Pytanie:
Jak mogę zawodowo zmienić okoliczności, aby nie pracować z skazanym gwałcicielem?
user77373
2017-09-25 20:39:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeden z moich kolegów został skazany za gwałt i spędził kilka lat w więzieniu w latach 90-tych.

Odkryłem to przez przypadek i od tego czasu potwierdziłem, że jest to zdecydowanie w 100% prawdziwe. Nie wydaje mi się, aby firma była świadoma jego przekonania, chociaż nie potrafię tego stwierdzić.

Nie chcę już z nim pracować, ani nawet go widywać z powodu moich własnych silnych uczuć na ten temat (żona była napastowana seksualnie, młode córki) i zastanawiam się, jak najlepiej to osiągnąć w profesjonalny sposób.

Akceptuję, że niektórzy będą postrzegać moją niezdolność do pracy z tą osobą jako dowód nieprofesjonalizmu i mogę to zrozumieć, jednak osobiście uważam, że jest to szczególna okoliczność, która również wskazuje na niepowodzenie polityki personalnej firmy na wielu poziomach.

Nie sądzę, żebym mógł już dłużej pracować z tą osobą. Jak mogę zmienić swoją sytuację, aby uniknąć dalszej pracy z tą osobą w sposób profesjonalny?

Powiązane, ale nie powielone: [wyrok skazujący współpracownika i obecne zachowanie sprawiają, że czuję się niekomfortowo] (https://workplace.stackexchange.com/questions/50412/coworkers-criminal-conviction-and-current-behavior-make-me-uncomfortable)
** Do głosujących na gorsze i bliskie głosy: ** Pamiętaj, że tylko dlatego, że nie zgadzasz się z proponowanymi działaniami w pytaniu, nie oznacza, że jest ono źle napisane lub nie na temat w miejscu pracy.Jeśli nie zgadzasz się z proponowanymi działaniami, [czasami właściwą odpowiedzią jest „Nie rób tego”] (https://workplace.meta.stackexchange.com/questions/2321/when-asked-how-can-i-foo-the-bar-is-dont-foo-the-bar-an-Właściwa-odpowiedź).
Zredagowałem to dość znacząco, aby skupić się na rzeczywistym pytaniu tutaj.Usunąłem też część języka, który był dość prowokujący.Komentarze oceniające PO nie są w ogóle korzystne i nieodpowiednie.
Głosuję za zamknięciem tego pytania jako niezwiązanego z tematem, ponieważ zostało ono w znacznym stopniu zredagowane, aby unieważnić kilka istniejących odpowiedzi, dlatego powinno zostać całkowicie usunięte.
@MaskedMan - żadna z odpowiedzi nie jest unieważniona przez zmiany, które widzę
@IDrinkandIKnowThings Jest przynajmniej jedna odpowiedź, która mówi OP, dlaczego jego plan próby zwolnienia współpracownika jest ... hm, złym pomysłem.Teraz, odkąd ta część została usunięta, przekształca PO z okropnego palanta w świętego, który chce jakoś załatwić sprawę ze współpracownikiem, a wspomniany odpowiadający wydaje się teraz zamiast tego palantem.Jeszcze jedną odpowiedź autorka skreśliła, ponieważ powoływanie się na czujność PO nie miało już sensu.
@MaskedMan Usunięta „Odpowiedź” i tak nie była odpowiedzią zgodnie ze standardami SE… I nie zgadzam się z tym, że druga osoba odpowiadająca wygląda jak palant.
Zgadzam się z @MaskedMan, pytanie zostało * znacząco * zmienione w stosunku do pierwotnego stanu.Chciałbym, żeby to również zostało usunięte, ale przyjmuję zbiorową mądrość społeczności.
To pytanie jest [omawiane na meta] (https://workplace.meta.stackexchange.com/q/4831/2322).
Możliwe powtórzenie [wyrok skazujący współpracownika i jego obecne zachowanie sprawia, że czuję się nieswojo] (https://workplace.stackexchange.com/questions/50412/coworkers-criminal-conviction-and-current-behavior-make-me-uncomfortable)
Zdecydowanie odradzam chodzenie do HR z dowodami lub szantażowanie ich poza miejscem pracy.Rozważ swoją obserwację, że możesz skończyć wyglądając jak bigot, jeśli to podniesiesz, ponieważ realistyczne radzenie sobie z tym jest jedyną opcją, która nie wymaga zmiany pracy.
w odniesieniu do twojej wcześniejszej redakcji, gdyby faktycznie został skazany, krążące dowody na to nie byłyby * zniesławiające *.Zniesławienie z definicji wymaga, aby zniesławienie było ** nieprawdziwe **.
Nie myśl, że ktoś zapytał: jaki jest współpracownik osobiście?Czy są skruszeni i pokorni?A może mają wygląd kogoś, kto * nie * potraktował poważnie ich zbrodnię i karę?Myślę, że to ma duże znaczenie.Jeśli są zmieniane - są zmieniane i należy to uszanować.Jeśli nie, masz prawo się martwić i przyjrzeć się strategiom ...
Wydaje się, że przestępstwo miało miejsce 25 lat temu - co może mieć miejsce ponad pół wieku temu.Z pytania, które otrzymałem, nic nie wskazuje na to, że znalazłeś cokolwiek w jego zachowaniu wobec kobiet, że czujesz się zagrożony, a nawet że facet nadal zachowuje się jak dupek, a wszystko to wyjaśniałoby, dlaczego jesteś taki zdenerwowany.
Osiem odpowiedzi:
#1
+86
Old_Lamplighter
2017-09-25 21:01:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To, co proponujesz, to absolutne nadir nieprofesjonalnego zachowania.

