Pytanie:
Zmiana pracy - jak szybko jest za wcześnie?
canisrufus
2012-04-11 01:34:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moja obecna (i pierwsza) praca jako młodszego programisty dobiega końca i muszę poszukać nowej. Otrzymałem w mieście dość atrakcyjną ofertę, ale z różnych powodów spodziewam się, że wkrótce się przeprowadzę. Ta nowa praca zapewni mi szkolenie w zakresie nowych technologii, które uczyniłyby mnie bardziej atrakcyjnym na rynku.

Chociaż ostatecznie moja troska musi dotyczyć mnie, chciałbym postępować tak etycznie, jak to możliwe, z moimi pracodawcami, ponieważ a także spalić jak najmniej mostów.

Chciałbym wiedzieć - jak długo należy rozsądnie pozostać w nowej pracy? Ile czarnego znaku będzie miał krótki okres zatrudnienia dla przyszłych pracodawców?

Trzy odpowiedzi:
#1
+29
atconway
2012-04-11 01:42:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mogę powiedzieć, że jestem po tej stronie tabeli, że zatrudnianie programistów i skakanie po latach to rzeczywiście czarny znak IMO. Jednak masz uzasadniony i ważny argument za zmianą pracy z powodu relokacji. Gdybym zapytał „Dlaczego byłaś w pracy„ X ”tylko przez 6 miesięcy”, a ty stwierdziłeś: „To była fantastyczna okazja do zrobienia X, Y i Z, ale musiałem odejść, ponieważ przenieśliśmy się”, wtedy ten czarny znak zmieni się w złotą gwiazdę.

Również na tym etapie kariery zmiana pracy w celu zdobycia cennego doświadczenia i uniknięcie ugrzęźnięcia w 1 firmie „sposób rozwoju” uczyni z Ciebie o wiele lepszego kandydata na dłuższą metę biegać.

+1 - tak, wiele miejsc pracy nie jest dobrym znakiem. Ale jeśli masz od nich dobre referencje, to pomaga.
Czy „czarny znak” to to samo, co „znak ciekawości”, czy to samo, co „znacznik ostatecznego wykorzystania” lub nawet „znak śmieci”?Wiele wspaniałych osób zmienia pracę co kilka lat, często dlatego, że firma nie dorównuje wielkości pracownika.Dla mnie byłaby to większa ocena, gdyby rozmówca nigdy nie zmieniał pracy.Zmiana pracy naprawdę wymaga dużego doświadczenia.
@phresnel - Myślę, że to cienka granica między przełączaniem za dużo a za mało.Z jednej strony zmiana zbyt często odzwierciedla reputację braku zaangażowania.Z drugiej strony posiadanie tylko 1 pracy na 15 lat (przynajmniej w zakresie tworzenia oprogramowania), z wyjątkiem kontraktów lub konsultingu (np. Biznesy tradycyjne), może wskazywać na to, że jest się na ich drodze i odpornym na zmiany.Myślę, że zmiana etatu w przeliczeniu na etat w wieku 3-7 lat wydaje się normą.Ktoś, kto rejestruje się jako FTE i rezygnuje po 4 miesiącach wiele razy, nie wygląda tak dobrze.
@atconway: To też dotyczy mojego uczucia.Obawiam się jednak, że jeśli masz 15 lat w biznesie z biegiem 3, 4, 1, 3, 4, to w oczach wielu działów HR będzie wyglądać podejrzanie, bo tojuż długie CV.Oczywiście ostatnio pojawiły się trendy, które po prostu odcinają CV ponad 10 lat temu, ale nadal wielu HR nie przystosowało się do tej jednej z najszybszych branż, znanej jako IT.Może powinni uświadomić sobie, że 3 lata to wzrost i upadek dowolnego frameworka JavaScript, np.
@atconway: Uważam również, że psychologiczna granica między kontraktowaniem a otrzymywaniem pensji jest zbyt gruba.Znam wielu programistów, którzy w zasadzie wykonują kontrakty, ale otrzymują pensję na papierze.Działają szybko w ciągu kilku tygodni, po czym następują bardzo produktywne 1 lub 2 lata, a następnie zmieniają się (otwarcie o tym).Nie postrzegają siebie jako uzależnionych (lub nie bardziej zależnych od nich niż pracodawca) i patrzą na umowy jako niebędące jednostronnymi;dostarczają, ale pracodawca też musi to robić.
#2
+12
bethlakshmi
2012-04-11 01:54:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku, gdy może zostać wypłacona znaczna kwota pieniędzy na wyszkolenie Cię lub podniesienie poziomu, możesz rozważyć pomysł powiadomienia pracodawców przed podjęciem pracy. Możesz nawet chcieć to zrobić, pytając bezpośrednio, czy istnieje obowiązek wpisania się (na przykład zobowiązanie do pozostania przez rok po szkoleniu). Nie każde stanowisko wymaga wielu szkoleń lub tego typu zaangażowania.

