z prawem. Te prace, które musisz zostawić bez względu na to, jak wygląda to w twoim CV.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym poruszyć na temat nieprzyjemnych prac. Jeśli potraktujesz taką pracę jako okazję do rozwoju osobistego i zawodowego, może się okazać, że nieprzyjemność bardziej wskazuje na rozwój, który musi się w tobie wydarzyć, niż na coś, co jest nie tak z tą pracą. Może się również okazać, że praca zmienia się z czasem, aby stać się lepsza.

Mówię to z własnego doświadczenia: moja obecna praca była nieprzyjemna przez pierwsze dwa lata, z trudnymi interakcjami interpersonalnymi i zadaniami, które mi się nie podobały . Ale ponieważ nie chciałem tak szybko odchodzić z pracy, musiałem rozwijać się osobiście i zawodowo, aby móc radzić sobie z tymi trudnościami. Wzrost był dla mnie bardzo dobry. Poza tym praca i środowisko zmieniły się po tych dwóch latach i teraz jest to całkiem dobra praca.

Więc: Trzymaj się tego. Pomoże poprawić Twoje CV i może być okazją do osobistego rozwoju.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...