Masz do czynienia z czymś, co wydarzyło się co najmniej 20 lat temu. Rozprawił się z nim wymiar sprawiedliwości. Do ciebie nie należy decydowanie, czy ta osoba zasługuje na więcej kary. Pozwólcie, że będę o tym BARDZO WYRAŹNY . To, co sugerujesz, ukarze go, jeśli nie zrujnuje go całkowicie, jakby stracił pracę z powodu twoich posług, będzie musiał wyjaśnić, że został zwolniony, ponieważ ktoś rozpowszechnił informacje o wyrokach z przeszłości i podburzył gniazdo szerszeni u jego poprzedniego pracodawcy .

Porzucając to, jak nieetyczne i nieprofesjonalne jest samo zachowanie, narażałbyś się na dużą odpowiedzialność.

Aby zademonstrować DLACZEGO to jest nieprofesjonalne:

Rozpowszechniaj informacje, a to może wymknąć się spod kontroli, być może przedostać się do mediów i zaszkodzić reputacji Twojej firmy. Przynieś to do działu HR i myślę, że musiałbyś odpowiedzieć, dlaczego szpiegowałeś współpracownika.

Jeśli nie musisz pracować z tą osobą z powodu własnych problemów, podejdź do tego w ten sposób sposób. Ta osoba nie zrobiła ci nic złego, więc to jest twój problem.

Jedynym sposobem profesjonalnego rozwiązania tego problemu jest zajęcie się tym, jak to na Ciebie wpływa.

  • przejście do innego pracodawcy
  • poproś o przeniesienie w ramach swojej firmy
  • naucz się radzić sobie z własnymi problemami i pracuj z nim

To jedyne opcje, które pozwalają zachować profesjonalizm. Każde działanie, które wpływa na niego w jakikolwiek sposób, jest nieprofesjonalne, bez względu na to, jak uzasadnione możesz się czuć.

Chociaż nie jest to najlepiej oceniana odpowiedź, bardziej mi się podoba.Wyraźnie wskazuje, że obecne zachowanie PO jest absolutnie nieprofesjonalne i dyskryminuje współpracownika na podstawie czegoś, za co już zapłacił.
Nie rozumiem twojego punktu.OP chce przejść na inne stanowisko („zmień moje okoliczności, aby uniknąć dalszej pracy z tą osobą”).W jaki sposób to „wtapia się w coś” i „ukarze go, jeśli nie zrujnuje go całkowicie”?
@MikeHarris zobacz oryginalny post
@RichardU Ugh, nie widziałem tego usuniętego akapitu w pierwotnym pytaniu.Masz całkowitą rację, pierwotna sugestia OP była okropna.(Możesz zmienić swoją odpowiedź, aby zaznaczyć, że odpowiadasz na informacje, które zostały usunięte z pytania).
To.Jeśli czujesz się niekomfortowo, to niestety twój problem.Wymiar sprawiedliwości już zajął się tą kwestią i nie twoim zadaniem jest dalsze ich karanie.
#2
+70
Joe Strazzere
2017-09-25 21:03:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, żebym mógł już pracować z tą osobą. Jak mogę sobie z tym poradzić w profesjonalny sposób?