Dla przypomnienia, z perspektywy kadry zarządzającej, potrzeba około 6 miesięcy, aby zdobyć prawie każdego - w przedziale 0-6, osoba jest bardziej odpowiedzialna niż aktywa, ponieważ (słusznie) prosi o pomoc i instrukcje od zespołu, więc cały zespół jest mniej wydajny, a nowy facet nie jest wystarczająco produktywny, aby nadrobić koszty ogólne pytania - odpowiadanie. Po 6-12 miesiącach współczynnik wyrównuje się - nowy facet jest bardziej prowokacyjny i zadaje mniej pytań (bo ma wskazówkę!) I wykonuje sensowną pracę. Prawdopodobnie nie jest jeszcze w 100% skuteczny, ale zespół jako całość jest teraz bardziej produktywny niż przed dołączeniem nowego gościa. Nowy facet zwykle amortyzuje inwestycję na drugim roku - gdzieś między 18 a 24 miesiącem po rozpoczęciu tej sytuacji.

Jeśli naprawdę jesteś pewien, że się przeprowadzasz, poinformuj pracodawcę o tym. Chociaż prawdopodobnie nie zniszczysz swojej kariery (świat jest duży, a umieszczenie na czarnej liście jest prawie niemożliwe), poinformowanie ich o tym jest etyczne.

Zgadzam się z @atconway, że wielokrotne skoki kariery w pełnym wymiarze -czasowy pracownik jest znakiem niebezpieczeństwa. Jeden skok z powodu przeprowadzki - nie jest zabójczy - ale jeśli chodzi o palenie mostów, myślę, że musisz być uczciwy wobec swojego początkującego pracodawcy w zakresie planów krótkoterminowych.

Miara „normalne” zmiany kariery w tych dniach trwają zwykle 3 lata.

+1 zarówno za sprawdzenie, czy zobowiązanie się do pozostania po szkoleniu wstępnym (również w celu wykorzystania środków firmy na rozwój zawodowy, okres), jak i za wcześniejsze poinformowanie o możliwości odejścia wkrótce po tym szkoleniu.
#3
+4
ChrisL
2015-06-27 04:36:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mówiąc jako rekruter, nie mrugam okiem, gdy widzę kilka krótkich okresów w CV. Spodziewam się również, że ktoś nowy w swojej karierze (mniej niż 5 lat poza szkołą) przeprowadzi się kilka razy, gdy będzie badał różne firmy i branże. Jest to szczególnie ważne w przypadku deweloperów na wysoce konkurencyjnych rynkach, takich jak Bay Area i Seattle. To powiedziawszy, pozostanie na stanowisku FTE *** przez mniej niż rok wygląda trochę ... niepewnie, chociaż istnieje długa lista całkowicie akceptowalnych powodów, takich jak zmuszenie współmałżonka do podjęcia pracy, która wymagała przeniesienia, bliżej rodziny itp. Jest również całkowicie dopuszczalne, jeśli ktoś podejmuje pracę i po prostu nie jest to dla niego odpowiednie (o ile osoba jest dyplomatyczna i taktowna, gdy to wyraża!)

Przypuszczam, że operatywną frazą jest „przenieś się wkrótce”. Czy mówimy o roku? 3 miesiące? Jeśli to tylko kilka miesięcy, ile naprawdę się nauczysz? Przeczytaj również uważnie list z ofertą - jeśli inwestują w Ciebie, mogą zawierać zwrot dotyczący zwrotu kosztów edukacji (choć jest to dość rzadkie, w przypadku pakietów relokacyjnych są one znacznie częstsze).

*** Kontrakty / freelancing to zupełnie inna sytuacja.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...