Pytanie:
Co oznacza „lata doświadczenia zawodowego” lub do czego się odnosi?
animuson
2012-04-11 05:46:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Często w przypadku podania o pracę na bardziej specjalistyczne stanowisko zobaczysz ramkę z „wieloletnim doświadczeniem zawodowym”. Co to wszystko oznacza? Czy chodzi po prostu o to, ile lat pracowałeś w pracy, która jest dokładnie taka sama lub bardzo podobna?

Na przykład, gdybym ubiegał się o pracę w ochronie, chciałbym zgłosić się jako wolontariusz do lokalnej policji dział uznać za doświadczenie zawodowe? A co z prostym doświadczeniem jako przełożony w sklepie spożywczym? Czy słowo „profesjonalista” staje się surowe dla posiadania zawodu i otrzymywania za niego wynagrodzenia?

Poza tym, gdzie jest granica, na który rok należy się również zaokrąglić? Na przykład, gdybym miał w czymś doświadczenie 11 miesięcy, prawdopodobnie zaokrągliłbym to do roku. Gdybym miał rok i miesiąc, prawdopodobnie powiedziałbym, że mam roczne doświadczenie. A co gdybym miał roczne i sześciomiesięczne doświadczenie? A co jeśli miałbym tylko 4 miesiące doświadczenia? Powinienem zaokrąglić do roku, czy po prostu powiedzieć, że nie mam żadnego doświadczenia i mam nadzieję, że zapytają na rozmowie kwalifikacyjnej?

Cztery odpowiedzi:
#1
+9
jefflunt
2012-04-11 05:58:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli nie proszą o miesiące i lata, myślę, że możesz dobrze zaokrąglić 11 miesięcy do 1 roku. Nie zaokrąglaj jednak 7 miesięcy do roku - to trochę naciągane.

Myślę, że rozróżnienie między doświadczeniem zawodowym jest ważne, ponieważ wynagrodzenie za pracę oznacza, że ​​wykonałeś pracę wystarczająco dobra robota, aby ktoś Ci za to zapłacił (i prawdopodobnie był wystarczająco często zadowolony z Twojej pracy, aby Ci płacić).

Jeśli masz wieloletnie doświadczenie jako wolontariusz, myślę, że to fantastyczne. Uwzględnij to - często pomaga, aw zależności od tego, gdzie aplikujesz, może to być duży plus.

Jednak nie należy to traktować jako doświadczenia zawodowego. Na przykład, jako młody harcerz i jako dorosły, przez lata pracowałem przy malowaniu domów, ponownym nakładaniu gontów na dachy, pracach na podwórku, sprzątaniu ulic w mieście i innych pracach służbowych / wolontariacie. To dobrze, a pracodawcy pokazałoby moją gotowość do „pójścia o krok dalej” i robienia rzeczy, które po prostu muszą być zrobione (i to nie tylko dlatego, że otrzymuję wynagrodzenie). Jednak czy czy to kwalifikuje mnie do bycia profesjonalnym malarzem (za którego zapłaciłbyś pieniądze), dekarzem (za który zapłaciłbyś pieniądze) lub zawodowym architektem krajobrazu (za który zapłaciłbyś pieniądze dla)? Czy kwalifikuje mnie to do mentorowania lub nadzorowania specjalisty w którejkolwiek z tych branż?

Nie, obawiam się, że tak nie jest.

#2
+6
JohnFx
2012-04-11 08:14:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie ma standardu, według którego należy odpowiedzieć na to pytanie. Jest miejsce na tłumaczenie zarówno przez ankietera, jak i rozmówcę.

Moja rada jest taka. Bądź tak szczery, jak to tylko możliwe i nie zapisuj niczego, czego nie czułbyś się komfortowo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli denerwujesz się zaokrąglaniem, może pomóc wstawienie ~ 10 lat, podczas gdy naprawdę masz na myśli 9 lat i 11 miesięcy. Więc nie ma możliwości, by twierdzili, że wprost skłamałeś.

Przyłapanie na kłamstwie lub domniemanym kłamstwie podczas procesu rekrutacji to jeden z najpewniejszych sposobów na pozbycie się szans na znalezienie pracy. Po prostu nie warto ryzykować. Wiele firm sprawdza podstawowe informacje, takie jak daty zatrudnienia u poprzednich pracodawców. Wyolbrzymianie w życiorysie rzeczy, które można obiektywnie zmierzyć i obalić, jest nieetyczną i po prostu złą strategią.

#3
+3
weronika
2012-04-11 07:22:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uwzględniłbym tylko te prace, które a) były płatne ib) w odpowiednim polu. Wspomniałbym o wszelkich doświadczeniach wolontariuszy lub innych potencjalnie przydatnych, ale niezwiązanych bezpośrednio doświadczeniach w innym miejscu w aplikacji.

Jeśli jednak naprawdę uważasz, że Twoje doświadczenie jako wolontariusz było na tyle podobne do prawdziwej pracy, że powinno się liczyć, lub jeśli Twoje doświadczenie w zupełnie innej pracy ma na tyle wspólnego z tym, że należy to wziąć pod uwagę, nie myśl, że włączenie go do zliczania byłoby niedopuszczalne, o ile wspomniałeś o szczegółach w innym miejscu w aplikacji. Jeśli to zrobisz, po prostu upewnij się, że naprawdę masz dobre powody, by policzyć to doświadczenie, i wyjaśnij je jasno - w przeciwnym razie ryzykujesz, że będziesz wyglądać na dopełniającego twojego wniosku, a inni mogą nie uznać Twoich innych twierdzeń za wiarygodne.

Jeśli chodzi o zaokrąglanie - wstawiłbym „0,5” przez sześć miesięcy, itd., jeśli pozwala na to formularz (nie używaj ułamków mniejszych niż 0,5 - myślę, że zaokrąglenie do tego jest wystarczająco rozsądne). Jeśli forma na to nie pozwala ... przypuszczam, że zaryzykowałbym 1 zamiast 0, ponieważ masz trochę doświadczenia, a następnie sprecyzowałbym podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ewentualnie pytając aby poprawić ich formę.

#4
  0
Michael Durrant
2012-06-09 17:22:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Lata doświadczenia zawodowego” odnosi się do liczby lat doświadczenia, które pracodawca chciałby mieć kandydata, ponieważ oznaczałoby to, że dobrze rozumie dany obszar.
Często o tym myśli (i często sformułowane w ten sposób, np. „must have”) jako minimum, ale w rzeczywistości jest to prawie zawsze wskazówka i jeśli masz inne czynniki, takie jak kod lub wiele zaleceń (lub praca wolontariuszy), które można łatwo zrekompensować.

Czasami „minimalne lata” są ustalane częściowo przez dział HR, który robi to dla wszystkich pracowników, podczas gdy ludzie w samym dziale mogą nawet preferować kogoś stosunkowo nowego, kogo mogą „uformować”.

Czasami w zasadzie są już na dobrej drodze, np.

0-4 miesiące: Podaj liczbę miesięcy
5-7 miesięcy: „6 miesięcy”
8-9 miesięcy „9 miesięcy”
10-15 miesięcy „1 rok”
16-20 miesięcy „1 1/2 roku”
21-28 miesięcy „2 lata”
itp.

Nie skupiaj się na tym jednak. Upewnij się, że znasz prawdziwe daty, jeśli zostaniesz o to poproszony. Ważne są Twoje umiejętności, doświadczenie i charakter oraz to, jak bardzo przygotowujesz się do rozmów kwalifikacyjnych, poznajesz firmę itp.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...