Oczywistym rozwiązaniem jest znalezienie nowej pracy, zaakceptowanie jej i rzucenie tej. Alternatywnie możesz poprosić o przeniesienie w ramach swojej firmy do miejsca, w którym nie musiałbyś pracować z tą osobą.

Jeśli Twoją motywacją jest wyłącznie zaprzestanie pracy z tą osobą, te działania wyraźnie rozwiążą Twój problem. Ty decydujesz, jak silna jest Twoja motywacja.

Z drugiej strony, jeśli Twoją motywacją jest kara (wykraczająca poza tę już przewidzianą przez system prawny), zemsta, czujność lub coś innego, nie zrobiłbym tego wiedzieć, co zasugerować.

Cieszę się, że przy wyborze motywacji włączyłeś czujność!+1
#3
+15
user27483
2017-09-25 21:02:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To jest trudne. Z całym szacunkiem powiedziałbym, że twoje emocje utrudniają problem. Jest to zrozumiałe, ale mogę zacytować policję następującymi słowami:

Chyba że ubiegam się o określone rodzaje pracy (patrz poniżej) [np. praca z dziećmi, osobami wrażliwymi itp.], osoba, która wydała wyroki i przestrogi, nie musi ich ujawniać potencjalnym pracodawcom, a pracodawcy nie mogą odmówić zatrudnienia kogoś na podstawie przeterminowanych wyroków skazujących.

Teraz sprawa dochodzi do sedna: czy przekonanie przeminęło, czy nie? Jedynym sposobem, aby to wiedzieć, byłoby przeprowadzenie kontroli usługi debarring (DBS). Jednak jako prywatny obywatel nie możesz tego zrobić:

Możesz sprawdzić czyjąś karalność tylko wtedy, gdy ubiegają się o określone stanowiska, na przykład w opiece zdrowotnej lub opiece nad dziećmi.

Źródło: gov.uk

A to prowadzi do ostatecznej odpowiedzi: Twój kolega został zatrudniony po przejściu przez dział kadr przed zatrudnieniem, więc chciałbym radzę nauczyć się profesjonalnie pracować z tym kolegą. To prawda, że ​​nie musisz tego lubić.

Zakładasz, że on a) powiedział firmie i b) że dział HR firmy przeprowadził odpowiednie kontrole.Żadne nie jest szczególnie prawdopodobne.
#4
+13
DarkCygnus
2017-09-25 21:01:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, żebym mógł już pracować z tą osobą. Jak mogę zmienić swoje okoliczności, aby uniknąć dalszej pracy z tym indywidualnie w sposób profesjonalny?

Jeśli chcesz uniknąć pracy z tą osobą, jedną z opcji może być rzucenie palenia i znalezienie nowa praca . Jednak to nie uchroni Cię przed stwierdzeniem, że w Twojej nowej pracy ktoś inny został skazany i również spóźnił się, więc nie wydaje się to być dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę; prawdopodobnie nie chcesz rezygnować za każdym razem, gdy dowiadujesz się, że ktoś był karany.

Innym rozwiązaniem jest poproszenie szefa, aby przydzielił Ci inne zadania niż te, które wykonuje Twój współpracownik , wyjaśniając mu, że masz osobiste motywy, by sobie tego życzyć. Nie gwarantuje to jednak, że Twój szef się zgodzi i oddzieli Cię od tego współpracownika. Prawdopodobnie będziesz musiał podać dobre powody, aby tego chcieć, a nie tylko osobiste, aby Twoje żądanie było bardziej uzasadnione.

Wreszcie, możesz zapytać współpracownika, co sądzi o jego przeszłym przekonaniu, abyś mógł spróbować lepiej go zrozumieć i zmienić swój sposób myślenia o nim. Może być tak, że został niesłusznie skazany (systemy sądowe nie są doskonałe), a ty osądzasz go, nie znając w rzeczywistości jego wersji wydarzeń.

Na dłuższą metę mogłoby to być lepsze rozwiązanie, poprawiające tolerancję wobec innych i uczące się osądzania innych poprzez „chodzenie w butach”. Pamiętaj tylko, aby zdjąć swoje buty, zanim zaczniesz współczuć innym.

Jeśli został skazany i już się spóźnił, to powinna wystarczyć kara za twoje czyny. Kim jesteś, aby decydować, czy ktoś zasługuje na większą karę, czy nie? Dlatego na całym świecie istnieją systemy i prawa sądowe, aby ludzie nie decydowali samodzielnie, ktoś zasługuje na karę i zaczyna brać działania.

Poza tym większość rekruterów prosi o rejestrację karną swoich potencjalnych pracowników, więc jest wysoce prawdopodobne, że już o tym wiedzą i nadal zdecydowali się zatrudnić go.

Jak skomentowałem Twój post, ujawnianie tej wiedzy jest nie tylko kontrowersyjne i prawdopodobnie niemoralne, ale może również powrócić i wpłynąć na Ciebie. Sugeruję, abyś tego nie robił i kontynuował , w końcu on już spędził swój czas.

To tylko połowa odpowiedzi - nie można nakładać dodatkowych kar.Jednak jest całkowicie uzasadnione, aby OP próbował uciec od tej osoby.
W pierwotnej wersji pytania PO wskazał, że nie chce rezygnować z rozwiązania.Wydaje mi się, że te szczegóły zostały usunięte, ponieważ prosili nas, abyśmy nie udzielali niektórych odpowiedzi, a tym samym ograniczali rozwiązania, które mógł uzyskać PO.
Zdecydowanie odradzam rozmowę na ten temat ze współpracownikiem.O ile współpracownik nie poda na ochotnika informacji o swoim przeszłym przekonaniu, skonfrontowanie go z faktem, że jesteś tego świadomy, ma niezwykle małą szansę na pozytywne zakończenie.
@magerber tak, zdecydowanie jest to ryzykowne, ale jest to jedyny sposób, w jaki OP może naprawdę zrozumieć prawdę o tym, co stało się z jego współpracownikiem i zmienić jego postępowanie.Kiedy / jeśli to robisz, OP powinien być taktowny i ostrożny.Jeśli uważasz, że udzielone odpowiedzi nie zawierają pewnych istotnych punktów, możesz zamieścić własną odpowiedź.
Moja odpowiedź nie różniłaby się znacząco od tej opublikowanej przez @joestrazzere.Myślę, że twoja odpowiedź jest również zasadniczo poprawna, ale myślę, że poruszanie czegoś osobistego ze współpracownikiem jest złym pomysłem, chyba że i dopóki tego nie przedstawią.Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dane osobowe mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako powód do zwolnienia współpracownika, ponieważ współpracownik może zinterpretować rozmowę jako zagrożenie, powodując znacznie większe trudności między PO a jego / jej współpracownikiem.
#5
+2
akaioi
2017-10-06 20:57:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To trudne i nie ma pomyłki.

Wiem, że wiele odpowiedzi na ciebie skarci, z komunikatem „Spłacił swój dług społeczeństwu”. Stan się z nim skończył i (prawdopodobnie!) Ukarał go na tyle, że nie zrobi tego ponownie, ale to nie znaczy, że musisz go lubić lub udawać, że to się nigdy nie wydarzyło. To, co do niego myślisz, jest twoim prywatnym wyborem, o ile zachowujesz publiczny porządek.

To powiedziawszy ...

  • Nie możesz zwolnij go - Niektóre firmy mają zasadę „nie zatrudniaj byłych przestępców”, najwyraźniej Wielka Brytania na to nie zezwala. Twoja firma dokonała wyboru.

  • Nie możesz prosić, aby nigdy więcej go nie widzieć - wynika to z ostatniego punktu. On istnieje, jest w biurze, zobaczysz go kiedyś.

  • Nie możesz (prawdopodobnie) nigdy więcej z nim nie pracować. - Ten jest trochę bardziej skomplikowany ...

W szczególności polityka firmy ci nie pomoże. Jednak firmy są prowadzone przez ludzi . Dogadujesz się ze swoim przełożonym? Możesz poprosić go, aby nie angażował cię do projektu z facetem, powołując się na „nie dogadujemy się, z powodów osobistych”. Menedżer prawdopodobnie będzie naciskał na szczegóły, tym bardziej, im bliżej będziecie. Ostrzegam - jeśli opowiesz mu swoją historię, tak jak tutaj, zaczniesz burzę gówna, która zaszkodzi wszystkim zaangażowanym, więc nie rób tego. Chodzi o to, że ... jeśli myślisz, że możesz to zrobić, twój menedżer może przynajmniej mieć na uwadze, aby nie planować cię z facetem. Oczywiście bez gwarancji.

Więc ... kiedy to się stanie, zostaniesz z nim umówiony - to będzie - co zrobisz? Zimna formalność. Nie rzucaj się na niego. Żadnych szeptów „Wiem” w ciemności. Na biurku nie było kserokopii starych artykułów z gazet. To nie jest film.

„Oczywiście, nie zamierzasz przyprowadzać żony i córek na firmowy piknik, prawda?

Jezu, stawiamy na głowie, żeby chronić tego faceta, prawda? Muszę powiedzieć, że nie jestem zadowolony z tej odpowiedzi lub twoich opcji ...

#6
-3
Richard
2017-10-05 22:21:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mój instynkt jest taki, że najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu wskazanie działowi HR anonimowo szczegółów przestępstwa Twojego współpracownika. Zakładając, że faktycznie został skazany, musi istnieć akt sądowy, a także może być jakiś zapis w prasie. Kilka minut wyszukiwania w Google powinno ujawnić te szczegóły każdemu, kto zna jego imię i nazwisko oraz powód do kopania.

Konsekwencje:

Jeśli był otwarty i uczciwy w swoim zgłoszeniu (lub jeśli był przekonany, wydany '' lub został następnie unieważniony), to poza krótką, niezręczną rozmową nie będzie żadnych złych konsekwencji. Z pewnością nie będzie zadowolony, że szczegóły jego przestępstwa zostały przesłane do jego firmy (i może się zastanawiać, skąd się dowiedziały), ale prawie na pewno jest to coś, z czym miał do czynienia w poprzednim zatrudnieniu, zwłaszcza gdy akta sądowe są dostępne online .

Jeśli z drugiej strony skłamał w swojej aplikacji, prawie na pewno zostanie zwolniony za rażące przewinienie, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakter jego przestępstwa. Tak czy inaczej odpowiedzialność będzie spoczywać na ludziach, którzy powinny mieć do czynienia z tą sytuacją (firmie), a nie na jednym z jego współpracowników.


Następny krok.

Zakładając, że nadal jest w firmie tydzień po tym, jak wyślesz nam swoją wskazówkę (z jednorazowego adresu e-mail z kawiarni internetowej, w stylu Jasona Bourne'a), możesz być teraz pewien dwóch rzeczy;

  • Że firma jest w pełni świadoma swojego wcześniejszego przekonania
  • Że firma nie uważa tego za problem kontynuacja zatrudnienia.

W tym momencie możesz po prostu zrezygnować lub pozostać.

+1 za anonimowe wskazówki dla HR.To jest jeden z powodów, dla których istnieją działy HR.Również +1 za stwierdzenie fałszerstwa i podanie o pracę jest podstawą do wypowiedzenia.
-1 „wtedy oprócz krótkiej, niezręcznej rozmowy nie będzie żadnych złych konsekwencji” Jeśli tak jest, to z tą samą logiką powinieneś otwarcie rozmawiać z HR, ponieważ wtedy * przynajmniej przyjmiesz odpowiedzialność za swoje działania *.Jedyną rzeczą, dla której chcesz używać anonimowości, jest * unikanie tej odpowiedzialności *.
@ThorstenS.- Wygląda na to, że umieszczasz PO na tym samym poziomie, co były gwałciciel.Jeśli ten facet nie ma nic do ukrycia, to nie ma się czego obawiać.
Czy to satyra, czy nawet nie zdajesz sobie sprawy z sprzeczności swojej propozycji i „Jeśli nie masz nic do ukrycia, nie masz się czego obawiać”?Witaj, * ukrywasz się, jeśli z definicji wysyłasz anonimową wskazówkę! * Proponowanie anonimowej wskazówki oznacza również (jeśli uważasz, że „nic do ukrycia” jest prawdą), że obawiasz się konsekwencji * ponieważ wiesz, co robiszjest błędne i wiesz, że musisz się ukryć * lub (jeśli uważasz, że „nic do ukrycia” jest fałszywe), twój argument jest błędny lub selektywny (argument jest ważny tylko dla gwałciciela, a nie dla mnie).
@ThorstenS.- Moje współczucie dla skazanego gwałciciela jest dość niskie.Ta osoba nauczyła się czegoś, o czym jej firma powinna absolutnie wiedzieć.Jedynym prawdziwym pytaniem jest to, ile szkody mogliby / powinni (potencjalnie) sobie wyrządzić, ujawniając to.Anonimowa wskazówka zmniejsza to ryzyko prawie do zera
Wydaje się, że źle rozumiesz, na czym polega problem.Przyjmijmy to jako pewnik, że jest to absolutnie niezwykle ważne, aby firma ** musiała wiedzieć **.Może uratować życie i zapobiec krzywdom, ok?Jest to o wiele ważniejsze niż praca, jeśli dobrze cię zrozumiałem (gwałciciel może dostać inną, a PO może dostać inną).Można to naprawić.Kiedy ratuję życie, nie patrzę, czy moje ubrania mogą się rozerwać.Więc dokładny powód, dla którego nie możesz otwarcie iść do HR i musisz to zrobić anonimowo, to ...?
#7
-5
gnasher729
2017-09-30 22:05:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Można by pomyśleć, że jest wielu gwałcicieli, którzy nigdy nie zostali skazani. Możesz dołączyć do innego działu swojej firmy i bez Twojej wiedzy pracować nie z kimś, kto został skazany i odbył karę ponad 20 lat temu, ale z kimś, kto zgwałcił wczoraj. Co wolisz?

Możesz również wziąć pod uwagę, że nie każdy skazany za gwałt jest gwałcicielem. W Wielkiej Brytanii kilka tygodni temu kobieta została skazana na 10 lat więzienia za fałszywe oskarżenie jednego po drugim mężczyzny o gwałt lub molestowanie seksualne, a jedna z jej ofiar spędziła trzy lata w więzieniu za gwałt, zanim został uwolniony.

-1, uważam, że skazanie może i powinno być powodem do przekonania, że współpracownik jest gwałcicielem, zwłaszcza jeśli nie wiesz nic więcej o jego indywidualnym przypadku.Ponadto wzbudzenie większego strachu przed tym, jak PO mógłby współpracować z większą liczbą gwałcicieli, o których nic nie wie, nie może być produktywne.
#8
-5
PhD
2017-10-06 10:33:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skazani gwałciciele powinni zostać ukarani przez prawo i przez siebie. Masz obowiązek egzekwowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Prosimy o poinformowanie wszystkich (zwłaszcza współpracownic) w firmie o przestępcy.

Rozważ wysłanie wiadomości e-mail do wszystkich w firmie, takiej jak:

  Szanowni Państwo, XXXX to skazany gwałciciel. Proszę, nie rozmawiaj z nim. Dzięki,  
„Skazani gwałciciele powinni zostać ukarani przez prawo” - ta część jest poprawna, ale nie to, co nastąpi później.To byłaby czujność.E-mail to okropny pomysł.
Może to bardzo otworzyć cię na różnego rodzaju problemy.legalne i zawodowe.Zdecydowanie nie rób tego.
Gwałciciel został ukarany przez prawo.A więc to już koniec.Sugerujesz teraz ukaranie tego przestrzegającego prawa obywatela za darmo?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...